Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

     Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.

Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam gelirleri çok daha fazla artar Asya dizileri sayesinde. İşte bunu düzgün bir maille açıklayıp, gerekirse toplantı alınabilirse her şey süper olur. KBS Turk isteyene kadar bunu yapmak çok kolay. Planet kanalları Şişli'de ayrıca, İstanbullulara bir otobüs uzaklığında düşünün.
Benim önerim budur arkadaşlar.

***Hiç öyle ekstra bir kanal kurdurmaya gerek yok. Twitter’dan bunu başarmak ayrıca çok zordur. Ama Planet Pembe kanalını Latin dizileri yerine Asya dizileri yayınlayan bir kanala döndürebiliriz. Sonuçta bu ülkede pembe dizi izleyen bir kesim artık yok. Kaldı ki Planet kanallarını bilen kişi sayısı bile az.

Bunun için ileride bir etkinlik yapmak istiyorum aslında. Kanal yöneticileriyle bir toplantı ayarlayıp görüşmek en güzeli. Bunun için bazı şeyler gerekiyor. Mesela bir dosya. Bu dosyanın içinde Türkiye’deki Asya hayranlığının gelişim süreci ve istatiksel bilgiler yer alacak. Kaç bin insan var sonuçta. Güzel bir sunum dosyası hazırlayıp toplantı talep etmeliyiz.

Tam bu sıralarda işin sosyal medya kısmı devreye giriyor. Bir tane Twitter adresi ve Face sayfası açılmalı. Burada bilgiler verilmeli, Planet Pembe kanalıyla karşılaştırmalar yapılmalıdır. Dublajın Kore dizileri için önemi olmadığı belirtildiğinde işin içine en önemli durum olan maddiyat notları girecek. Ayrıca Asya dizileri sayesinde izlenme oranlarında oldukça artış olacağı kesin. Bunun sonucu olarak reklam gelirleri elde edecekler. Daha önceki Trending Topic maceralarımızın görselleri sunulacak, KoreaFans gibi sitelerin istatiksel bilgileri sunulacak. Bloglardan, Face sayfalarından örnek verilecek. Karşımızdaki insanlar gerçekten “aç” bir kitlenin olduğunu gördüklerinde emin olun istediğimizi elde edebiliriz.

Birilerinden bir şey istemeyelim. Bırakalım biz çalışalım, en azından elimizden geleni yapalım. Benim önerim hem daha makul, hem de gerçekleşmesi daha kolay. Koca televizyon yeni bir kanal kuracak, bu bize özel olacak falan filan. Zor yani bu: Ama var olan bir kanalın değişim geçirmesi çok daha kolay, hem de olumlu bir yönde gelişimi olacak.

Planet Pembe değişerek Planet Asya olursa bütün kıtayı kapsar hem. Herkes istediğini elde etmiş olur. Düşünsenize her gün diziler ve video kliplerin yayınlandığını. Ki daha önce Planet kanallarının müdürünün bir röportajını okumuştum. Adamların hedefi büyük, biz de bu büyük hedef için onlara imkan sunalım.

İşte bu yüzden ilerisi için her şekilde güvendiğim insanlara ihtiyacım var. Bir ker Bigbang hikayesi yazdığımız arkadaşlarımın hepsi birbirinden harika ve azimli kişiler. Eminim bu konuda bana yardımları olacaktır. Eğer yardım etmek isterseniz el birliğiyle bir şeyler başarabiliriz.

Gelişmeleri takip etmek isterseniz sağ üst taraftaki izleyiciler kısmına tıklayarak blogun ziyaretçilerine katılabilirseniz. Ayrıca Facebook sayfasını beğenerek takipte bulunabilirsiniz. Güney Kore ve Japonya Hakkında Her Şey. Aynı şekilde Twitter adresimden de yazışabiliriz. Yakın zamanda sırf buna özel bir etkinlik açılır, sayfa da açarız ayrıca.

Kısacası şimdi birlik olma zamanı. Bu gerçekleşebilecek bir hayal. Eğer adımları doğru atarsak en sonunda kazanan biz oluruz. İşte bu yüzden lütfen yorumlarınızı yazın. Her yorum oldukça önemli, burada dursun. İnsanlar görsün, biz de not alalım ve yolumuza daha sağlar adımlar atalım. Gelin bunu yapalım ve biz yaptık diyelim? Ne dersiniz?

Lee Liwiu..


0 Yorum :

Yorum Gönder