Ana içeriğe atla

80 şarkıda devr-i alem: 2. nota

     Her ne kadar arayı biraz uzun tutmuş olsam da bu seriyi tamamlayacağım. İşte bu yüzden ikinci nota ile karşınızdayım. İlk notada oldukça güzel şarkılar paylaşmıştım, şimdi ise buna “devam” deme zamanı.

     Yine dünyanın çeşitli ülkelerinde değişik şarkılarla karşınıza çıkacağım. Umarım beğeneceğinizi düşünüyorum, biraz çeşni, şöyle bir çeşitlilik, farklı soslar filan güzeldir değil mi? O zaman daha fazla vakit harcamadan açılışı yine Türkiye ile yaparak başlayalım. O zaman şarkı söylemek lazım diyor ve listeye geçiyorum.

***

     1. Türkiye

Duman – Helal Olsun

     Şimdi bir kere şarkıya tıklayıp hemen büyüsüne kapılın. Ama kesinlikle videoyu da izleyerek dinleyip. İnsanın perişan edip bırakabilir. Şu şarkıyı bu enfes filmle birleştirip böyle harika bir eser ortaya çıkartan o Youtube kullanıcısına da “helal olsun” lan! Böyle insanın boğazı düğüm düğüm oluyor, bittikten sonra biri bir şey sorarsa cevap veremiyorum insan. “Helal olsun, aşk olsun” diye çığırıyor, yeri geldi mi filmin repliklerini saydırıyorsunuz.

-Nihayet ben de aşık oldum!

-Nasıl söylersin bunları bana? Başka bir erkeği sevdiğini nasıl söyleyebilirsin bana? Senin sevdiğin erkek ben değil miyim?

-Hayır, sen değilsin Başar. Seninle aramızda bir yakınlık vardı. ama hiçbir zaman seni sevdiğimi söylemedim ben…

     Ben bu klibi ilk izlediğim zaman filmi araştırmıştım ve D&R’da dvd’sinin satıldığını öğrenmiştim. sonra da gidip satın aldım ve ailemle salya sümük izledik. Zamanına göre çok çok iyi bir film, kesinlikle tavsiye ediyorum. Herkes “Sevmek Zamanı” filmini izlesin.

 

2. Yunanistan

Thelxi – Kalitera Eleftheri

     Hadi şimdi komşuya bir ziyarette bulunalım. Benim bilgisayar çökmeden önce harika bir arşivim vardı. Oradaki şarkılarım çok güzeldi. Bu şarkıyı böyle 8 dakikalık bir potporide dinlemiştim ilk. Sonra ana dili gibi Yunanca konuşan arkadaşıma sormuştum. O da sözleri Latin harfleriyle arayarak bulmuş ve şarkının adını söylemişti bana. O günden beridir adını unutmadım. Thelxi iyidir, hoştur. Aslında çok daha iyi Yunanca şarkılar paylaşabilirdim ama bu şarkının o basit nakaratı benim inanılmaz derecede hoşuma gidiyor. “Eee, sikmişim dünyayı… Kalitera eleftheri” diyor diye düşünüyorum Thelxi aha. Siz de güzel Yunanca’ya ve Thelxi’nin sesine kapılıp dinleyin.

 

3. İran & İsveç

Arash feat. Rebecca – Suddenly

     Şimdi ise diğer bir komşumuza gidelim. Güzel, badem gözlerin ülkesi İran’ın müziği de oldukça hoştur. Arash’ı belki Eurovision’dan tanıyorsunuz, hani Azerbaycan adına yarışmıştı. Arash aslen İranlı ama İran’ın Azeri bölgesinden. Peki yukarı da neden mi İsveç yazıyor. Çünkü İsveç’te yaşıyor, aynı Rebecca gibi. Bir nevi vatanı orası olmuş, her şeyini oradan yapıyor. Ben de yazmak istedim. Aslında ilk olarak Temptation’u paylaşacaktım ama nedense Suddenly daha ağır bastı.

     Ben Arash’ı uzun süredir dinliyorum, ama takıntılı olduğu kişi aslında Rebecca. Bu kızın sesi inanılmaz, feci hoşuma gidiyor. Her düetinde, her şarkısında ayrı lezzet alıyorum. Kendisi de çok tatlıdır, bakıp bakıp dururum ara ara. Sizi bu güzel Farsça, İngilizce şarkı ile baş başa bırakıyorum şimdi. Şarkının özellikle 1.55’te başlayan kısmına kulağınız dikkat kesilsin. Feci güzel değil mi? Ayrıca bir yerlerden hatırladınız değil mi? ;)

4. İspanya

Radio Tarifa – La Tarara

     Güzel Latin insanlarının bulunduğu, denizi, Barcelona’sı, yemekleri ve bitmek bilmeyen eğlencesiyle İspanya bizi selamlıyor. Ama tabi tıkladığınızda Latin ateşi değil, Arap ezgileri duyacaksınız bu sefer. Radio Tarifa İspanya’nın güneyinde çıkmış bir grup. bildiğiniz gibi İspanya’nın güneyinde Arap kalıntıları ve izleri hala bulunmakta. İşte bu harika grup, müziklerine Arap melodilerini ekleyerek La Tarara isimli harika bir şarkı yapmış. Bize de feci şekilde keyif alarak dinlemek düşüyor tabi.

     Kendinizi İspanya’da bir sahilde güneşliyor olarak hayal edin. Kışın soğuğu aklınızda, vücudunuzdan gitsin, içiniz ısınsın. Sonra içeceğinizden bir yudum alın ve “hayat ne güzel” diye kendi kendinize seslenin.

 

5. Meksika

Thalia – Ten Paciencia

     Ama bu sefer Latin ateşi her yerinizi kavuracak! O kadar Latin Latin dedik, koymasam asla olmazdı! Yani İspanyolca bilsem bile söyleyemeyeceğim bir şarkıdır bu. O uzun kısımları ne kadar keyiflidir, insanı alır başka diyarlara. Rumba yapasım, salsa yapasım, çaça yapasım var. Bütün Latin danslarına hükmedesim var! Şu kış akşamında, yeni yılın ilk gününde çok pis gaza geldi.

     Thalia bizi coştururken yerinizde duramayacaksınız. Anneme bu şarkıyı dinletsem sürekli, fazla kilolarından kurtulur. İnsan yerinde duramıyor, ben böyle saçma sapan danslar yapmak istiyorum. Thalia’yı fazla dinlemem ama bu şarkısı bomba, neden diğerlerine şans vermediğimi düşündüm şimdi. Yazı bittiğinde bakarım aha. Gelsin sıradaki!

 

5. Cezayir & Almanya

Milk & Honey – Habibi (Je t’aime)

     Mağrip diyarlarındayız şu anda. Her ne kadar Cezayir şu anda olaylarla çalkalanıyor olsa da biz onlar adına burada eğlenebiliriz. Bu iğrenç isimli güzel grubun güzeller güzeli iki üyesi var. Esmer olan Cezayirli (doğal olarak), öteki sarışın ablanın ise zamanında Alman olduğunu okumuştum. Hiç götümü kaldırıp bakamayacağım, şarkının ritmi beni tekrardan büyüledi. Habibi dinlediğim en keyifli etnik şarkılardan biri. Özellikle esmer ablanın giriş kısmı ve söylediği diğer yerler çok güzel. Ses tonunu çok iyi kullanıyor, çok sevmiştim zamanında, hala da seviyorum gerçi.

    Bu şarkı Arapça, Fransızca ve İngilizce’den oluşuyor. Özellikle giriş kısmına dikkat çekmek istiyorum. Birleşmiş Milletler gibi olan Habibi ile sizi yalnız bırakıyorum şu anda.

 

7. Dominik Cumhuriyeti

Kat DeLuna – Unstoppable

     Kopuyoruz gençler, haydi!!!  Uzun süredir deli bir Kat DeLuna hayranıyım ben. Whine Up’ı günde 46416 kez dinliyordum zamanında. O günden beri sevgim hiç azalmadı, attırıyor resmen bu kız. Böyle çok çok ünlü olup milletin ağzına sakız olmasın, hep bana özel olsun istemişimdir hatta önceleri. Neyse ki bu sene yeni albümü geliyor bomba gibi, ortalığı sikip at Kat, hadi kızım!

     Unstoppable insanı gaza getiren bir şarkı. Yukarıda Thalia’dan çok hareketli bir şarkı paylaştığım için Whine Up’ı değil bunu ekledim listeye. Siz de Kat DeLuna hayranı olabilirsiniz, kesinlikle videolarına bakın derim. Çok eğlenceli bir kızdır ayrıca, ben başka videolarını da izlemişimdir. Ayrıca iyi dans eder, kıymetini bilelim.

ve

8. Portekiz & Kanada

Nelly Furtado – Maneater

     İnanılmaz derecede zorlandım, öyle böyle değil! Söz konusu Nelly Furtado olunca hangi şarkıyı paylaşacağımı bilemedim böyle. O benim canım, o her şeyim, o tapılası ses ve güzellik, o en sevdiğim yabancı sanatçı. Bu kadının en büyük hayranlarından biriyim. İkinci albümünden sonraki inanılmaz değişiminde ağzım açık kalmıştı. Try’ı, Powerless, Shit on the Radio söyleyen kız gitmiş, yerine vamp ve oldukça seksi bir kadın gelmişti. 2006’da çıkan Loose albümü yıla damgasını vurmuş ve “En iyi albüm” ödüllerini silip süpürmüştü.

     Aslında Say it Right, Promiscuous, son İspanyolca albümünden Mi Plan’ı ya da Do It’i paylaşabilirdim ama ben Maneater’ı seçtim. Çünkü ilk dinlediğim zamanlarda tuvalette bile kulaklıklar kulağımda bu şarkı çalıyordu. Her ne kadar Nelly’nin inanılmaz değişimin ve şarkı isimlerinin acayipliği (bkz: Erkek Yiyici, Aşüfte) beni şaşırtsa da o hala bildiğim Nelly idi. Çünkü All Good Things gibi harikulade bir parça  da vardı Loose albümünde. Kesinlikle dinleyin derim bu şarkıyı da. Nelly Furtado’nun ne kadar kaliteli olduğunu görün. Tapıyorum ulan, bir Türkiye’ye gelse, ah tek istediğim bu. Bilet parası ne kadar olursa, iki elim kanda olsa bile giderim. O derece seviyorum bu hatunu. Yeni İngilizce albüm bekliyoruz Nelly senden. Gel ve ortalığı yık yeniden.

Bonus..

8. Japonya

Azu – For You

     Naruto izleyenler bu şarkıyı bilir, animenin parçalarından biridir, bence en güzelidir ayrıca. Türkçe ve İngilizce’den sonra en çok Japonca şarkı vardır bilgisayarımda. Yüzlerce şarkıyı arayıp tarayıp seçebilirdim ama hiç tereddüt etmeden bunu ekledim listeye. Çünkü bu şarkıda farklı bir şeylerin olduğunu düşünüyorum. Benim içime umut, benim içime ışıltı işliyor her dinlediğimde. Mutlu oluyorum, dertlerimi unutuyorum, hatalarımı hatırlamıyorum. Sadece keyif veriyor bana, ayrıca sevgiliyle beraber dinlenecek şarkılardan biri diyorum.

     Ayrıca şarkının klibindeki o buz pisti, o yalnızlık beni çok etkilemişti ilk izlediğimde. Azu’nun sesini gerçekten çok beğeniyorum, daha çok söylesin, hep söylesin, hiç durmasın. Huzur buluyorum onun sesinde. İsteyenler bu şarkının erkek versiyonunu da şuradan dinleyebilir. Azu candır, For You cana can katandır.

***

    Geldik 2. notanın da sonuna, umarım bu sefer de şarkıları beğenirsiniz. Ben hepsini gerçekten severek dinliyorum ve sizin de yorumlarınızı merakla bekliyorum. Bakalım nasıl bulacaksınız? Ama şarkılar bitti mi? Tabii ki hayır, daha önümüzde uzun bir yol var. Ayrıca benim çantamda da oldukça fazla şarkı var, dışarı çıkmayı bekliyor.

3. notada görüşmek üzere..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …