Ana içeriğe atla

Gangnam Style’ın cılkını çıkarmak!

Çıktığı ilk güne bu yana popülaritesini katmerleyerek ışık hızında yol alan Gangnam Style, şu sıralar bütün dünyayı avucunun içine almış durumda! Güney Koreli şarkıcı PSY’ın 6. albümünün çıkış parçası olan Gangnam Style’ın bu kadar patlamasında klibinin, hareketli müziğinin ve at dansının etkisi ise oldukça büyük. Kısa zamanda küresel çapta bir fenomene dönüşen bu şarkıyı artık her yerde duyuyoruz. Ama sizce de bu biraz fazla olmadı mı?

Kore ve K-Pop severler bu kadar ilgiye genelde “ya biz demiştik” tarzında bakıyorlar. Çünkü bundan önce Korece şarkıları sevdiğimizi söylediğimizde uzaylı görmüş gibi bakan arkadaşlarımız artık “Op op op oppan Gangnam Style” deyip duruyor. Bir de “Sexy lady” kısmını, kalanı yok tabi…

Dünyanın bir çok ülkesinde parodisi yapılıyor, herkes kendi diline çevirip söylüyor, reklam müziği olarak kullanılıyor. Ama bunların hepsini bir arada yapan sayılı ülkelerden biriyiz. Çünkü bizim milli gururlarımız(!) çok fazla: Nihat Doğan, Atilla Taş (Athillas Thasos) Doğuş, Hilal Cebeci, Ciciş Kardeşler ve daha fazlası…

Dünyanın en çok beğenilen, en çok izlenen ve en çok parodisi yapılan videosu. Aynı zamanda Rekorlar Kitabı’na da girdi. Ve bunlar sadece 4 ay gibi kısa bir sürede oldu. Justin Bieber’ı geçtiği için deli gibi sevinenler var, kolay bir şekilde yapılan at dansının ritmine kapılıp eğlenenler var, çalınca kendini tutamayıp zıplamaya başlayanlar var… Bunlar şarkının olumlu yanları. Tabi ki bu kadar büyük patlama yapan bir eser suiistimal edilecekti. Bizim ülkemizde neler neler yapılmış, biraz onlar hakkında konuşalım.

Geçen sene Yetenek Sizsiniz isimli neden yayınlandığını bilmediğim yarışmada saygın, über, mükemmel(!) jüri üyesi Hülya Avşar sahneye çıkan ve Wonders Girls şarkısı seslendiren iki kızla alay etmişti. O kızlar mükemmel değildi, hatta gerçekten kötüydü performansları ve konuşmaları. Ama yine de televizyonda yayınlanan bir programda o şekilde ağırlanmamalılardı. Daha sonra Hülya Avşar Kpop hakkında pek de hoş olmayan laflar söyledi. Bir sene sonra, Gangnam Style yayınlandığında ise resmen kendini sahneye atacaktı. 180 derece dönerek çılgınlar gibi eğlendi. Yerinde duramadı, üstüne bir de dansını yaptı. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner olayı işte…

Kanaltürk’te yayınlanan 2. Sayfa programında PSY için “Kore’nin Ajdar’ı”, Vurmak istiyorum, dövmek istiyorum”, “Bu ne böyle?” gibi laflar dediler. Profesyonel olduğunu söyleyen iki kadının bu nahoş yorumları elbette ki hazmedilmedi. Kore hayranları sinirlerini iyi bir şekilde çıkardılar ve ertesi gün programda bu kadınlar iki kere bizden özür diledi. En güzeliydi özür dilemelerini istemek. Onlar da böyle pek istemeye istemeye mecburiyetten dilediler ama sonuçta dilediler yani. İçimin yağları eridi izlerken. Ayrıca Sacit Aslan yerin dibine soktu kadınları.

En büyük darbeyi ise Yunanistan’a itelediğimiz Atilla Taş vardı. Yamyam Style çıkışı ile hepimizin ağzını açık bıraktı. İlk dinlediğimde küfür ettiğimi gayet ne hatırlıyorum. Bizim ülkede gündeme gelebilmek için şaklabanlık yapacak oldukça fazla sayıda 3. sınıf ünlü var. Atilla Taş kim diye sorsak herkes ya Zennube der, ya da Ham Çökelek. Onlarda kaç sene öncesinin şarkıları. Bunun dışında hiçbir varlık gösteremeyen Taş, Yamyam Style ile bütün kanalları teker teker dolaştı, çaylarını içip püsküütlerini afiyetle yedi.

Hayrettin’in Mangal Style versiyonu var. Bu konuda pek yorum yapasım yok, çünkü parodi olduğu için diğerlerine nazaran çok daha normal bir durum.

Ciciş Kardeşler Esra ve Ceyda' kişiliklerine yakışır bir şekilde Tangam Style demişler ve çekmişler. Psikolojik gelişiminiz için izlememenizi öneriyorum. Onlardan da böyle bir şey beklerdik zaten. *Çok daha ayıp bir versiyonu var ama onun hakkında ne link vermek, ne de bahsetmek istiyorum.

Ama bardağı taşıran son damla Turkcell’den geldi. Zaten Şahan’ı oynattıkları için sevmediğim bir firma olan Turkcell, yaratıcılığın dibine vurarak Turkcell Style reklamı çekmiş. Bu reklamı kim hazırladıysa gidip dövmek istiyorum. O sözler, o ortam, hepsinden pespayelik akıyor. Ayrıca YG’ye ya da PSY’a telif ödemediklerine adım gibi eminim. PSY’ın Gangnam Style’ın telif haklarının birilerine verdiğiyle ilgili hiç haber çıkmadı medyada. Bu rezil reklamla beraber Turkcell bayağı beddua alacaktır. Reklamda özgünlük adına gram eser yok. Tamamı çalıntı, ortam, giysiler, arka plan… Ayrıca söyleyen adam da oldukça itici. Atilla Taş değil bu yahu, internette o diye bazı yorumlar okudum da.

Berna Arıcı kim amk? Masaya çıkıyor, kameraya götünü dönüyor, saçma salak şeyler yapıp duruyor. Bu insanlar para kazanıyor bir de değil mi? Bazen dünyanın adalet anlayışının çok pis sikildiğini düşünüyorum.

Dillerinden Maşallah kelimesinin düşmediği kızlarıyla program yapan Adnan Oktar da bu tufana katılayım demiş. Ayrıca Adnan Hoca’nın kızlarının sponsoru sanırım Filli Boya. Her gördüğümde bu ne lan deyip duruyorum. İbretlik bir video, zaten programın kendisi ibretlik.

Gangnam Style şu sıralar dünyada en çok konuşulan şarkı. Bunun ekmeğini adil ve kaliteli yollardan çıkarmak insanların işine gelmiyor sanırım. Kolay yoldan adımdan nasıl söz ettiririm diye düşünüyor herkes. Bu çok yanlış. Yaratıcı olmasını beklediğimin reklam ajansları, televizyoncular, şarkıcılar bunları yapıyorsa durum vahim demektir.

Ama ben size bizim ülkedeki en berbat Gangnam Style videosunu göstereceğim. Ben o televizyon programındaki insanlar adına utandım resmen. Acınacak derecede kepaze bir durum. Habertürk’te yayınlanan Alt Üst Muhabbetler isimli amacını anlamadığım ve bir hayli gereksiz bulduğum programın sunucuları Esin Öğğğk (Esin Övet), Oben Budak ve Özge Ulusoy (Üç Silahşörler gibiler değil mi? Tencere dibin kara, senin ki benden kara durumu) ve konuk CeriLevis, kapanışta Gangnam Style yapalım demişler. Hepsinin videoyu göz ucuyla bir kere izlediği hareketlerinden belli. Ceri her ne kadar ıkınarak ayağa kalksa da diğerlerinin durumu o kadar vahim ki… Oben’in “Hadi Gangnam Style” deyişi gece kabus olarak sizi ziyaret edebilir. Bir insanın Gangnam Style ile televizyonda en dibe vurduğunun kanıtı, o derece kötü. Adnan Hoca’dan bile kötü, düşünün.

Aslında daha da videolar var ama sizi bu eklediklerim bile oldukça kötü bir şekilde etkileyecektir. Sorumluluk kabul etmiyorum bakın. Gangnam Style’ı seviyorum, şu yukarıdaki ne-yaptıkları-belli-olmayan-anlamsızlıklar-abidelerine rağmen seviyorum. Sonuçta biz Kore’yi ve Kpop’u Gangnam Style ile keşfetmedik. Cılkı çıktığı için de bırakacak değiliz, çünkü Kpop’da mükemmel şarkılar var.

Televizyonda daha fazla Gangnam Style görmek istemiyorum. Bu kadar kötü videodan sonra güzel bir tanesi ile veda edeyim. İstanbul’daki 13. Cebir Bilişim Fuarı’nda sevimli ve ünlü robot Asimo da Gangnam Style dansını yapmış. Onun videosu daha düşmediği için size başka bir robotun dansını göstermek istiyorum. Charli-2’yi izleyelim.

Gangnam Style hakkında diyeceklerim bu kadar

>Lee..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…