Ana içeriğe atla

Pretty Little Liars Sıradanlaştı mı? Yoksa Heyecanını Koruyor mu?


ABC Family kanalının en yüksek reytingli, bol gizemli dizisi Pretty Little Liars'ın 6. ve 7. sezon onayı aldığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Ben de bunun üzerine biraz sıkıntılarımı dile getireyim. Daha önce bu güzel dizi hakkında yazmıştım. Ancak PLL'yi biraz sünger gibi sıkmaya mı başladılar ne?

Bloguma alan adı almam beraber sevgili yorum kutum Disqus eski yazılardaki yorumları yok etti maalesef. Eğer olmasdaydı linkini verdiğim yazıda harika yorumlar ve teoriler de okuyor olacaksınız. Zamanında bayağı hareketli ve doluydu orası. Neyse, konumuza dönelim. Diziyi hala severek izliyorum ama artık biraz baş ağrıttığını düşünüyorum. Dünyada, özellikle de ülkesi Amerika'da yayınlanmadan, yayınlanırken ve yayınlandıktan sonra sosyal medyayı ele geçiren bir dizi PLL... Arkasında çok ciddi bir fan kitlesi var. Her daim kendisinden konuşturuyor, çünkü insanlar için koca bir gizem kabak gibi duruyor? Bu sürtük -A kim amk?! :D

İşte bu yüzden dizi hem kendi içerisinde, hem de izleyicileri arasındaki tempoyu hiçbir bölümde düşürmedi. Ta ki tıkanıklar başlayana kadar. Fark ettiyseniz dizideki birçok karakter zaman zaman -A olarak lanse edildi. Hatta sezon finallerinden birinde direkt kapşonuyla beraber ...'i görmüştük (Spoiler hafif olabilir ama ağır spoilerlardan kaçcam) Hatta Spencer ve Aria hakkında bile acaba -A bunlardan biri olabilir mi diye de düşünmedik değil hani. Gerçi iddialı bir teori var, benim de kafam buna yatardı işin sonunu bilmesem de neyse... Bazen diyorum şurada bu isim arkasında olan asıl ismi, -A'nin kim olduğunu söyleyeyim de herkes kurtulsun haha.

Bu fotoda Spencer ve Emily'i resmen tanıyamadım. Oha!

Karakter bazındaki sorunlara bakalım.. Bir kere karakterlerin başında ciddi bir bela var ama 4'ü de maşallah sevgili bulma konusunda sıkıntı yaşamıyor. Hayır, akıllı olan insan sevdiği insanı bu işten uzak tutar. Başına bir şey gelir diye korkar. Ama o zaman da dizi tamamen kızların yer aldığı bir yapım olacağı için bu durumu haklı sebeplerle geçiştirebiliriz. Mesela Caleb karakteri diziden çıktı ama Rawenswood tutmadı, iptal edildi. Yapımcılar şunu unutmuş, PLL'yi izleyen kitle doğaüstü bir şey beklemiyor. Rawenswood'da da yam olarak bu vardı, bu yüzden yan bastılar. Neydi harbiden o öyle, 90 yaşındaki insanların evi gibi kasvetli bir ortam..

Aria, Aria, Aria.. Valla dizinin kezbanı bu kız. 4 güzel arasında Aria'yı favorisi olarak seçen var mı? Ciddi anlamda nedenlerini merak ediyorum çünkü. Ezra bunu avucunda oynattı, sürekli ördek gözlerle dolaşıyor, grup içinde en az darbe kendisine geldi (Acaba neden? Yıh yıh yıh!!!) Ve olayların çözümüne de en az katkısı olan karakter. Hanna dizinin saftiriği olarak lanse ediliyor ama Aria'dan kat be kat akıllı. Bunun ve Ezra'nın sahnelerini ileriye aldığımı önceki yazıda da söylemiştim. Bir şey değişmedi. 5. sezon oldu, Aria hala aynı, karakter olarak izleyici ekranda tutma yeteneği pek yok maalesef...

Emily'e gelelim... Aslında en çok değişim bu karakterde var. Daha bir olgunlaştı, ama bunun da sorunu geçmişteki zayıflıklarına karşı hala zaafı var. Özellikle Alison konusunda kırılgan yapıda Emily. Acaba hala mı aşık bizim Ali'ye? Zaafı olduğu için de kullanılmaya müsaitliği ortaya çıkıyor. Aslında güçlü kız, koca araba çarptı o bile psikolojik olarak etkilemedi haha. Maya'yı sevmezdim, Paige de sevmiyorum. Emily'nin kız arkadaş seçimi kesinlikle yanlış. Hele ki Paige gibi izbandut ve kalas birinde ne buldu anlamıyorum. Emily de Aria gibi kullanılıyor. 5. sezona girdik, hala mektuplarda ve mesajlarda verilen adrese tek başına gidiyor.


Hanna, eski şişko, yeni süpermodel Hanna... Bu kızı çok seviyorum ben. Annesiyle olan iletişimi gayet güzel, en olmadık yerlerdeki çıkışları ve zeki tespitleri de ortama cuk diye oturuyor. Dizideki en sevdiğim çift ayrıca Caleb & Hanna ikilisi. Bizim oğlan da geri döndü neyse ki, belki yüzü güler. Hanna hakkında bir şey demeye daha gerek var mı? Bence yok. Karakter bazında sorunu olmayan tek kişi.

Ah Spencer, vah Spencer... Dizideki favori karakterim olan Spencer, özellikle 4. sezonun sonlarına doğru nelerle uğraştı öyle. Gerçi ben o hap olaylarını hala saçma buluyorum. Hele ki "hap aldım, sonra da küreği kaptım, Alison'ın peşinden koştum, vurdum mu? vurmadım mı? bilemiyorum, ay kafayı yiyorum" sendromu beni bir süre sinir etti. Dizinin en zeki, en iş bitirici, en süper, en iyi karakterine yüklendikte yüklendiler. Baktılar bunda ekmek çok, olayı neredeyse Yaprak Dökümü'ne döndüreceklerdi. "Ooo yoo dostum, Specer'ı yedirmeyiz!"

Dizinin büyük eksiği artık bölümlerini doldurmuş olması bence. 4. sezon son sezonu olmalıydı. Tamam reytingler güzel, internet PLL ile coşuyor ama uzatmayın be kardeşim. Siz Türk dizisi çekmiyorsunuz ki? Yok aynalar, yok gaz maskeleri, yok siyah kuğu, yok iki A, yok grupça A, yok Spencer A, yok o kötü adam, bu kötü kadın... 1 olur, 2 olur ama üçüncü de sıkar artık. Şaşırtmaca yapayım derken ufaktan işin bokunu çıkardılar. Hele ki .......'ın karakolda ifade değiştirmesi, okkalı küfrettim resmen. Şaşırtma değil bu, izleyiciyi salak yerine koyma.

PLL gizem olayına devam ettikçe daha yoğun eleştiriler alacaktır. İnsanlar için ilk başta teoriler üretmek eğlenceliydi ama artık bu yol, yol olmaktan çıktı. Şöyle bir teori gördüm, düşünün. 


PLL bir an önce Mona karakterine daha fazla yer vermeli. Benim bayıldığım bir karakter ve oyuncu gerçekten hakkını veriyor. Ayrıca bu tarz kötü karakterleri her daim sevmişimdir. Mona kesinlikle ve kesinlikle ön planda olmalı.

Kızlar bir kere olsun öne geçmeli. Bir de o açıdan bir bölüm izleyebilirsek o kadar benzer bölüm arasında yenilik görmüş oluruz. İzleyici açısından da çok iyi olur. Öne geçtiklerini düşünüyoruz, 10 dakika sonra bir bakıyoruz "hooop, aslında -A çoktan onların önündeymiş"

4. sezon finalinde sonunda istediğimiz şey oldu ama ondan sonraki olaylar yine sarpa sardı. Herkes zaten öyle bir şey olacağını biliyordu ama sırf 5. sezona malzeme çıkarmak için böyle bir yola başvurmaları şahsen benim hoşuma gitmedi.

6. sezona bile bir şey demiyorum ama 7. sezon asla olmamalıydı. Çünkü bu hikaye asla ilk 3 sezonda izlediğimiz zevki vermeyecek bize. Şaşırtmıyor çünkü. Pencereden kızları gözetleyen -A klişesinden gına geldi.

Yine de ne olursa olsun PLL izlemek eğlenceli. Spencer gibi bir ana karakteri, Mona gibi bir kötü, Caleb gibi bir aşık, Hanna gibi şirin karakterler için izlemeye devam. Ayrıca hakkını vereyim, bölümlerdeki ipuçları ayrıntıları cidden güzel. Çoğunu kaçırıyorum, daha sonra internetten bakıyorum. Her bölüm için çarşaf çarşaf görsel inceleme yapan siteler var :)

Son olarak; eğer bu diziye başlamadıysanız başlayın derim. Gizem ve gençlik dizilerinden hoşlanıyorsanız, ikisinin birleşimi olan PLL'yi seveceksiniz.

>Lee..

Yorumlar

  1. Aghh PLL!! ♥ İlk kitabını okuduktan sonra seriye aşık olmuştum resmen. Daha sonra dizisinin çıkacağını duyduğumda sevinçten havalara uçmuştum ama ne olduysa seriyi yarım bıraktım. Şimdi gönderini okuyunca birden yeniden başlayasım geldi. Yazında spoiler verdiysen de anlamadım sanırım o derece ot bir kafadayım şu an :D Hatırlattığın için teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Ben de artık dayanamadım ve arkadaşıma A'nın kim olduğunu sordum ! Yetti artık :))

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …