Ana içeriğe atla

Hayata Veda Eden Bir İnsanın Sorusu...


Bir çocuk vardı. Kimse onu dinlemiyorken konuşmaya devam ediyordu. İçindekileri dışarı dökmek rahatlatıcı bir antidepresan etkisiyle eşitti onun için. Hayata olumlu bir şekilde bakıyor, her günü "yeni bir başlangıç" olarak adlandırıyordu. Sabah yatağından kalkıyor, küçücük evinde adımlarını atarken bu yeni günün güzel ve mutlu geçeceğini düşünüyordu. İçindeki umut adeta bir ağaç gibi köklerini salmıştı bedeninin her köşesine. Yüzünde dünyanın en samimi gülümsemesiyle ayakkabılarını bağlıyor ve sığınağından dışarı adım atıyor. Mükemmel bir gökyüzü, müthiş bir hava, harika bir manzara diye düşünüyor, okuluna doğru yol alıyordu. Akbilini basıyor, her insan gibi boş koltuk var mı diye gezdiriyor, kulaklığının sesini biraz kısarak başka insanlara saygıda da kusur etmiyordu. Ki bilir bu sahneyi kaç aydır gerçekleştiriyordu. Otobüsün plakası, içindeki insanlar değişiyor, bu da bizim çocuğa yetiyordu. Rüzgarı hissederek dinlediği şarkıya eşlik ediyor, İstanbul trafiğinde mutlu olduğuna içten bir şekilde inanıyordu. 

İneceği durağa geldiğinde düğmeye basıyor, kendini yeniden dışarı atıyor. Yeniden ayakkabılarını biraz daha eskitme zamanı geldi çünkü. Okuluna gidiyor, sınıf arkadaşlarını görüyor. "Günaydın" diyor, cevap alamıyor. Dersle ilgili bir soruyor, suskun dudaklar karşılıyor onu. Güzel hava birden parçalı bulutluya dönüşüyor. Yanlarından ayrılırken "görüşmek üzere" demeyi de ihmal etmiyor. Bir ses duyduğunu zannederek arkasını döndüğünde bir anda her şeyin boş olduğunu görüyor. Okulun merdivenlerinden yukarı çıkarken yanından geçen herkese başla selam veriyor. Rutin hayatlarına devam eden insanların hayatına birazcık renk getirmek, karşılıklı bir alışveriş değildi onun için. Üçüncü kata çıktığında pencereden dışarıya bakıyor, temiz havayı ciğerlerine yolluyor. 

Kendi kendine sadece "Neden?" diye soruyor. Görmezden gelinmek için neler yaptı da bunu başardı? İnsanlar kendisini neden bir hayalet zannediyor? Dudaklarından bir kelime dökülmesi bu kadar mı zor? Neden hep gülümsemeler yerine küçümseyici bakışlara maruz kalıyor? Bunun gibi sorular kafasını 10 dakika harcıyor. Daha sonra ise sadece bir tek kelime dökülüyor dudaklarından... "Yeter!"

Kendini pencereden aşağı attığında aynı sözcükleri yenilemeye devam ediyordu. "Yeter, yeter, yeter, yeter, yeter"

Cevabını merak edip alamadığı soru ise şuydu: Diğerlerinden farkı neydi de onu görmezden gelip bu kötü sonu hazırlamışlardı?
Not defterimden... Haziran 2011

Yorumlar

 1. Çünkü o çocuk hiçbir zaman onlar gibi bencil ve vurdumduymaz olmayacaktı...

  YanıtlaSil
 2. Bu çocukcağız bana çok benziyor yahu.Eskiden nasıldı bilemem ama şimdiki insanlar çok umursamaz .sınıfta 28 kişi var girer girmez günaydın diyorum en fazla ikisi üçü karşılık veriyor.sadece bu da değil bi kavga oluyo millet izlemeye dalıyo kimsenin ayırmaya niyeti yok.ama resim doğru söylüyo biliyor musunuz ben vazgeçmicem onlar vazgeçer belki bi gün


  Ne demiş ünlü twit:Ne bu deveyi güderim ne bu diyardan giderim;deve de benim diyar da...

  YanıtlaSil
 3. KORE.. hayellerimin ülkesi KORE..koreyi ilk olarak bi diziden tanıdım. Kore dizilerini çok sevdim.tabi dizilerdeki karekterleride. Onların davranışlarını sevgilerini..Le min ho, kim hyung jong...daha birçok aktör tanıdım hayatlarını mrk ettim.çoğunu da araştırdım. Ülkeyi araştırdım.koreye dair herşeyi mrk ettim.artık arkadaşlarım tarafından koreli olarak çağrılıyodum.bu biraz hoşuma gidiyodu.ama arkadaşlarım kore konusunu konuşmamı istemezler sıkılırlardı bn genede dvm ederdim.şimdi tek hayalim KOREye gitmek İNŞALLAH da giderim..

  YanıtlaSil
 4. http://www.youtube.com/watch?v=V4wHMORwlHY oh land.. sesine ve şarkılarına hayranım.Favorim wolf & I şarkısıdır.

  http://www.youtube.com/watch?v=EbJtYqBYCV8 her dinlediğimde bana huzur verir.

  YanıtlaSil
 5. müziğin adı depression of the director;)))))

  YanıtlaSil
 6. ben orece yi nerdese çogu konusun u öğrendim sadece dil bilgisi kaldı onuda insaalh bitircem :D

  YanıtlaSil
 7. Abimbolas Richard6 Ağustos 2014 23:31

  Bir kredi ihtiyacınız var mı? Eğer borcunu ödemek gerekiyor mu? Eğer herhangi bir finansal karmaşa içinde misiniz? Kendi işinizi kurmak için para gerekiyor? Yardım için kredi kurumunuza başvurun. E-posta adresi aracılığıyla bize ulaşın ( abimbolasfinancialhome@hotmail.com ) Web Sitesi: http://abimbolasfinancialhome.gnbo.com.ng

  YanıtlaSil
 8. Kumao o kumao :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …