Ana içeriğe atla

Sistar: Hem şarkıları, hem de kendileri bomba

“Neden yine tek başıma yemek yiyorum?

Tek başıma film izliyorum

Tek başıma şarkı söylüyorum

Her gün böyle ağlayıp duruyorum”

Yukarıdaki dörtlük 2012 yılına damgasını vuran şarkılarından biri olan Alone'un nakaratı. Sistar'ın büyük bir bomba gibi patladığı ve kitleleri etkilediği Alone, tek kelimeyle şaheser. Aynı şekilde Sistar da çok iyi. Bunu ben biliyorum, Star1'lar da (Sistar hayranları) biliyor ama bilmeyen büyük bir çoğunluk var. Bu yazıyı size ve kendime ithaf etmek istiyorum. Keyif alacağınıza eminim.

Sistar 4 Haziran 2010 yılında çıkış yapmış, Starship Ent.'a bağlı olan 4 kişilik bir kız grubu. Grubun üyeleri; lider Hyorin, rapçi ve ana dansçı Bora, ana vokalist Soyu ve maknae Dasom. "Sistar" kelime anlamı olarak Star ve Sister kelimelerinin birleşiminden oluştu.

Öyle detaylı bilgiler aktarmayacağım, daha çok benim görüşüm ve beğenilerim ile çeşitlendirilmiş bir yazı olacak bu. Öteki türlü kendimi ansiklopedi gibi hissediyorum ve bu durum hoşuma gitmiyor. Bir kere ben Sistar'a bayılıyorum. Taze bir Star1 olarak duygularımı bu yazıda aktarmayı düşünüyorum.

İlk olarak Push Push şarkılarıyla çıkış yaptı bizim kızlar. Ben tabi o zamanlar kendilerinden haberdar değildim. Uzunca bir süredir Kpop konusunda hayran statüsüne yükselmiyordum. Bigbang ve 2NE1 hayranıydım, diğer grupları da severek dinliyordum. İşte Sistar benim 3. kez hayranım dediğim grup oldu. İlk üçüm böylece tamamlandı diyebilirim. Çabuk hayran olan insanlardan biri değilim, beni birçok yönden etkilemeleri gerek. Bir kere mükemmel bir ses duymak istiyorum. Taeyang, Daesung, Park Bom, Hyorin gibi. Sempatiklik olsun, ortalık fazla cıvımasın istiyorum. Seung Ri, Dara, Dasom gibi. Güzel güzel dans edilsin istiyorum. Taeyang, Minzy, Bora gibi. Kısaca belli başlı kriterler ve göz aşinalığı ve özlem birleşince bende hayranlık oluşmuş oluyor. "Nerede kaldı bu grup? Artık geri dönüş yapsınlar yahu" gibi düşünceler kafamda dönmeye başlıyorsa hayran olmuşum demektir.

İşte Sistar'da da aynı bu durumlar oluştu. Ben kendilerini ilk olara So Cool klibiyle tanıdım. Gayet seksilerdi, şarkı çok eğlenceliydi, klip stüdyo klibi olmasına rağmen ufak tefek farklı dokunuşlar ile benden geçer not almıştı ve Dasom çok sevimliydi! Beni tanıyanlar sevimlilik olayını pek sevmediğimi bilirler. Ama nedense Dasom'un kısa saçları ve sevimli yüzü hemen ısınmama neden olmuştu. Her ne kadar Dasom ile tanımış olsam da hayran olmamdaki en büyük etken Hyorin oldu.

Hyorin grubun lideri, en iyi sese sahip olan ve ön plana çıkan üyesi. Maalesef Kpop gruplarında böyle sorunlar çok var. Gruplarda genelde bir üye ön plana çıkıyor, diğerleri öyle kalak gibi kalıyor. Sistar'da Hyorin ön planda ama diğer gruplarda olduğu gibi bir uçurum yok hani. HyunA gibi, Suzy gibi kilometrelerce öteden gitmiyor. Ne diyorduk? Heh. Hyorin ve müthiş sesi. Bir kere kendisi müzik otoriteleri tarafından Kore'nin en iyi sese sahip kadın idolü seçildi. Zevkler ve renkler tabi ki tartışılmaz ama uzmanlar diyorsa o sesi hafife almak da olmaz hani. Kendisi sesini istediği şekle sokmasıyla ünlü, playback yapsana demek küfür etmek gibi bir durum... Ayrıca çok seksi bir kız. Korelilerde görülmeyen esmer bir tene ve dolgun hatlara sahip. Bir kere göğüsleri var, düşünün yani! Hyorin seksiliğini nasıl kullanmasını çok iyi biliyor. Ben Sistar'ın yanı sıra solo performanslarını da çokça izledim ve diyorum ki "Hyorin sana puanım 9 kanka" Nasıl sevdiğimi anlatamam, hayranım, fanboyum. 2 aylık süreç içerisinde beni kendine deli gibi bağladı, resmen çiviledi.

Bora, dans uzmanı Bora... Grubun ana dansçısı olan Bora, seksilikte en az Hyorin kadar iddialı. Rap konusunda bazı insanları kendisini yeterli bulmasa da ben kendisini dinlemeyi seviyorum. Ama öyle ahım şahım bir rap yeteneği var mı diye sorarsanız hayır derim. Sezar'ın hakkı Sezar'a. Bora en son GDA ödüllerindeki E.T dansı ile geceye damgasını vurdu. Gerekli ya da gereksiz olması önemli değil, kız ağızları bir karış açık bıraktı. Oldukça atletik bir vücuda ve estetikliğe sahip olan Bora, düşmeleriyle de ünlü. Ayak bilekleri gerektiğinden daha ince olduğu için diğer insanlara oranla biraz daha dengesiz. İdol Olimpiyatları'nda ciddi bir sakatlık geçirdi bu yüzden, hırsının da kurbanın oldu. Atletizm konusunda Bora’nın karşısına çıkmak istemezsiniz. Çünkü neredeyse yenileceğiniz kesin gibi.

Sıra geldik Soyu'ya... Grubun ana vokalisti olan Soyu, güzel bir sese ve ahenge sahip. Alt grup olan Sistar19 çıktığında rapçiye ihtiyaçları olduğu için Bora kendine yer bulmuştu. Eğer böyle bir durum söz konusu olmasaydı şu anda Sistar19'da Hyorin'in yanınsa kendisini dinler olurduk. En azından benim düşüncem böyle.

Benim minik, sevimli ve güzel sesli Dasom'un... Ya da bizim aramızdaki adıyla Dasomgül. İlk olarak güzel gülümsemesi ile dikkatimi çekmişti. So Cool'u keşfettiğim zaman kısa saçlı haline vurulmuştum. E şarkı da süper olunca benim için Sistar kapısı ardına kadar açılmıştı. Dasom maknae, yani grubun en küçük üyesi. Alt vokalist olarak görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. Sesinin rengini seviyorum, sakin ve hoş bir tınısı var. Bana huzur veriyor. Şarkıların daha sakin kısımlarını o söylüyor, benim de içim bir hoş oluyor. Geri planda kalıyor deniliyordu eskiden ama 2012'de en büyük atağı Dasom yaptı. Güzel bir dizide oynadı, ödül töreninde sunuculuk yaptı, şovlara çıktı. Kısacası çok çalıştı ve hak ettiği meyveleri tek tek topladı.

Biraz da şarkılardan bahsedelim değil mi? Özellikle en sevdiğim şarkılardan bahsetmek istiyorum. Bu kaliteli grubu keşfetmemi sağlayan şarkı So Cool'du. Çok eğlenceli, ritmik ve hareketli bir şarkı. Hala her gün en az bir kere dinlerim, sonsuza kadar da bıkmayacağım parçalardan biri olduğuna adım gibi eminim. Eğer dinlemediyseniz kesinlikle dinlemelisiniz. Zaten hemen kendine bağlıyor, yüzde hoş bir gülümseme bırakıyor. Zaten bir hareketli şarkıların yegane amacı da bu değil midir? So Cool'un klibi de çok iyi, renkler güzel kullanılmış. K-pop'un olmazsa olmaz kurallarından biri olan kliplerde Batılı bir yüz gösterme olayı bu şarkının klibinde de var. Ben özellikle o kurabiyeye benzer olan yiyeceği dörde ayırıp yedikleri kısmı seviyorum. Böyle bir dayanışma, bir güven var. Hissettiriyor yani.

No Mercy, How Dare You, Shady Girl (Klipte Super Junior en çılgın üyesi Heechul oynuyor) ve Loving U diğer eğlenceli şarkılar. Bunlar arasında özellikle How Dare You benim favorim. Dinlerken rahatlıyorum, kendimi bulutların üzerinde gibi hissediyorum. Şimdi evrim geçirdikleri için daha da çok seviyorum. Kpop'un amacı güzel zaman geçirme diye yazarsam yanlış demim olmam. Bu amaca en iyi şekilde hizmet ediyor bu şarkılar. O yüzden dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Gelelim Alone'a... 2012 yılına damgasını vurmuş olan bu şarkı, resmen herkesi kendine hayran bıraktı. Mükemmel melodisi, harika sözleri, meşhur olan bacak dansı ve seksi konsepti ile 7'den 70'e herkesi sardı. Alone benim için geçen senenin en iyisi şarkısı oldu. Hatta sıralamam şöyle: 1. Alone | 2. Bigbang - Bingeul Bingeul | 3. I Love You - (Burada bir Bigbang'e kızayım. Nasıl böyle bir şarkıya klip çekmezsiniz? Hala inatla bekliyorum, çocuğumu keserim lan. Çekmeyeceklerini biliyorum umut fakirin ekmeği işte. Siz de bu şarkıda girişi söyleyen Taeyang'ın sesine daha bir ayrı vurulmadınız mı?) Alone benim için Kpop'ta çığır açan şarkılardan biri. O bacak dansınız seksiliğini kelimelerle tarif etmek çok zor. Asillik, seksapellik, senkronize olma, koreografi, şehvet, tutku, dans... Hepsi bir arada. İki bacak salınması neden bende böyle büyük bir etki bıraktı bilmiyorum ama izlemeye doyamıyorum. Klibi en yüksek çözünürlükte indirdim, bakıp bakıp iç geçiriyorum.

Son şarkıları ise yine çok güzel, onda da o salınma hareketlerini hoş buldum. En azından ucuzlaşmadan estetik gözükmeyi çok iyi biliyorlar. Sistar’a çok seviyorum, geç tanıdım ama bir daha asla bırakmam, aklıma çoktan kalın harflerle kazındılar. Benim gibi hisseden her insanı daha derinden anlıyorum. Fan olmak zor bir durum ama aynı zamanda da çok eğlenceli. Sizinle aynı duyguları hisseden, aynı şarkıları seven, anketlerden kafa kafaya verip oy kullanan, sevdiğiniz grup ödül aldığında sizinle mutlu olan kişilerin var olduğunu bilmem muazzam bir duygu. Bu durumun keyfini çıkartmalıyız diye düşünüyorum. Benim için 2013’ün Kpop felsefesi budur : )

Finali de Facebook’daki en kaliteli Sistar sayfasını paylaşarak yapayım. Bu sayfa sayesinde kızlar hakkında çeşitli bilgilere erişebilirsiniz. Sayfanın sadece bir admini var ama arı gibi çalışıyor. Bu yüzden kendisini takdir ediyor ve saygı duyuyorum. Siz de beğenin derim, Star1 ailemiz büyüsün. Çünkü Sistar bunu hak ediyor, bu kızlar kaliteli işler ortaya koyuyor. ---> Sistar Turkey – Turkish Star1

Hyorin’e olan sevgim büyük, bunu herkes duysun aha. Kızda her şey var: Ses, vücut, seksilik, sevimlilik, dans ve mükemmel gözler.. Neyse bu kadar yeter, yoksa ben sayfalarca Hyorin’i anlatmaya devam edebilirim. 2 aylık bir Star1’dan Sistar yazısı okudunuz.

Sistar hep böyle güzel şarkılar yapması ve ön planda olması dileğiyle…

Büyük patlama devam etsin!

>Lee..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…