Ana içeriğe atla

Bigbang ile ilgili sorulara cevap verdim


Burada Bigbang hakkında birçok kez yazı yazdım, düşüncelerimi paylaştım. Bu sefer ise röportaj sorularına cevap verdim. Facebook'taki en güzel yerek Bigbang sayfalarından biri olan Turkish V.I.PS Love Bigbang sayfasının emekter ve azimli adminlerinden Sweet Medusa'nın sorularını cevapladım. Röportajın arşiv niteliğinde burada da olmasını istiyorum. O yüzden şimdiden iyi okumalar. Umarım keyif alırsınız. Sweet Medusa'ya ve güzel sayfasına da bir kez daha teşekkür ederim. Soruları cevaplarken çok zevk aldım, güzel vakit geçirdim.

-Lee, BIGBANG ile nasil tanıştın? Neler hissettin?

Aslında ben ilk olarak Japonya hayranıydım. Daha sonra bir arkadaşım yıllar önce bana Wonder Girls - So Hot'ın linkini yolladı. Şarkıyı dinlediğim anda vuruldum, klibi ise çok sevdim. Güney Kore maceram bu şekilde başladı. Daha sonra Youtube'da dolanırken Wonder Bang yazan videolar gördüm. İçimdeki merak duygusu baskın geldi. O linke tıkladığım andan itibare hayatım değişti, daha da güzelleşti. Hayatıma süper 5 insan girdi.

Bigbang'i dinlerken ilk hissettiğim duydu aitlikti. Ben bu müziğe aittim, klipleri hayal ettiklerim gibiydi, sesleri süperdi ve en önemlisi gerçek ve kaliteli bir müzik yaptıkları belli oluyordu. Sonunda aradığımı bulmuştum.- İllaki her VIPi özel olarak etkileyen biri var senin için hangi üye özel ve o üyeyi dinlerken neler hissediyorsun?

Politik cevap vermek bazı zamanlar güzel olsa da ben objektif bir şekilde cevaplamak istiyorum. Bütün üyeleri çok seviyorum ama tabi ki diğerlerinde bir adım önde sevdiğim bir üye de var. Bu üye Taeyang oluyor.

Bigbang albümlerini dinledikten sonra sıra solo albümlere bakmaya gelmişti. Taeyang Solar albümünü indirdiğim zaman beklentilerim büyüktü. Çünkü grup içerisinde dinlerken de Taeyang'ın kısımlarını daha bir özenle dinliyordum. Solar albümü bence Kore'deki en iyi R&B albümlerinden biri. İçinde her türden insanın kendine ait bir şeyler bulabileceği müthiş bir koleksiyon.

Hala deli gibi Wedding Dress'i dinler ve hüzünlenirim. Klibi de ayrıca çok etkileyicidir. Kore'de hikayesi olan klipler bulmak zor, bu yüzden Wedding Dress'in yeri bende ayrı. Taeyang'ın inanılmaz güzel ve farklı bir sesi var. Adam harika dans ediyor, şarkı sözü yazıyor, piano çalıyor vs. Kısacası bir sanatçının çıkabileceği en üst noktada gururla duruyor. Bunu da adım adım, emekleyerek, alnının teriyle kazarak gerçekleştirdi. Bu yüzden ben kendisine hayranım, aynı şekilde diğer Bigbang üyelerine de hayranım.

- Benim bir inancım vardır fanlar hayranı olduğu kişinin hayatından ve başarılarından bir takım şeyleri örnek alır. Bu kişi benim için GD. Peki senin Taeyang'dan örnek aldığın başarı veya bir takım başka şeyler var mı?

Bu güzel ve farklı bir soru, aynı zamanda da biraz zorlayıcı. Ben Taeyang'ın azmini kendime örnek alıyorum. Çok küçük yaşlarda YG'e girip 6 sene eğitim aldıktan sonra çıkış yapması buna örnek. Kore gibi inanılmaz rekabetçi bir müzik piyasasında inancını yitirmemesi ve grubuyla veya zirveye tırmanması bir örnek. Yapmacık olmak yerinde içinde geldiği gibi davranması bir örnek. Diğer üyelere göre Taeyang daha rahat bir durumda, çünkü bu zamana kadar bir skandalı çıkmadı. Ama eğer çıksaydı o da grup arkadaşları gibi yükü omuzlarına alıp sonra da rahatça ilerlemeye devam edecekti. Bigbang de gücünü bence buradan alıyor.

- Çok haklısın, BIGBANG ve VIPler çok çok güçlü .. Peki Taeyang'ı dinlerken neler hissediyorsun Lee?

Her bir şarkısında ayrı duygular hissettiren bir sanatçı bence Taeyang. Onun sesi hüzün barındırıyor, o yüzden slow şarkılar daha bir yakışıyor. Aynı zamanda güçlü bir ses, insanı esir alıyor. Müzik zevki iyi olan herkes Taeyang'ın şarkılarını ve sesini sever, kaliteli bulur diye düşünüyorum. Basit sözleri olmayan, kolay ritmler barındırmayan şarkılar bunlar. Başta biz VIP'ler olmak üzere müzikseverlere bir hediye. Ben de çok iyi değerlendiriyorum. Bu yüzden Bigbang'le beraber Taeyang albümlerimi de satın alıp odamın en güzel köşesinde sergiliyorum. Özetlemek gerekirse; duygusallık, güç ve mutluluk. Taeyang bana bunları hissettiriyor.

- Taeyang'dan yeni bir albüm geliyor ben çok heycanlıyım .. Peki senin düşüncelerin neler ne bekliyor bizi?

Bu albümün üzerine daha bir düştüğünü hepimiz biliyoruz. YG ilk haberi verdiğimde nasıl heyecanladığımı kelimelere dökemem. Biz VIP'ler birçok Kore grubundan ayrı olarak üyeleri solo olarak da dinleme şansına sahip bir fandomuz. GD'nin ve Daesung'un mükemmel albümlerinden sonra Taeyang ile beraber tamamen coşacağımızı düşünüyordum. Hala düşünüyorum ama tam tarih veremiyorum, çünkü YG verdiği tarihlerle trollük yapıyor.

Ben Solar albümüne hem benzeyen, hem de ondan daha farklı bir albüm bekliyorum. Yine R&B ağırlıklı olacaktır, çünkü Taeyang tam da bu tarzn adamı. Hatta benim bir hayalim var, çok küçük bir ihtimal olsa bile bu albümünde Jay Park ile bir düetinin olmasını istiyorum. Tae ve Jay'i aynı anda dinlemek paha biçilemez bir mutluluk olacaktır. Bol bol dans figürleri, romantik şarkılar, I'll Be There gibi güç dolu parçalar olacak yine yeni albümünde. Tamamen kendi yazdığı şarkıların da olacağını düşünüyorum. Heyeca ise dorukta. GD, Dae ve şimdi de Tae. Bir VIP daha ne ister ki...

- Peki biraz soru yönümüzü Türk VIPlere çevirelim seni yakından uzaktan tanıyorum çok sıkı bir VIPsin ve fanboysun .. Peki diğer VIPler seni tanıdığında tepkileri nasıl oluyor? Çünkü BIGBANG fanlarının çoğu kız.

İnsanlar ilk başta şaşırıyor tabi. Blogumun ve Twitter'ımın bazı yerlerinde erkek olduğum fotolardan veya yazdıklarımdan gayet belli olsa da ilk kez gören kişiler genellemenin azizliğine uğrayarak kız zannediyor. Ama erkek olduğumu öğrenince önce şaşırıyorlar, sonra da daha mutlu oluyorlar. Çünkü sadece bir cinsiyetin ağırlığında bir grup değil Bigbang. Benim Twitter'dan ve blogumdan tanıdığım en az 6 erkek arkadaşım daha var Bigbang hayranı. Sayı az ama hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum :) Bigbang bence Türkiye'de Kpop hayranı olan insanlar arasında en çok erkek hayrana sahip gruplardan biri.

Ben VIP'leri gerçekten ayrı seviyorum. Eğer Bigbang hayranı olmasaydım yine VIP'leri ayrı tutardım. Çünkü çoğu kafa insan, ayrıca gerçekten objektif düşünme yetisine sahipler. Körü körüne inanmıyorlar, eleştirmeyi, şaka yapmayı biliyorlar. En realist hayran topluluklarından biri.- Ben bunun gururunu hep yaşarım. Biz Türk VIPlerin tek özlemi BIGBANG konseri peki sence BIGBANG konsere gelse nasıl bir atmosfer oluşur?

(Düşünemedi) Şaka bir yana tam anlamıyla bombastik olur! Eylül ayında Music Bank'e gelmeleri zor ama "ya gelirlerse" diye kendi kendime her gün düşünüyorum. Sarı taçların hüküm sürdüğü bir konser alanı... İnsanlar ellerinde Bigbang ve üyelerin isimlerini yazdıkları pankartlar, posterler taşıyor. Herkesin üzerinde sarı renkte bir parça var. Çığlık çığlığa bir atmosferde eğlencenin dibine vuruluyor. Haru Haru'yu söylemeye başladıkları zaman çakmaklarımızı çıkartıp sallamaya başlarız, Gara Gara Go'da herkes Bigbang ile berabera zıplamaya başlar, Fantastic Baby de ise avazımız çıktığı kadar hep bir ağızdan "boom shalaka" diye bağırırdık. Hayal etmesi bile o kadar güzel ki, şu anda bu soruya cevap verirken bile kendimi konsere gitmiş kadar hissettim ve mutlu oldum. O atmosferi solumalıyız, o konseri yaşamalıyız, o grubu görmeliyiz! O ka' 

- Bir dakika bu anlattıklarına fangirl kalbim dayanamıyor. Harika olurdu!!! İnşallah bir gün gerçek olacak. Sıradaki sorumuz; Senin için "İşte BIGBANG bu albümde mükemmelliği yakaldı kendini ifade etti" dediğin bir albüm var mı?

Bütün albümleri çok güzel, en güzel yanı her yeni albümde diğer albümün bir üstüne çıkmayı başaran nadir gruplardan biri Bigbang. Daha ne kadar kendilerini aşabilirler diye sorduktan sonra bunu gerçekleştirdiklerini görüp hayranlığımız daha da artıyor. Ama benim için Still Alive - Special Edition'ı yeri bir ayrı oldu. Intro'nun full versiyonunu gördüğümde GD'nin bizi duyup dinlediğini düşünmüştüm. İlk şarkıdan ikinci şarkıya geçisi anca 3 saatte yapabilmiştim. 1 saatte dinlenecilecek albümü 1 günde dinleyebilmiştim. Çünkü albümdeki bütün şarkılar o kadar güzeldi ki bir şarkıyı en az 15 kere dinlemeden diğerine geçemiyordum. Ve bence Bigbang'in arka planda kalan en güzel şarkısı da bu albümde: Bingeul Bingeul. Şimdi bunu okurken bir yandan açın bu şarkıyı, o giriş kısmını bir dinleyin. Girişi söyleyen Taeyang'ın müthiş sesi burada daha da bir ayrı olmuş. İnsan o sese aşık olur, bu kadar net söylüyorum. Ayrıca T.O.P'nin de rap kısımları daha bir farklı, ayrı hoş.

- Senden birşey istiyorum ve bunu daha önce röpörtaj yaptığım hiç bir VIPten istemedim. Tabi ki bunu sınırlandırmak biz VIPlere düşmez ancak BIGBANG in ayrı ayrı ses renkleri nasıl sence?

Bu soruya biz uzman gibi cevap veremem ama kendimce bir şeyler yazarım. İlk olarak maknaeden başlayayım. Seung Ri'nin sesi diğer grup üyelerine göre biraz geri planda kalıyor. Ama asla kötü ya da zayıf bir ses değil. Sadece diğer Bigbang üyelerinin sesi normalden daha iyi. Eğer Seung Ri başka bir grupta olsaydı çoktan lider vokalist pozisyonunun sahibi olmuştu.

T.O.P'nin inanılmaz tokbir sesi ve ben bu ses rengine bayılıyorum. Asyalıların normal ve ince seslerine inat gümbür gümbür çıkan o ses rap kısımlarına çok yakışıyor.

Daesung'un meleksi bir sesi var, ayrıca çok yüksek notalara rahatlıkla çıkıyor. Japonca albümünü dinlerken böyle mükemmel bir sesi dinleyip hayran olduğumuz için VIP'lerin bir kere daha ne kadar şanslı olduklarını düşündüm.

GD sesini her şekle sokabilen az saydaki sanatçıdan biri. Yorulmak nedir bilmeyen, hız sınırlarını zorlayan, içinden aşkla yaptığı rap onun doğasına çok uygun. Ayrıca normal bir şekilde vokalistlik de yaptığı zaman sesini daha dinleme şansına erişiyoruz. Kısacası liderimiz güzel sesini her yöne çekebilmesiyle meşhur.

Bence Bgbang'in en iyi sesi Taeyang. Bu benim şahsi görüşüm, başkalarına göre diğer bir üye de olabilir tabi. Taeyang'ın sesi farklı, ciddi anlamda farklı. Ses ahengi denen o olguyu sonuna kadar kaliteli bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bazı şarkıları Taeyang'dan dinlemeyi deli gibi istiyorum bu farklı sesi sayesinde. Şu şarkıya cover yaptı, VIP'lerin hepsinin ağzı yine açık kaldı. Orijinalinden çok daha iyi söylediğini düşünüyorum, dinlemeye doyamıyorum.


- Sıradaki sorumuza geçelim. Liderimizin yeni yaklaşan albümü ve dünya turu için beklentilerin neler gerçekten sıkı çalışıyor..

Evet feci sıkı çalışıyor. Sosyal medya aracılığıyla bunu bize de duyuruyor. Bu arada Line kullanmasına da sevindim, KakaoTalk reklamları da süper oldu. Bigbang'i daha çok sosyal medyada görmek istiyoruz. Asyalıların dünya turu genelde Asya kıtasında geçtiği için içimden bu sefer heyecan beslememiştim. Yüzlerini Avrupa kıtalarına dönsünler artık, bu dönüş Music Bank ile başlasa ne de süper olur.

GD her zorluğun altından kalkabilecek güçte bir insan. Bunu yıllardır bize gösteriyor. İş müziğe gelince ne kadar disiplinli olduğunu biliyoruz. Sert ve sıkı bir şekilde çalışıp hayranlarına yine yeni yeniden en iyisini sunacaktır. Tek isteğim bir gün bize de sunması. Bilgisayar mönitöründen değil de canlı canlı hepsini görelim 

- Ahh keşke .. Keşke .. Artık röpörtajımızı bitirelim elimde olsa 30 soru sorarım ancak elimde değil maalesef .. Son olarak Türk VIPlere söylemek istediğin bişeyler dinlemelerini istediğin bir BIGBANG şarkısı var mı?

Böyle olmaya devam edelim diyorum. Gerek Facebook'ta, gerekse Twitter'da konuştuğum VIP'ler arasında uyum süper. Bigbang ile ilgili etkinliklere olabildiğince katılalım, sesimizi duyurmamıza yardımcı olan kişilere biz de yardım edelim. Bigbang'i körü kröüne desteklemeyelim, bunu da yapmıyoruz zaten. Sevmediğimiz zaman sevmediğimizi söylüyoruz, yakışmadığı zaman yakışmadı diyoruz. VIP'lerin en sevdiğim özelliği bu. 
Dinlemelerini istediğim şarkı ise yukarıda da linkini verdiğim Bingeul Bingeul. Bu şarkıyı başta bu röportajı okuyanlarla bütün VIP'lere armağan ediyorum.

Röportaj için de ayrıca teşekkür ederim, cevaplarken çok mutlu oldum :)Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…