Ana içeriğe atla

Kimse için değil, kendiniz için yaşayın

Biraz oradan, biraz da buradan gideceğiz bu yazıda…

Hepimiz ailemizden en az bir kere “Elalem ne der?”, “Komşular ne der?” “Millet ne söyler?” cümlelerini duymuşuzdur. Benim en sinirime giden durumlardan biriydi bu.

Neden insanlar başkalarının ne söyleyeceğini ya da ne düşüneceğini bu kadar önemser? Başkalarının gözündeki değer olayı bu kadar önemli midir? Bence hiç değil. Çünkü zemin sağlam değil. Erkekler için küpe takma, dövme yaptırma, dar tişörtle giyme, biz kızla gözükme, serseri gibi gözüken çocukla arkadaşlık etme gibi olaylar bu soruları beraberinde getiriyor. Millet ne der? Ne sikim derse desin, zerre sikimde değil benim.

Kızlar için durum daha da vahim. Kısa giyme, fazla makyaj yapma, hava kararmadan evde ol, bir erkekle gözükme, hatta mahalleden dışarı çıkma… Bu listeyi oldukça uzatabiliriz de. İşi gücü olmayan bazı gerizekalı insanların hakkımızda atıp tutması bizi belki etkilemiyor ama ailemizi neden etkiliyor? Bunu gerçekten anlayamıyorum. Gazetelerde bile bazen görüyoruz. Diyarbakır’da tecavüze uğrayan bir kız için ailesi polise başvurmamış. İnsanlar ne der, neler söyler namuslarıyla ilgili diye korkmuşlar. Bunları okuyunca, görünce fıttırıyorum. Böyle salaklık olur mu? Benim çocuğum olursa hayatta bu şekilde kısıtlamayacağım. İyi bir eğitim ile üstesinden gelemeyeceğiniz durum yoktur.

Ortaokulda ve lisede derslerim her daim oldukça iyiydi. Yaşadığımız sokaktaki diğer insanlar da bunu bilirdi. Bazen anneme ve babama “Keşke bizim çocuk da Lee gibi olsa, derslerine hiç çalışmıyor hayta” tarzında şeyler derlerdi. Çocuklarına da böyle dedikleri için başım bir iki kez sebepsiz yere ağrımıştı. Bu çok yanlış bir durum. Kıyaslama olayı kötü sonuç doğurmaktan başka bir işe yaramaz. Ben büyüdüm, çevrem değişti ama bu zihniyet hala değişmedi. Yine görüyorum çevremde aynı şeyleri diyen insanları.

Hayatımı dar bir kalıbın içine hiç sokmadım, bundan sonra da sokmayı düşünmüyorum. Çünkü hayat böyle güzel. Ama ailem beni iyi bir şekilde yetiştirdi. Çok piç insanlarla arkadaşlık ettim, çevremde gerçekten boktan kişiler de oldu ama en basitinde ne sigaraya başladım, ne içkiye, ne de Allah korusun daha kötü şeylere… Bu yetiştirme ve irade ile ilgili bir durum. Her daim önceliği kendime verdim. Bünyeme zarar verecek davranışlardan uzak durdum.

İstanbul gibi bir metropolde insanın dibi görmesi gerçekten kolay. O kadar farklı insanlar barındırıyor ki bu şehir… Yükselme şansınız da çok, dibe batma şansınız da. Bu durum adımlarınızı nasıl atacağınıza bağlı. Kendinize despotluk yaparak hayatı dar etmeniz güzel sonuçlar doğurmayacak. En sonunda biriktirdikleriniz bir yerde patlayacak ve yine zarar gören siz olacaksınız.

Yiyin, için, sıçın ama nerede durmasını bilin. Hayatın eğlenceli yönü sadece zararlı şeyler de değil. Keyif almak için yapabileceğiniz yüzlerce aktivite var. Hayatı dolu dolu yaşamak kolay, uygun ortam oluşturmak ise son derece basit. Ben mesela bir şarkı dinlediğimde bile inanılmaz derecede mutlu oluyorum ve yaşadığıma şükredebiliyorum. Yemek yemek hayati bir ihtiyaç değil mi? Ama ben aynı zamanda eşsiz bir zevk alıyorum, yemek yerken dünyanın en mutlu insanı olabiliyorum. Bular sadece iki basit örnek. Aslında her insan basit şeylerle mutlu olabilir, yeter ki yetinmeyi bilsin.

Şu fotoyu gördüğümde bile mutlu oldum ben. Ve eminim benim gibi mutlu olanlar da olacaktır. Başkalarının sözlerine kulaklarını tıkayın. Çünkü onlar asla hiçbir zaman susmaz. kötülük yaparak mutlu olduğunu düşünebilen kişiler onlar. Çevrenizde böyle insanlardan kesin vardır. Hatta akrabalarınız arasında bile vardır. Haset, çıkar söz konusu olduğunda bayrağı en önde götüren bu kişiler bize uzak, Allah’a yakın olsun.

Kendim için yaşıyorum, kendim için çabalıyorum. Ailemin ise en iyisini hak ettiğini düşünüyor ve3 bunun için uğraşıyorum. Çevremde de böyle “dostlarım” var. Onlar da iyi ki hayatımda diyorum. Yaşam her ne kadar inişli çıkışlı olsa da onların varlığını bilmek, desteğini hissetmek insana güç veriyor. Herkesin hayatında destek, mutluluk sağlayan insanların olması dileğiyle…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…