Ana içeriğe atla

80 şarkıda devr-i alem.. - [1. Nota]

     Sizi bilmem ama ben büyük bir etnik müzik hayranıyımdır. Bu yüzden arşivimde bir sürü ülkede güzel parçalar bulunmakta. İlk başta o ülkelerin yerel müziklerine ilgi duyarken, zamanla popüler, slow filan diyerek her türlüsünü dinlemeye başladım. Bu, bana inanılmaz zevk veriyor. Ne zaman herhangi bir ülkeden güzel bir şarkı keşfetsem, çocuklar gibi mutlu oluyorum. O duyguyu size anlatamam. İşte bu yüzden hem blogumda ölümsüz olmasını, hem de sizinle paylaşmayı istedim bu süper şarkıları. Başlık aslında zaten her şeyi açıklıyor değil mi? :)

     Otobüste işten eve dönerken aklıma geldi bu fikir. “Süper” dedim, bunu en kısa zamanda yapmalıyım. 80 şarkıda dünyayı dolaşacağız arkadaşlar. Ama 80 ayrı ülkeye gitmeyeceğiz tabi, bazı ülkeler ağırlıklı olabilir. 10 bölümden (notadan) oluşacak, her yazıda 8 parça tanıtacağım sizle. Bazen Kafkasya’ya gideceğiz, oradan Güney Amerika’ya geçeceğiz. Uzakdoğu çay içip dinlerken, birden kendimizi İskandinavya’da bulacağız. Balkanlar’da kendimizi ortaya atıp deli gibi oynarken, Arap yarımadasına geçerek raks eğleyeceğiz. Sizlerin de benim gibi keyif alıp eğleneceğinize inanıyorum. Ayrıca her bölümde Türkiye’den de bir şarkı paylaşmak istiyorum, bu kurallardan biri gibi bir şey.

     Hadi o zaman ilk notayı çalmaya başlayalım hep beraber. Kulaklarınızın pası silinecek, başka ülkelerden müzik dinlemeyi sevdiğinizi biliyorum.

1. Türkiye

Yalın – Sen Dönmeden Uyumam Bu Gece

     Tabi ki şarkılara benim güzel ve yalnız ülkemle başlamalıydım. Yalın’ı normalde dinlemem, bana pek hitap etmeyen biridir. Geçen gün işteyken bu şarkıyı duydum. Arkadaşıma adını sorduktan sonra bir de ben bilgisayarımda açıp dinlemeye başladım ve o an vuruldum. Şarkı çok ama çok güzel, insanı alıp götürüyor resmen. Özellikle “İsteyip de söyleyemediğim çok şey var” kısmı vurucu olmuş. Böyle kafanızın içindeki “tekrar” tuşuna basılmışçasına orayı söylemeye başlıyorsunuz. Hipnotize edici bir şey, böyle kalakalıyor insan. O yüzden bu şarkı ilk sırada yer alıyor. Ülkemdeki en güzel slow parçalardan biri bence, Yalın’ın sesi de çok iyi gitmiş.

“Ben sevdiysem buna kim karışır?”

2. Hindistan

Sunidhi Chauhan – Dholki Da Gitta

     Tabi ki Sunidhi Chauhan’ın söylediği bir şarkıyı eklemeliydim buraya. Hindistan’ın müzik tanrıçası, ödül manyağı olan bu hatunun sesini ben çok beğeniyorum. Öyle kedi mivaylaması gibi bir sesi yoktur, en önemlisi söylediği şarkılara ruhundan parçalar kattığını düşünmekteyim. Hintçe şarkılar arasında en sevdiğim hep Sunidhi’nin seslendirmiş olduklarıdır. Dholki Da Gitta bir düğün şarkısı, oradaki kaşığın neden elde ele dolaştığını inanın ben de bilmiyorum. Zamanında araştırmış ama bulamamıştım. Hoş, kaşık o kadar dolaştıktan sonra gelinin eline gelse damat o kaşıktan bir şey yer mi? Ne pislikler, ne mikroplar kapmıştır aha. Seyretmesi de, dinlemesi de oldukça keyifli. Valla düğünümü ben de böyle istiyorum. O yüzden şimdiden bu klipteki olayları ezberlemeye başlıyorum. Hindistan ile ilgili ayrıca yazacağım ileride, taslak olarak duran bir yazım mevcut zaten. Çok seviyorum bu ülkeyi, dilini, şarkılarını, kültürünü, tarihini, insanları! Ayrıca bana Almanya’dan paket yollayan sevgili arkadaşım Sevim şu anda Bombay’da. Gezisi ile ilgili çektiği bütün fotoğrafları alacağım. İyi gez Sevim, Hindistan’dan basılmamış toprak bırakma :)

Sunidhi Chauhan Bollywood filmlerinin vazgeçilmez sanatçılarından biridir”

3. Lübnan

Haifa Wehbe – Ana Andi Baghbaghan

     Oy oy oy… Elindeki papağan olayım Haifa, sen ne harika kadınsın öyle! Aynı şeyleri Arap dünyası içerisinden Nancy Ajram için de düşünüyorum tabi. Haifa Wehbe Arapların en ünlü şarkıcılarından, Nancy ile beraber. İkisi de Lübnanlı, ayrıca bu ikisi için hülya ve Gülben’in Beyrut versiyonu diyebiliriz. Biri Coca Cola reklamından oynar, diğer Pepsi. Sürekli karşılaştırırlar filan, ama ben ikisini de çok seviyorum. 3 numarada en sevdiğim Arapça parçayı görüyorsunuz, durmayın hemen tıklayıp izleyin. Ayrıca iki muhteşem kadın eşlik ediyor Haifa’ya bu performansında, onların da sesi süper ayrıca. Bu şarkıyı çok seviyorum, dinleyince mutlu oluyorum. Ama benim bu şarkıdaki favorim 1.08 deki hatun, sese bak be, yakıyor! :)

Hazır Araplar basmışken şehri bu şarkıyı çevirmelerini isteyeyim aha.

4. İngiltere

Adele – Someone Like You

     Offf! Yıkış geçiyor, ortalığı ayağa kaldırıyor resmen! böyle bir ses yok, Allah vergisi. Adele, bu dünyaya gönderilmiş bir hediye, insanın ağzına sıçıp bırakıyor resmen. Siz siz olun benim gibi sabahın köründe işe giderken bu şarkıyı dinlemeyin, sonra konuşmanız gerektiğinde boğazınız düğümlenir, ağzınızla kelimeler çıkmaz olur. Kötü gecelerin bir numaralı dayanağı, aklında düşünceler olan insanların başucu yastığı, insanı hem çok pis üzen, hem de rahatlayan efsanevi bir şarkı Someone Like You. Doyamayacaksınız! Zaten çoğunluk bu şarkıyı biliyordur ama benim keşfetmek istediğim kısım daha önce dinlememiş olanlar.

Ötesi yok, olağanüstü!

5. Vietnam

Ngot Ngao – Sweet (Dong Nhi)

     Bu sefer yağmurlarıyla ünlü bir yere geçiş yapmış bulunmaktayız. Vietnam’dan size seslenirken, burada harika şarkıların olduğunu söylemeyi kendime bir borç bilirim. 88’li bu güzel sanatçısının şarkısı adı gibi şeker. Dinlerken insan böyle huzura eriyor, yüzüne bir gülümseme yerleşiyor. Ayrıca Vietnamca gerçekten melodik bir dil, daha önceden sizlerle şarkı paylaşmıştım, hatırlarsanız. Klibi de çok tatlı, sonuna kadar merakla izlemiştim ben.

Hanoi’de dolaşırsam bir gün, ilk dinleyeceğim şarkı bu olacak!

6. Fransa

Matt Pokora – Juste Une Photo De Toi

     Fransa’nın Popstar yarışmasında ikinci olan Matt birinciden daha da ünlü olmuştur. Şu anda Fransa’nın en ünlü sanatçılarından biri bu 86’lı yıldız. Ben de kendisinin hayranıyımdır, R&B, pop tarzından söylediği şarkıları çok iyidir. Hem Timberlake’le bile çalıştı. Son şarkısı Juste Une Photo De Toi ile beni kendisine daha da hayran bıraktı. Klibi izliyorum sürekli, sonra doymuyorum şarkıyı tekrar tekrar dinliyorum, çok çok iyi! Fransızca süper melodik bir dil. Aslında ilk olarak bu ülkeden paylaşacağım şarkı bu değildi ama Matt’i çok sevdiğim için bunu ekleyiverdim. Öteki süper parçayı diğer notalardan birinde paylaşırım. Ayrıca kızlar, Matt’i kaçırmayın derim. Kendisinin inanılmaz kız hayranı vardır, yakışıklılığının cezası(!) işte.

Şimdi de Showbizz dinleyeceğim ben, gaza geldim!

 

7. Gana

Mory Kante – Yeke Yeke

    

     Africa müziği için sesi biraz daha açın arkadaşlar. Coşmaya hazır mısınız? Afrika’nın küllerinden doğuşuna tanıklık edeceksiniz. 80’lerin efsanevi şarkılarından Yeke Yeke sanırım  Gana’dan çıkmış en ünlü şarkıdır. Bir zamanlar ortalığı sallayan bu mükemmel eseri, 2011’de bile hala dinlemeye devam ediyorum ve edeceğim. İnsanda bir baş kaldırma, bir asilik, bir serseri ruhluluk yaratıyor bu şarkı. Ya da saat on ikiyi geçtiği için benim feci derecede uykum geldi aha.

Yeke yeke baby!

ve

8. Güney Kore

Jeong Hwan (M to M) – Because of Her

     Sevgili Hikaru sayesinde bu şarkıyı keşfetmitşim ben. Güneş ve Ay’ın bölümlerinden birine eklemişti. Mary Stayed Out All Night’ı izlemediğim için bilmiyordum. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederim. Because of Her 1. notanın son parçası. Bilindik Kore şarkılarından farklı, slow ve oldukça etkili. Ben Korece slow dinlemeyi pek tercih etmiyorum, ballad tercihklerimi genele Japonya’dan yana kullanıyorum ama bu şarkı tek kelimeyle olmuş!

Özellikle de “I love you” kısmı çok güzel!

***

     İşte ilk notamız böyleydi. Umarım şarkıları beğenmişsinizdir. Dünyayı dolaşmaya başladık, 9 bölüm sonra dünya turumuz bitecek ve başladığımız yerde olacağız. Şarkıları nasıl bulduğunuzu gerçekten merak ediyorum. Listenizi, favorilerini, neden beğendiğinizi filan yazın, konuşalım, yorumlaşalım. Çok güzel olur, fikir alışverişinde bulunalım.

 2jdl5ie

2. notada görüşmek üzere..

 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…