Ana içeriğe atla

Eşleşme: Asiliği konu alan bir kitap [Çekiliş sonucu]Gün içerisinde birçok hayal kurarız. Bu hayaller bazen çok gerçekçi konulardan oluşur, bazen de absürdlüğün sınırını zorlar. "Şöyle bir şey olsa harika olurdu" tarzındaki düşüncelerimiz kitaplar/diziler/filmler aracılığıyla karşımıza çıkıyor. Sizi bilmiyorum ama benim hayal ettiğim dünyalar genelde kitaplarda canlanıyor. İşte bu yüzden Allie Condie'nin Eşleşme kitabının konusunu okuduğumda çok heyecanlanmıştım. Tam düşündüğüm hayal, tam düşündüğüm dünya, tam düşündüğüm kitap... Yeni yayınevlerinden olan DeliDolu'nun bize sunduğu bu kitabı inceleyelim. Sizin için konuyu ekliyorum, eminim sizi de saracaktır.


Kitap: Eşleşme
Yazar: Allie Condie
Tür: Fantastik / Genç Yetişkin
Yayınevi: DeliDolu Kitap
Sayfa sayısı: 352
Basım Yılı: 2013

Kimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, ne zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün. Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemek gerekmiyor ama bu seçimleri sizin adınıza başkaları yapıyor. Yapay bir cam fanusun içinde yaşadığınızı fark ediyorsunuz ve bilinen yegane hayat ile daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği bir yol arasında kalıyorsunuz. Yani mükemmeliyet ile tutku arasında... Kitapları çevrildiği tüm dillerde çok satan Ally Condie'den muhteşem bir fantastik kurgu.


Her zaman fantastik konuları sevmişimdir. Küçüklüğümden beri gerçek dünyadan uzaklaşmak istediğim zaman yardımıma hep kitaplar koşmuştu. Onların dünyasına konuk olmuş, gerçeklikten kopmak hep bana iyi geldi. Büyüdüm ama hayal gücüm ve fantastik kitap sevgim hiç azalmadı, aksine daha arttı. Son zamanlarda sıkça hakkında yazılan vampirlerden gına geldiği için böyle bir konuyu bulduğumda hazine bulmuş gibi sevindim. Bir kez daha DeliDolu'ya teşekkür ediyorum. Vampir furyasına katılmayıp bize böyle güzel bir dünyayı sunduğu için.


Cassia 17 yaşında ve hayatı kitabın güzel kapağında gördüğünüz gibi bir cam fanusun içinde devam eder bir kız. Aslında sadece kendisi değil, bütün toplum aynı şekilde koca bir fanusun içinde gibi. Toplum denilen kavram insanların hayatında her şeyi ama her şeyi kontrol ediyor. Yemekler her gün önünüze geliyor, dışarıda geçireceğiniz zaman toplumun kontrolünde, kimi sevip kiminle evleneceğinize hep onlar karar veriyor. Siz de "benim için en iyisini dşünüyorlar" deyip mutlu(!) mesut yaşamaya devam ediyorsunuz. Dışarıdan bakınca iyi bir mesleğe, mükemmel bir eve, hoş bir eşe sahip bu insanların karar verme ve düşünce yetilerinin soyutlandığını söyleyebiliriz. Kendileri ise bu durumun farkında bile değil...Özgürlüklerine kilip vurulmuş bu insanlar arasında Cassia'nın eşleşme töreni yaklaşıyor. Biz de kitaba bu şekilde adım atıyoruz. Cassia'nın kalbi gümbür gümbür çarpıyor. Sonuçta evleneceği kişiyi daha önce hiç görmedim, ilk defa törende görecek. Görücü usülünü bile geçen bir sistem var gördüğünüz gibi. Yalnız toplum kullandığı teknoloji sayesinde en iyisini hedeflemeyi düşünüyor. Birbirlerine uyacak kişiler bulmaya özen gösteriyor. Çünkü insanlar uyanmadın, gözleri açılmasın. Cassia çocukluk arkadaşı, can yoldaşı Xander ile beraber törende hazırda bekliyor. İkisi de belki başka yerlere yelken açacak, farklı hayatlara sahip olacaklar. İşte şimdi isimler okunuyor. Çok az kaldı, herkes heyecanlı. Ve Cassia'nın adı okunuyor. Kızımız nefesini tuttu, küçük adımlarla sahneye ilerlemeye başladı. Toplum yöneticisi uygun damat adayını söylüyor. Cassia şaşkın, ailesi şaşkın, Xander şaşkın. Neden mi? Hangi isimi okundu? Bunları öğrenmek için kitaba başlamalısınız. Benim konudan bahsedişim bu kadar. Daha fazlası spoilera gireceği için burada bırakıyorum.

Cassia'nın özgürlüğü dışında, başkaldırması, eşleşme töreninde ismi çıkan kişiyle yaşadıkları ve diğer karakterleri bu kitap tam bir distopya özelliğini taşıyor. Kitabın gelip gelmediğini D&R'a tam 3 kez sormuştum. Bu denli büyük heyecandan sonra elime alıp bitirdiğimde hayal kırıklığına uğramadım, çünkü eser oldukça doyurucu. Tek üzüldüğüm şey serinin diğer 2 kitabının daha Türkçe'ye çevrilmemiş olması. Ama yayıneci o kitapları da en kısa zaman Türkçe'ye çevirip önümüze sunacak.

Medeniyet çok ileride toplumda. Yazı için kullanılan kağıt ve kalemler kullanılmıyor. Ulaşım için hava trenleri tercih ediliyor. Bu serinin filmi çekildiğini düşünsenize. Çok çok güzel olacaktır. Yazar Ally Condie bence harika bir dünya yaratmış. Benzerlerinden sıyrılan, özgünlüğünü koruyan ve en önemli akıcı cümlelerle okuyucularna dolu dolu dakikalar suna bir dünya bu. Siz de ziyaret etmek için sabırsızlanacaksınız, buna eminim. 

Belki de yaşadığımız dünyayı gelecekte bunlar bekliyor, çünkü dünya iyiye gideceğine hızla kötüye gidiyor. Bir şeyleri unutmak için hap almak, kahvaltıda ne yiyeceğine karışılmadı, hangi kitapların okuyup filmleri seyredeceğine başkalarının karar vermesi gibi durumlar aslında bizim ülke için yabancı değil? Sonuçta yasaklanan kitaplar, filmler ve şiirlerle ilgili geniş bir geçmişe sahibiz. Bu anlamda Cassia'nın düşüncelerinnde kendinizi bulmanız çok kolay. 

Eşleşme son zamanlarda kitap dünyasında oldukça moda olan üçlemelerden biri. Ancak diğerlerinden birkaç gömlek üstün. Klasik şeyleri barındırmıyor, hayal gücünüzü çalıştırıp kendinizi toplumun içinde yaşayan özgürlüğü kısıtlanmış bir birey olarak düşünmenizi sağlıyor. Kitapların kapakları bir harika, çünkü anlatılmak istenen mesajı en iyi şekilde anlatıyor. Cassia'nın durumunu kapaklardan bile görebilirsiniz. Bu kitap size özgürlüğün önemini, baş kaldırışı, asiliği, aşkı, sevgiyi, umudu ve daha fazlasını sunuyor. Kabul etmezseniz hata yapmış olursunuz.

Şimdi ise işin en eğlenceli kısmına geldik. Bu kitabı birine hediye etmek istiyorum. Ben çok sevdim, eminim kitabı kazanacak olan kişi de bayılacaktır. Eşleşme'yi okumalısınız. Bu eser sayesinde kitaplar neden bu kadar çok sevdiğimi bir kez daha anladım. Her şeyiyle dolu dolu bir kitap. Çekiliş için Rafflecopter'ı kullanıyorum. O da ne diyebilirsiniz, bizim ülkemizde pek bilinmeyen bir uygulama kendisi. Şurada güzel bir anlatımı var, hem de kısacık. Facebook veya e-mailinizi kullanarak hemen çekiliş için hak kazanmaya başlayabilirsiniz. Rafflecopter'ı kullanmayı bilmiyorsanız lütfen o linke tıklayıp ve kısacık yazıyı okuyun. Çok kolay. Bir sürü çekiliş hakkında sahip olabilirsiniz. Yorum bırakarak, Facebook'ta, blogunuzda veya Twitter'da paylaşarak, sayfa beğenerek fazladan çekiliş hakkı kazanabilirsiniz. Hem sizin için, hem de benim için çok daha kolay bir yöntem. Yarışma 2 Nisan'da sona erecek, ben de hemen kazanını açıklayacağım. Alttaki uygulama Rafflecopter, hemen giriş yaparak başlayın derim.Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana sorabilirsiniz. Elimde geldiğinde yardımda bulunurum. Rafflecopter'la işini bittiği zaman da yorum kutusundan bana yazabilirsiniz. Bir adet güzel mi güzel bir kitap olan Eşleşme'yi hediye ediyorum. Blogumun ziyaretçi sayısı gördüğünüz gibi neredeyse 500.000'i geçecek. Yarım milyona ulaştığım için ufak bir jest yapmak istedim. Herkese çok ama çok teşekkür ederim. 

Cassia'nın hayatını siz de öğrenin.

Lee..

***

Çekiliş 2 Nisan'da sona eriyor demiştim, işte o gün geldi. Ben de hiç bekletmeden kazanan kişiyi açıklamak istiyorum. Eşleşme kitabını kazanan kişi Şule Betül oldu :)


Şule sana şimdi mail atacağım. Bana adres ve iletişim bilgini yazarsan en kısa zamanda kitabı kargoya vereceğim. Tebrik ederim, umarım Eşleşme'yi okurken benim gibi sen de zevk alırsın. Şimdiden iyi okumalar.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …