Ana içeriğe atla

Bazen çok uzaklara gitmek istiyorum.

Küçüklüğümden beri atlaslarla aram hep iyi olmuştur. Deli gibi sayfalar arasında gezer ve diğer ülkelerin içinde kaybolduğumu hissederdim. Bu yüzden diğer ülkelerle ilgili birçok bilgi sahibi oldum. Hala birçok ülkenin bayrağını ve başkentini çok iyi bilirim. Benim ülkelerle bu derece ilgilenmem annem ve atlaslar sayesinde oldu, ileriki yıllarda da artarak devam etti.

İşte bu yüzden dünyayı gezmeyi gerçekten çok istiyorum ben. Kimsenin ilgilenmediği ülkelere gidip günlerimi geçirmek, geleneksel adetlerine katılmak, ayakkabılar parçalana kadar gezmek ve her şeyi unutmak istiyorum.

Vikipedi’ye girip bir ülke, bir şehir hakkında bilgiler okumaya bayılıyorum. Şehir sayfalarının alt kısmında kardeş şehirler diye bir bölüm oluyor. Oraya bakıp canımın istediği şehri seçip okumaya devam ediyorum. Bu ritüel bazen saatlerimi alıyor. Ama dünyanın öteki ucunda neredeyse etrafımda kimsenin merak etmediği bir yer hakkında bilgi sahibi olmayı çok keyifli bir eğlence olarak görüyorum.

Bugün de klasik gezi turumu atıyorum. Daddy Yankee’nin Lovumba parçasını dinlediğimde adamın nereli olduğunu merak ettim. Vikipedi hemen bana Porto Riko’lu olduğu bilgisini verdi. Ülkenin başkenti San Juan’ın sayfasına tıkladım. Oradan da Guatemala’ya geçiş yaptım. Keyifli bir şekilde okumaya başladığımda sayfadaki bir foto oldukça ilgimi çekti. Huzuru temsil ediyordu sanki, o derece beğenmişti. Aslında pek bir özelliği yoktu ama çok şey anlatmıştı bile.

İşte o foto bu. Şu evlerden birinde kalmayı, sabah güneşiyle beraber uyanık ilerideki sönmüş volkanik dağa bakmayı, çiçeklerden toplayıp etraftaki insanlara vermeyi ve çocuklarla top oynamayı istedim bit anda. Klasik bir sokak görüntüsü gibi gelebilir size, ama benim için şu son günlerde huzurun kaçtığı ülkemde uzaklaşıp kalmak için en ideal yerlerden biri gibi. Guatemala’ya gitmek, bu sokağı bir de canlı canlı gözlerimle görmek istedim. Eğer zengin ve derdi tasası olmayan bir insan olsaydım şu anda bilet almıştım, o derece…

Orta Amerika ülkelerine de meraklıyımdır. Aslında dünyadaki bütün ülkeleri merak ediyorum ben, tavan yaptığı bölge ise tahmin ettiğiniz gibi Uzakdoğu ve Hindistan. Orta Amerika’nın diktatörleri, karışık iç savaş içerisinde geçen yılları ve bir türlü bellerini düzeltememeleri beni bu ülkeye karşı meraklı bir insan haline getirmişti. İlk olarak Belize’ye hayran olmuştum ben. 90 ülkeden farklı insanların söylediği bir şarkı vardı. 90 ülkeyi de gösteriyorlardı, hatta bizim ülkeden şarkı söyleyen grup Ortaköy’de çekmişti kendilerine verilen kısmı.

Videoyu aradım ama bulamadım, yoksa koyacaktım onu da buraya. Neyse, işte bu videoda Belize’den şarkıya katılan çocuğun bulunduğu yere bayılmıştım. Arka plandaki yer o kadar güzeldi ki, aklımın bir köşesine Belize kelimesi düşüvermişti. Şimdi de Guatemala düşünce bir gülümser oldum, ne de olsa bu iki ülke birbirine komşu. Ana kara da değil de ada ülkeleri olan Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Küba’yı da oldukça merak ettiğimi söylerse Karayip’ler karşı ne duygular hissettiğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

İnsan bazen uzaklaşmak istiyor, ama gerçekten uzaklaşmak hani. Öyle şehir değiştirme filan değil, dünyanın öteki ucuna gitmek istiyor. Çoğu kişi bunu gerçekleştiremiyor, en azından hayal ediyor. Şimdilik ben de hayal eden insanlardan biriyim. Ama bir gün bu bloga yazdığım ülkelerin hepsine gideceğime dair içimde yaşattığım inancım da oldukça güçlü. Sahilde yanan ateşin etrafında güzel bossa nova müzikleriyle keyif çatacağım, yanımda belki de en sevdiğim arkadaşlarım olacak, o zaman keyfi katmerlenecek.

Son olarak şunu demek istiyorum. Bazen en olmadık yerlerde insanın karşısına böyle şeyler çıkabiliyor. Benim mesela bugün aklımda Guatemala'ya dair hiçbir şey yoktu. Ben bunların hepsini ajandama not olarak alıyorum, ayrıca bilgisayarımda da bir dosyam var. Çok keyifli oluyor, ileride okuyunca böyle insan yeniden gaza geliyor. En ufak bir şeyi bile not alın diyorum. Mesela en son aldığım notlardan biri şuydu: Hilton Maçka ParkSA’nın odalarından birinde kalıp İstanbul Boğaz’ını boydan boya gören küvetinin içinde keyif yapmak. Gelen basın bültenlerinden birinde küvetin ve boğazın enfes bir fotosu vardı da. Nasıl istedi o an canım anlatamam, ben de o yüzden hemen not aldım. İleride bir gün bunu da yapacağıma inanıyorum.

Guatemala ve Belize

Bizi yaşatan hayallerimizdir. Eğer istediğiniz bir şey yoksa bu dünyada o zaman endişelenmeye başlayabilirsiniz. İstediğiniz bölünü kazanmak, arzu ettiğiniz mesleği icra etmek, terfi almak, yeni çıkan bir ayakkabıya sahip olmak, Moğolistan – Çin arasında tren yolculuğu yapmak… Kulağa ister saçma, ister imkansız gelsin. Siz istedikten, hayal ettikten sonra kimse karışamaz. Paylaşın bunu etrafınızla, evrene gönderin bu mesajı. Ama en önemlisi istekleriniz için çalışın, çaba harcayın. Çünkü bu konuda dünyada yalnızsınız. Sadece siz başarabilirsiniz.

Sizin de böyle hayalleriniz var mı?

Siz de yazın, hep beraber konuşalım Gülümseme

Yorumlar

  1. Kesinlikle yazının bütününe katılıyorum. görmek istediğim yüzlerce ülke binlerce şehir var. uzakdoğu dışında St Petersburg ve Marsilya'ya gitmeyi çok istiyorum.ve tabiki Hindistan benimde görmek istediğim bir ülke

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …