Ana içeriğe atla

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

     Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.

Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam gelirleri çok daha fazla artar Asya dizileri sayesinde. İşte bunu düzgün bir maille açıklayıp, gerekirse toplantı alınabilirse her şey süper olur. KBS Turk isteyene kadar bunu yapmak çok kolay. Planet kanalları Şişli'de ayrıca, İstanbullulara bir otobüs uzaklığında düşünün.
Benim önerim budur arkadaşlar.

***Hiç öyle ekstra bir kanal kurdurmaya gerek yok. Twitter’dan bunu başarmak ayrıca çok zordur. Ama Planet Pembe kanalını Latin dizileri yerine Asya dizileri yayınlayan bir kanala döndürebiliriz. Sonuçta bu ülkede pembe dizi izleyen bir kesim artık yok. Kaldı ki Planet kanallarını bilen kişi sayısı bile az.

Bunun için ileride bir etkinlik yapmak istiyorum aslında. Kanal yöneticileriyle bir toplantı ayarlayıp görüşmek en güzeli. Bunun için bazı şeyler gerekiyor. Mesela bir dosya. Bu dosyanın içinde Türkiye’deki Asya hayranlığının gelişim süreci ve istatiksel bilgiler yer alacak. Kaç bin insan var sonuçta. Güzel bir sunum dosyası hazırlayıp toplantı talep etmeliyiz.

Tam bu sıralarda işin sosyal medya kısmı devreye giriyor. Bir tane Twitter adresi ve Face sayfası açılmalı. Burada bilgiler verilmeli, Planet Pembe kanalıyla karşılaştırmalar yapılmalıdır. Dublajın Kore dizileri için önemi olmadığı belirtildiğinde işin içine en önemli durum olan maddiyat notları girecek. Ayrıca Asya dizileri sayesinde izlenme oranlarında oldukça artış olacağı kesin. Bunun sonucu olarak reklam gelirleri elde edecekler. Daha önceki Trending Topic maceralarımızın görselleri sunulacak, KoreaFans gibi sitelerin istatiksel bilgileri sunulacak. Bloglardan, Face sayfalarından örnek verilecek. Karşımızdaki insanlar gerçekten “aç” bir kitlenin olduğunu gördüklerinde emin olun istediğimizi elde edebiliriz.

Birilerinden bir şey istemeyelim. Bırakalım biz çalışalım, en azından elimizden geleni yapalım. Benim önerim hem daha makul, hem de gerçekleşmesi daha kolay. Koca televizyon yeni bir kanal kuracak, bu bize özel olacak falan filan. Zor yani bu: Ama var olan bir kanalın değişim geçirmesi çok daha kolay, hem de olumlu bir yönde gelişimi olacak.

Planet Pembe değişerek Planet Asya olursa bütün kıtayı kapsar hem. Herkes istediğini elde etmiş olur. Düşünsenize her gün diziler ve video kliplerin yayınlandığını. Ki daha önce Planet kanallarının müdürünün bir röportajını okumuştum. Adamların hedefi büyük, biz de bu büyük hedef için onlara imkan sunalım.

İşte bu yüzden ilerisi için her şekilde güvendiğim insanlara ihtiyacım var. Bir ker Bigbang hikayesi yazdığımız arkadaşlarımın hepsi birbirinden harika ve azimli kişiler. Eminim bu konuda bana yardımları olacaktır. Eğer yardım etmek isterseniz el birliğiyle bir şeyler başarabiliriz.

Gelişmeleri takip etmek isterseniz sağ üst taraftaki izleyiciler kısmına tıklayarak blogun ziyaretçilerine katılabilirseniz. Ayrıca Facebook sayfasını beğenerek takipte bulunabilirsiniz. Güney Kore ve Japonya Hakkında Her Şey. Aynı şekilde Twitter adresimden de yazışabiliriz. Yakın zamanda sırf buna özel bir etkinlik açılır, sayfa da açarız ayrıca.

Kısacası şimdi birlik olma zamanı. Bu gerçekleşebilecek bir hayal. Eğer adımları doğru atarsak en sonunda kazanan biz oluruz. İşte bu yüzden lütfen yorumlarınızı yazın. Her yorum oldukça önemli, burada dursun. İnsanlar görsün, biz de not alalım ve yolumuza daha sağlar adımlar atalım. Gelin bunu yapalım ve biz yaptık diyelim? Ne dersiniz?

Lee Liwiu..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…