Ana içeriğe atla

BEAST / B2ST: Zirveye ilerleyen grup…

“K-Pop’u sevme nedenlerin neler Lee?” diye bir soru soralar bana, eminim çok farklı ve bir sürü cevap verebiliriz. Ama bu vereceğim cevaplar arasında ilk sırada kesinlikle “Dinlediğimde mutlu oluyorum” cümlesi olurdu. Çünkü gerçekten birçok K-Pop grubu insanlara mutluluk, enerji ve eğlence sunuyor. Ve ben bu grupları daha çok seviyorum.

Beast Kore’nin inci gruplarından biri. Onların olduğu yerde kalite de var oluyor, eğlence de, mutluluk da… 2009’da çıkış yapmış olmalarına rağmen 3 yılda inanılmaz bir ilerleme kaydettiler. 4Minute ile beraber Cube Şirketi’nin gözbebeği oldular. Şimdi benim bu güzel grup hakkındaki görüşlerime gelelim.

Açılımı “Boys to Search for Top – BEAST: Boys of the East Standing Tall) olan, 6 kişiden oluşan bu grup, benim doğum günümden bir gün sonra, yani 14 Ekim 2009’da çıkış yaptı. Daha çok benim için müzikleriyle ön plandalar, kaliteli müziklerini keşfetmem her ne kadar geç olsa da, hayranları sayesinde kısa zamanda derinlere inebildim.

Bu grup hakkında yanlış anlaşılmalar var. Bildiğiniz gibi Koreli internet kullanıcıları özellikle idollere bok atmayı çok sever. Beast çıkış yaptığından beri onlara sürekli “Artık grup, bir işe yaramayan elemanların bir araya gelmesi” gibi oldukça yakışıksız şeyler dediler. Üyelerin geçmişinde eleme ya da başka aksiliklerin olması önemli değil ki, birçok grupta olan bir durum çünkü bu. Ama onlar Koreli, o yüzden anlamıyorlar. Beast ise kısa zamanda farkını ortaya koyarak her ne kadar en iyi cevabı vermiş olsa bile; elin ağzı torba değil ki büzebilesin.

Ben bu grubu geç keşfettim. Twitter’da Beast hayranları; yani Beauty’ler oldukça aktif. Aktif oldukları kadar da yardım etmeye ve gruplarını başkalarına tanıtmaya hevesliler. Ben de onlardan tavsiye ve yardım olarak Beast denizinde yola çıktım. İyi ki de çıkmışım!!! Ne kadar güzel şarkıları olduğunu, en önemlisi bana hitap ettiklerini ve birçok Koreli gruptan “farklı” olduklarını gördüm.

Beast dinlerken kendimi nasıl hissediyorum?

Şimdi geldik bu güzel grubun en sevdiğim şarkıları hakkında konuşmaya. Ayrıca neler hissettiğimi de en pürüzsüz şekilde ifade etmeye çalışacağım. Her grup için 5 şarkı koymaya çalışacağım, bazen kendimi tutamayabiliyorum, o yüzden uzadıkça uzuyor liste.

Fiction: Bu şarkıyı ilk duyduğumda “Hiç Kpop gibi durmuyor” demiştim. Müziği hiç kulağı rahatsız etmiyor, ritmi o kadar güzel ki… Su gibi akıyor şarkı, siz de bu sırada kafanızı hafif bir şekilde yanlara doğru sallayarak dudaklarınıza hoş bir gülücük yerleştiriyorsunuz. Rap kısmı kendinize gelmenizi sağlıyor, güçlü hissettiriyor. Bir şarkının sözlerini anlamadığımız halde o parça bize süper duygular, derin anlamlar hissettirip hayatımızla ilgili çeşitli bölümleri hatırlamamızı sağlıyorsa mükemmel bir eser olduğunu söyleyebiliriz. Fiction’ı dinlerken ben de aynen böyle hissediyorum.

Back To You: Bir kere o “Youuu” kısmını nasıl sevdiğimi kelimelere dökemem, o kadar yazı yazıyorum ama ben bile zorlanıyorum bu konuda. Tarif edilemez, saniyelik, paha biçilemez bir mutluluk benim için. Beast’in patlayacağının ve çok iyi yerlere geleceğinin sinyalleri o kadar belliymiş ki…

On Rainy Days: Daha Cumartesi günü Kpop Yarışması’nın finalinde dinledim. Beyza ve İrem çok güzel söyledi, tebrik ediyorum kızlar. O jüriyi boş erin. Harikaydınız siz. Beast’in hafif ritmli şarkıları benim favorim. Bence bu konuda Kore’de oldukça ön planda yer alan bir grup. Bütün üyelerinin sesi çok iyi bir şekilde gidiyor, şarkılarının keyfine doyum olmuyor. On Rainy Days herkesin dinlemesi gereken “gerçek” bir şarkı.

Beast Is The B2ST: Bu bir açılış parçası, Beauty’ler belki şaşırmış olabilirler ama ben çok seviyorum. Bigbang’in Alive’ı gibi aynen. Keşke Still Alive gibi uzun versiyonu çıkmış olsaydı. Başa alıp alıp dinliyorum, en az 3 kere dinlemem lazım, kısalığı yüzünden anca kesiyor.

Beautiful Night: B-a-y-ı-l-ı-y-o-r-u-m!!! Bu grubu iyice dinlemeye başladığım zamanlarda böyle harika bir şarkıyla geri dönüş yaptılar. Çok eğlenceli bir şarkı, sürekli etrafta Bamiyaiyai diye dolanıp durdum. Hatta Twitter profilimde bile öyle yazıyor. Ki Kwang’ın olduğu kısımlar favorim, sonra da Hyunseung’un olduğu kısımlar geliyor. Girişi, nakarat, rap kısmı… Hepsi çok iyi. Kendini sürekli geliştiren ve yenilik sunan bir grup olduğu için de ayrıca saygı duyuyorum.

Bonus Bölümü /// Midnight: Harikulade bir şarkı. Nasıl unuttuğumu ben de anlamadım. Kesinlikle burada olmalı. Ayrıca Mystery ve Bad Girl’ü de kesinlikle dinlemelisiniz. Özellikle Bad Girl’ü dinlerken mutlu hissetmeyen insan olamaz diye düşünüyorum. O derece mutluluk aşılıyor insanlara bu şarkı…

Beauty’ler en sevdiğim fandomlar arasında yer alıyor. Bir şey sorduğunuzda hemen yardım alabiliyorsunuz, fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz ve en önemlisi aynı fikirde olmadığınız zamanlarda saygı çerçevesinde tartışabiliyorsunuz. Bu yüzden kendilerini ben kendi çapımda takdir ediyorum, onlarla konuşmayı ve Beast hakkında konuşmayı seviyorum. Bu yazıyı da Twitter’da bana yazan arkadaşlarla beraber Beauty’lere armağan ediyorum. Biliyorum araştırma ya da tanıtım yazısı değil, ama her yerde o tarz yazılardan var. Ben daha çok kişisel yazdım, çünkü her insanın düşüncesi farklıdır ve farklı düşünceleri de okumak güzeldir. Umarım siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur.

HyunSeung’un Bigbang ile olan geçmişi hiç sorunlu değil. Hala birbirlerine destek oluyorlar, çelenk gönderiyorlar. Bu konuda çok iyi anlaşıyorlar. Ayrıca yine Hyunseung’un HyunA ile beraber oluşturduğu Trouble Maker bir harika. HyunA’yı çok sevdiğimi biliyorsunuz, bir de sevdiğim bir Beast üyesi olunca performanslar daha da güzel oluyor. En son MAMA’da yine bir ödül aldılar. Tebrikler!

Beast şu anda çok iyi bir yerde ama ben gelecek yıllarda daha da yukarı tırmanacaklarına adım gibi eminim. Çıktıkları bu yolda sağlam adımlarla ilerliyorlar. Özellikle kendi ülkeleri olan Güney Kore’de çok seviliyorlar.

Twitter’da oldukça aktifler. DooJoon’u deli gibi güldüğünü ve bunu çok sevdiğini fark ettim ben. Çok değişik gülme çeşitleri var aha.

Alt grup ve solo olayına da el attıklarına göre müzik ziyafetleri daha da fazla olacak. Bu durumdan kazançlı çıkanlar elbette biz dinleyenler oluyor.  Ayrıca Junhyung şarkı sözü de yazıyor. Bence bir grupta olması gereken ön önemli özelliklerden biri bu. Ayrıca Yoseop’un solo albümünü de başarılı buldum. Caffeine çok keyifli bir şarkı olmuş.

Kim ne derse desin, Beast’in farklılığı ve başarısı göz önünde. Kpop’un hem içindeler, hem de oldukça dışındalar. Laçkalaşma yok, müzik ön planda. Bu yüzden onları seviyor ve destekliyorum. Umarım bir gün Türkiye’ye gelirler ve biz de kendilerini canlı görme şansınız elde etmiş oluruz. Doojoon İstanbul’a geldi ama. En azından toprağımıza bastı yahu aha.

Beast dinlemek kulaklarımıza sunduğumuz mükemmel bir hediye…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …