Ana içeriğe atla

Music Bank in İstanbul, Hayaller ve Kpop hakkında aforizmalar...

Hepimizin bildiği gibi bu Cumartesi Music Bank'in İstanbul ayağı gerçekleşecek. Birbirinden kaliteli 5 grup ve 1 soloistin katılacağı konser için her şeyimiz hazır. Sadece akrep ve yelkovanın daha hızlı dönmesini diliyor ve sabırla bekliyoruz. Yıllardan beri Türkiye'nin Dünya yerine Mars'ta olduğu hakkında acı-tatlı espriler yaparak kendimizi avuturken Expo sayesinde Kpop'un dünya etkinliklerinden birine ev sahipliği yapma haberini almak, hepimizde şaşkınlık ve sevinç yarattı. Ben de bunun hakkında biraz konuşmak istiyorum.

Bir kere Super Junior, Beast, F.T Island, Mblaq, Miss A ve Ailee hayranları inanılmaz şanslı. Yüzlerce Kpop grubu arasında hayranı oldukları grup ya da grupların gelecek olması sizi ayrı bir kefeye koymamızı sağlıyor. Eminim bu konserde en çok siz eğleneceksiniz, hakkınızdır.


En şanssız kişiler ise yukarıda saydığım grup ya da grupların hayranı olup Music Bank'e gidemeyecek olanlar. Cidden berbat bir durum. Konser İstanbul'da yapılıyor. Türkiye haritasını göz önüne aldığımızda İstanbul'un bir şehre uzak olduğunu hemen görebiliyoruz zaten. Ulaşım, konaklama, maddi açıdan olumsuzluklar derken gidememek şaşırılacak bir durum değil. Şehir dışında gelen insanların ulaşım ve konaklama (akrabaları yoksa) masrafı hiç de az değil. Ayrıca MB biletleri de öyle ucuz değil. Bronz bilet alıp dürbünle izlemeyi kimse istemez. Ülker Sports Arena'nın bronz kısımlarını tahmin edemiyorum, ama dürbünlük kadar değildir inşallah.

Geçen senenin Kpop şarkı yarışması birincisi Hoonsena, bu senenin birinici Maria çıkıp performans sergileyecek dediler. Pardon! Neden? Diğer Music Bank'lerde böyle şeyler oldu mu? Eminim olmamıştır. Ben sahnede sadece konser verecek grupları görmek istiyorum; uriii sarannneeeee diye çığıran bir Hoonsena dahil olmasın lütfen... Eğer hayranları varsa bir zahmet onlara özel, küçük, samimi bir konser versin, biz de dahil olmamış oluruz.

Super Junior sahnedeyken 100 tane seçilecek kız dansöz gibi oynayacak dediler! Troll çalışması olduğu çok belli olsa da yine feci komik bir durum. Ama biliyorsunuz bizim ülkede her şey olabilir. Bu durum gerçekleşebilir ve biz orada Shakira kemeri takmış ve Suju üyelerinin yanında göbecikler atan küçük kızlar görebilirdik. (Yaşı büyük fanların sevdikleri grubun yanında durma pahasına da olsa böyle bir rezilliği kabul etmeyeceklerine inanarak bunu yazdım bittabi) 

Katılacak olan herkesin bizlere özel mesajlar gönderdiğini görmüşsünüzdür. Uzun süre sonra art arda Kpop gruplarından böyle mesajlar almak eminim gururumuzu okşamıştır, güzel duygu vessalam! Ben en çok Ft Island'ın mesajını sevdim, Hong Ki 40 yıllık dostmuşuz gibi rahat, vurdumduymaz, tanıdık... Bir de Kyu'nun kebap deyip gülmesi süperdi. Beast'ten ise Dujun ve Junhyung'u sevdim. Aslında bütün mesajlar güzeldi ama benim için bu yazdıklarımın yeri ayrı oldu biraz.

Belki sevdiğimiz gruplar geliyor ama hayran olduğumuz gruplar yok. Ben bu kategorinin içindeyim. Ya siz? Mesela bir Bigbang gelsin direkt gözü kapalı, düşünmeden, çat diye VIP bilet alırdım. Aynı şey Sistar için de geçerli. Sonuçta en sevdiğim iki grup yıllar sonra ayağıma kadar geliyor ve ben onları en yakından görmek istiyorum. Hele Hyorin'i gördüğüm zaman içimdeki ergeni tamamen dışarı salabilirdim, korkun benden diyeceğim ama maalesef gelmiyor lan. Miss A yerine keşke gelselerdi demiyorum, çünkü yakın arkadaşlarımdan biri koyu bir Miss A, özellikle de Suzy hayranı :)Hayallerimiz gerçek oluyor, bunun yanı sıra pürüzler de ortaya çıkmıyor değil. Baş çomak sokucuyu her beraber söyleyelim: Korea-Fans. Günübirlik çalışan kişilere Platinum bilet verildiğini biliyoruz. Şimdi sorarım size? Türkiye'de ortalama olarak günürbirlik kazanılan para ne ara 215 TL oldu? Hani bilet kazananlar biz çalıştık, yorulduk diyorlar ya, o açıdan soruyorum. Cidden Platinum bilet alanların yanında duracak, önlerine geçecek ve sırıtacaklar. Ben olay çıkabileceğini bile düşünüyorum. Çünkü Jaejoong etkinliğinden beri KF'ye karşı oldukça olumsuz bir tutum besleniyor. Hele ki kurucuları Hilmi Kesenek'e. Türkiye'de Kore ile ilgili olaylarda tek otorite KF değil, bunu anlamadığınız için bu sürtüşmeler yaşanıyor. Bir de şeyi merak ediyororum. Bilet verilmesi amacı ile İstanbul dışında da gönüllü çalışmalar oldu mu? Neden sadece gönüllüler KF'den seçiliyor? KF'den olmayanlar ve olmak istemeyenler sürekli niye dışlanıyor? Allah'a şükür benim bilet alacak imkanım var, zaten çalışıyor ve kendi paramı kazanıyorum. Ama çalışmayanlar, öğrenci olanlar, maddi durumu bilet alacak kadar iyi olmayanlar da var. Bu insanların haklarının çiğnenmesi hoş bir durum mu? Ortak bir yerde duyuru yapmadan, en iyi ihtimalle Bronz bilet almanız gerekirken gerçekten eğlenerek Platinum sahnesinde duracak mısınız? Üzgünüm ama ben bunu kendi ahlak anlayışıma sığdırmıyorum. Bilet verilecekse de Bronz bilet verilmeliydi. Bu benim kişisel fikrim, siz tersini düşünüyor olabilirsiniz.

Kpop konusunda gayet ön planda olan bir ülke olduk. Hatta Fransa ile beraber Avrupa'da Kpop konusunda etinden sütünden en çok yararlanan iki ülke konumundayız. Bunun keyfini çıkartalım. Jaejoong, Psy, Exid, Rania, Nuest, Super Junior, Mblaq, Ft Island, Beast, Miss A ve Ailee... Liste şimdiden kabarmaya başladı. Eminim 2014 yılında daha fazla Kpop grubu ülkemizi ziyaret edecek. Big Show, S Concert, Super Show, Red Ocean görmek ne de güzel olur değil mi?

7 Eylül'de en güzel şekilde gruplara eşlik edeceğiz. Diğer ülkelerdeki konserlerde giyinen kişiler gibi giyinip aynı şeylerden zevk alan binlerce kişiyle beraber bir dalga oluşturacağız. Diğer ülkeler bu sefer bizi kıskanacak, bambaşka ülkelerden de gelenler olacak. Kısaca gökkuşağı gibi rengarenk olacağız. Super Junior için de kebap getirmeyi unutmayın haha :)

7 Eylül'e çok az kaldı. Music Bank in İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehrinden dünyaya seslenecek. Netizenbuzz'a mail atalım da Kore haber sitelerinde çıkan Music Bank haberlerini çevirsin haha. Allkpop'ta belki bize bok atar bu sefer :D

Crayon Pop'un bu şarkısına ve dansına bayıldığım için böyle bitiriyorum :) Feci eğlenceli...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…