Ana içeriğe atla

Dizilerde en çok yakıştırılan çiftler

 

Şimdi öncelikle bir açıklama yapmalıyım. Shiplemek nedir? Seçtiğiniz iki kişinin birlikte olmasını istemektir. Özellikle son zamanlarda dizilerde yakıştırılan iki kişinin çift olmasını istemek ve bazı çiftleri desteklemek amacıyla bu kelime kullanılıyor. Türkçe bir karşılığı maalesef yok. Ben de bu yazıda desteklemek ve yakıştırmak anlamında kullanacağım.

Bu yazıda izlediğim dizilerde yer alan bazı çiftlerden bahsedeceğim. Bu çiftlerin çoğu bayağı ünlü, ayrıca ateşli fanları da bulunmakta. Özellikle yaoi/slash sever kızların çoğunluğu shiplemeye bayılıyor der ve listeye başlarım. Not: Bu yüzden listede iki erkek ya da iki kızdan oluşan çiftler de göreceksiniz. Shipleme dediğimiz zaman onları es geçmek Boğaziçi Köprüsü’nden geçerken bu güzelliğe bakmamak kadar abes bir durum.

Öncelikle Glee’den başlamak lazım. Çünkü shipleme dendiğinde artık akla bu dizi geliyor.

Finchel: Gerçekten yakışan bir çift mi?

Rachel Berry inanılmaz bir karakter. Glee’nin ilk sezonunda kendisini hiç sevmesem de diğer sezonlarda favori karakterlerimden biri oldu. Azmi, hırsı, yenilgiyi kabul etmemesi, egoistliği, en planda olması çabası bir yana, her yeni bölümde insani değerler de kattı bünyesine. İstediklerini elde etti, çünkü kendisi muhteşem bir vokal yeteneğine sahip. Bu yetenek hırs ile birleşince kendini New York’ta buldu. Ya peki Fin’e ne demeli? Fin hayranları üzgünüm ama kendisi tam bir hımbıl. Esas oğlan olacak bir sese sahip olduğunu da düşünmüyorum. Rachel’ı hak etmiyordu, Ryan da sanırım sonunda 4. sezonda anladı bu durumu. Bu çifti hiçbir zaman shiplemedim. Rachel Brody ile çok iyi bir ikili bence. Peki, ya sizce?

Klaine: Lise koridorlarında gezinen aşk kuşları

4. sezonda New York sahneleri için haricinde sıkılıp yeni karakterlere bir türlü alışamamış olsam da ben büyük bir Gleek’im. Sonuçta bu diziyle beraber birçok şarkının Glee versiyonlarını dinlemeyi tercih eder oldum. Ama eğri oturup doğru konuşalım. Son zamanlarda fazlaca sosyal mesaj vermeye başlamadı mı? Çocuklar Duymasın’ın müzikli Amerikan versiyonu olma yolunda hızla ilerliyor. Bu dizinin orijinal karakterleri var. Bir çoğunu iyi bir şekilde değerlendiremiyor olsa da Kurt istisnalar arasında kendine yer buluyor. Ohio gibi Amerika’nın Yozgat’ı diyebileceğimiz bir yerde kendine has moda anlayışı, davranışı ve hiç kimseyi takmayışıyla Kurt ilk sezondan beri ışıl ışıl parladı. Tek eksiği aşktı, onu da ileriki sezonlarda buldu.

Blaine iyi bir karakter, ama derin değil. Burada iki lise talebesinden bahsediyoruz, ne kadar şehvet olabilir diyeceksiniz biliyorum ama bunlar da gram yok. Sürekli bir romantizm, baş etme ve pembe panjurlu ev modundalar. Liselisiniz siz, çılgın olmalısınız, asi olmalısınız, yapılmayanı yapmalısınız. Kurt tek başına daha asiydi, ne zaman Blaine geldi, duruldu. Glee seksi bir dizi değil, hatta çoğu yeri makara –şarkı kısımları hariç- olan bir yapım. Ama Klaine’in sallanan sandalyelerinde oturup gazete okuyan bir çift gibi görünmesi ı-ıh diyorum. Kurt yeni biriyle tanışacakmış, onu merakla bekliyorum. Sorun sen de değil Kurt, Blaine’de. Bu arada Klaine shipleyen arkadaşlar umarım kızmazsınız. Sizin de düşüncelerinizi merakla bekliyorum.

Brittana: İşte bunu bize yapmayacaktınız

Glee’de shiplediğim ender çiftler arasında yer alıyor. Bir kere feci uyumlular. Brittany’nin aptal sarışınlığına, masumluğuna bayılıyorum. Ne zaman ağzını açıp bir cümle söylese ben yerlerdeyim. Bomba esprileri genelde kendisi patlatıyor. Santana ise bu dizideki en –hatta sanırım tek- seksi karakter. Muhteşem Latin güzelliği ve sesiyle ortalığı yıkıp geçiyor. Ricky Martin ile düetleri ise tepe noktası olmuştu. Keltoş Ryan bu çifti de ayırdı. Ne istedin yahu bizim güzeller güzeli Brittany ve Santana’mızdan? Süper uyumlular diyor ve tekrar birleşmelerini istiyorum. Sam araya girmesin lütfen.

Sterek: Halk isyanlarda, bunlar ne zaman çift olacak?!

Klaine için uygun foto aradığımda karşıma hep pembiş pembiş pufuduk çalışmalar çıkmıştı. Sterek için aradığımda ise gayet sert resimlere denk geldim. Bu iki çift arasındaki en büyük fark bu. Tabi asıl büyük fark Sterek’in aslında gerçekten bir çift olmaması!

Hemen size güzel bir haber vereyim. Teen Wolf’un senaristi 3. sezonda Stiles ve Derek’in çift olma yolunda olabileceğini açıkladı bir röportajında. Yani Sterek hayalleri ile yanıp tutuşan, Youtube’a özenle hazırladıkları profesyonel videolarını yükleyenler yaşadı! Hayalleriniz gerçek oluyor. Zaten 2 sezondur bu diziyi izleyen herkes Stiles ve Derek arasında o açıklanamaz çekimi görmüştür. Bariz bir şekilde alttan alttan insanlara mesajlar veriliyordu. Eğer 3. sezonda da gerçek olmazsa halk isyan eder aha. Benim bu dizideki favorim karakterim Derek. Başında çok büyük olaylar geçti, herkes bir ara sırtını döndü, adamı bir sürü kişi sattı ama o hiçbir zaman yılmadı. Ayrıca Stiles da en az Derek kadar sevdiğim bir karakterdir. Adam Teen Wolf’un lokomotifi resmen. Bütün espriler, bütün sempatiklikler ve ortamı yumuşatmalar onda. Çift olurlarsa diziyi bırakır mıyım? Öyle saçma bir şey tabi ki yapmam, yapanlara akıl sağlık dilerim. Ben her zamanki gibi genç kurdumuzun maceralarını izlemeye devam ederim. Eğer Derek ve Stiles ölürse ya da başlarına kötü bir şeyler gelirse gidip o senaristin ağzına sıçalım. Net!

Fiona/Steve: Hem çok uyumlu, hem çok farklı

Eğer beni Twitter’dan takip ediyorsanız çok büyük bir Shameless hayranı olduğumu biliyorsunuzdur. Bu diziye ba-yıl-lı-yor-um! Hayatımda izlediğim en iyi dizilerden biri. Çok çarpıcı, çok gerçekçi, çok şehvetli… Ayrıca daha önce burada dizi hakkında bir yazı yazmıştım. Şimdi gelelim Steve ve Fiona’ya…

Dizinin ilk bölümünde hayatımıza giren Steve/Jimmy, Fiona’ya abayı yakar. Onun bu zor hayatını biraz olsun kolaylaştırmak için uğraşıp durur. Hatta bu uğurda Fiona’nın babası olan alkolik Frank’i Chicago’dan Kanada’ya götürerek orada bile bırakır. Ama birinci sezonun finalinde bazı olaylar yaşanır ve Steve’i bir daha 2. sezonun ortasında görürüz. Gelgitli bir ilişkileri var çiftin, ben de en çok bunu seviyorum! Fiona 5 kardeşinin geçiminden sorumlu bir abla/anne. Bu yükümlülük ona zaman zaman ağır geliyor. Steve ise hiç tereddüt bile etmeden her daim kızımıza yardım ediyor. Bu gittiği yere kadar bu ilişkinin sürmesi taraftarıyım. Hatta evlensinler, o derece.

Derena: Onları seviyoruz. XOXO, Metropol Günlüğü

Şimdi burada Chair (Chuck/Blair) yok da neden Serena ve Dan var diye sorabilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Blair favori kadın karakterim olsa da, birinci sezondan beri Gossip Girl’de “favori karakterim” hep Dan oldu. O yüzden Dair’i değil de Derena’yı ekledim. Zaten onlar da murada erdi. Özellikle ilk sezonda bu ikili bir harikaydı. Serena Brooklyn tarzı yaşam biçimine kapılarını açmıştı. Dan de uzun süredir abayı yaktığı sosyetik popüler Serena van der Woodsen’ı elde etmişti. Ama Gossip Girl bu, 6 sezon boyunca sadece kardeşler arasında ilişki olmadığı için sayısız çift oluştu. Ama onlar hiçbir zaman kopmadılar. İkisinin de birbirlerine karşı zaafları vardı. Küçük bir e-mail, kapı ardından duyulan bir konuşma ve ufak bir dedikodu bazen çığ gibi büyüdü, aralarının Büyük Kanyon gibi. Ama onlar hep birbirlerini buldular, çünkü zaten onlar birbirlerine aitti. Dan ve Serena Gossip Girl’ün büyük aşkıydı. –Her ne kadar Chuck ve Blair ilişkisi ön planda gibi gözükse de dizide, kitaplarında olay tam tersidir. Benim için de bu durum böyle olduğu için bu şekilde yazdım. Chair shipleyen arkadaşların düşüncelerini de merak ediyorum. Sonuçta ben onları da çok seviyorum-

Keller/Beecher: En kanlı, şehvetli, tutkulu ilişki

Bir kere OZ olağanüstü bir dizi. Aranızda izlemeyen varsa çok şey kaybediyor. Hemen bu yazıyı okuyun ve başlayın derim. Emin olun pişman olmayacak, hatta bana teşekkür edeceksiniz. Bir sürü dizi izlemiş ve izlemeye devam eden bir insanım. Hayatım boyunca izlediğim en iyi dizi OZ’dur. Bunu altı çizili bir şekilde belirtmek istiyorum.

Harvard Hukuk mezunu Tobias Beecher maksimum güvenlikli ve en azılı suçluların yattığı OZ’a geldiğinde daha önce hapishaneye adım bile atmamıştı. Bu acımasız 4 duvarla kapalı küçük dünyada daha ilk geceden tecavüze uğrar ve kıçına svastika dövmesi dağlanır. Aşağılanır, ezilir. Daha sonra balataları atan Beecher, OZ’da evrim geçirecektir. Keller ise diziye 2. sezonda geliyor ve olaylar şenleniyor.

Şunu demem lazım. Bu yakıştırılan çiftler arasında en gelgitli ve kanlı ilişki bunlarınki. Kol kırma, bacak kırma, böğründen bıçaklama, tırnaklarla boğazı kesme, diş dökme, oral seks yaptırırken boyun kırma olan olaylardan sadece bir kaçı… Bu yazdıklarımdan sizi nasıl bir şey beklediğini anlamışsınızdır. Ama aynı zamanda oldukça şehvetli ve tutkulu bir ilişki de var. Ryan O’Reily ve Doktor Gloria ile Beecher/Keller arasında gelişen olaylar 6 sezonluk dizinin bütün duygusal ve arzusal kısımlarına doya doya yetiyor. Son söz: İzlemelisiniz!

Ian/Mickey: Duygusal sözcüklere, aşık olmaya yer yok!

Shameless’ı nasıl deli gibi sevdiğimi beni takip edenler iyi bilir. Şu sıralar yayında olan diziler arasında en sevdiğim 2. dizi –1. si The Big Bang Theory- Gallagher ailesinin başından geçen birbirinden ilginç ve komik maceraların anlatıldığı bu dizi hakkında yukarıda da dediğim gibi daha önce yazmıştım. Herkes, ama herkes izlemeli. Dizi izlemekten bu denli zevk alıyor olmanıza şaşıracaksınız. Çünkü Shameless bir diziden daha fazlası.

Fiona ve Steve’den bahsettim, şimdi de Ian ve Mickey’den bahsetmeliyim. Çünkü son zamanlarda Glee karakterleri ve Sterek ile beraber en çok shiplenen çift bu ikisi. Özellikle Mickey karakteri bir çok Tumblr kızını kendine çekiyor. Ian kendinden emin biri, Mickey ise mahallenin serseri delikanlısı. Bir şekilde yatıyorlar ve daha sonrasında seks odaklı bir ilişkileri oluyor. 13 Ocak’ta dizinin 3. sezonu başladı. Bu sezon özellikle Ian ve Mickey ilişkisinde gelişmeler olacakmış. Hayranları Tumblr ve LiveJournal’ı yıkıyor tabi, herkes büyük bir merakla neler olacağını bekliyor. Hep beraber göreceğiz.

ve son;

Shamy: IQ’su oldukça yüksek ilişki

Kim ne derse desin; ben Shamy’e bayılıyorum. Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş. The Big Bang Theory’nin Soft Kitty şarkısına hasta olan manyağı Sheldon ile diziye sonrada katılan Amy Farrah Fowler arasında temastan yoksun zekasal ilişki benim karnıma ağrılar sokuyor. Bayılıyorum bu ikiliyi. Her ne kadar bizim ülkemizde desteklemeyen bir çoğunluk olsa da Amerika’da da oldukça tutuldu Amy. Her daim devam etsinler, birlikte çok iyi ve komikler. Amy gelmeden önce imkansız olduğunu bildiğim halde Sheldon ve Penny’i shipliyordum. Bunu da itiraf edeyim.

***

Şimdi soru ve rica zamanı. Yukarıdaki liste Tumblr ve LiveJournal’da yer alan ilgi ve alaka üzerine oluşturuldu. Aralarında benim de shiplediklerim var. Oldukça merak ediyorum, siz kimleri shipliyorsunuz? Dizi aleminde hangi çiftleri birbirine yakıştırıyorsunuz? Yazın, hep beraber konuşalım, güzel bir derleme olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …