Ana içeriğe atla

Spy Myung Wol: Böyle ajanı her zaman evime kabul ederim.

     Hani 2011’in güzelliklerinden bahsediyordum ya size, açılışı Protect the Boss ile yapmıştık? İşte o güzelliklerin ikincisiyle karşı karşıyayız şimdi: Beautiful Spy / Myung Wol the Spy. İlk bölümünden itibaren beni içine çeken ve keyfime keyif katan bu güzel diziye hep beraber yakından bakalım.

     Han Myung Wol (Han Ye Seol) Kuzey Koreli bir ajandır. Kötü huylarından biri düşünmeden hareket etmesidir. Oldukça iyi bir eğitim ve donanıma sahiptir, kendini geliştirmiştir. Singapur’da gizli görevdeyken Güney Kore’li Hallyu starı Kang Woo (Eric Moon) ile tanışır ve onun hayatını kurtarır. Bundan sonra hiçbir şey Myung Wol için eskisi gibi olmayacaktır, çünkü Kuzey Kore’nin yeniden şaha kalkmasını (oha) sağlayacak bir görevde çok önemli bir role sahip olmuştur: Kang Woo ile evlenmek!

     Kuzeyli ajanımıza bu görevinde ona amiri Choi Ryu (Lee Jin Wook) ve iki eski toprak ajan yardım edecektir. Ryu’nun Myung Wol’a karşı hisleri vardır. Ama işi her şeyden önce geldiği için bunlar belli etmez. Karşısına Kang Woo gibi rakip çıkınca işler onun için birazcık değişecektir.

    Son olarak Joo In Ah (Jang Hee Jin) dan bahsedeyim. Galaksi Otel’in sahibi ve eğlence sektöründe çok büyük bir isim olan Başkan Joo’nun tek torunudur. Şımarık ve burjuva bir ortamda büyüdüğü için “bana, hep bana, bana” der. Kang Woo’dan hoşlanmakta ama cevap alamamaktadır. Myung Wol’ün ortaya çıkmasıyla şirretliğini göstermeye başlayacaktır.

Soldan sağa: Han Myung Wol, Kang Woo, Choi Ryu & Joo In Ah

     Kuzey Kore atakta bulunuyor, radyo programları sayesinde şifreler gönderiyor. Bazen bu şifreler karışında ortaya çok komik şeyler çıkıyor. Ben çok gülmüştüm bu bölümlerde, strese, depresyona, romatizmaya iyi geliyor valla.

     Myung Wol’ün İngilizce mükemmel. Kızımız zaten Amerika’da doğmuş, o yüzden böyle güzel konuşuyor. İlk defa Koreli oyuncular arasında İngilizcesi bu kadar iyi olan birini gördüm. Ayrıca ses tonu da tatlı. Aksanı da kendini gösterince insan saatlerce dinlemek istiyor, ya da ben öyle istiyorum. İşte bu yüzden ilk bölümde Singapur’da olan İngilizce konuşmaları tekrar tekrar izledim ben.

     Lee Jin Wook! Bu adam çok iyi bir oyuncu. Eric Moon da harika ama Ryu başka. Dizide hislerini gizlemeye çalışan Kuzeyli amir rolünde çok başarılı. İlk defa bir dizide esas kızı ikinci adamın kapmasını istiyorum ama Kore dizisi izliyoruz. Bu imkansız bir durum, senarist öyle bir şey yapsın sanırım taşlanır yarımadadaki fanlar tarafından aha.

     Han Ye Seol aksiyon sahnelerinin hakkını vermiş. Öyle fazla sırıttığını görmedim, aksine hoşuma gitti bu sahneler bayağı. Myung Wol neler neler yaptı, yine de yaranamadı şu adama. Resmen fukara sümüğü gibi yapıştı, Kang Woo bana mısın demiyor. Aslında diyor, öyle de içine koyuyor ki ama engeller, engeller, engeller. Yakında Myung Wol hülya Koçyiğit gibi verem olup mendile kan öksürür, Kang Woo da sikerim sektörünü diyerek kızımızla birlikte olmak için her şeyden vazgeçer. Ben bunu bekliyorum şimdi kalan 5 bölümde.

     Romantik sahnelerde oldukça iyiydi. Arkasından bir felaketin geleceğini anlasak da o sahneleri görmek oldukça doyurucuydu. Gerçi Kang Woo suratını yine pörsümüş domatese döndürüyordu ama olsun. Seven Myung Wol katlanır! Ülkesi için, babası için, aşkı için, evlilik için aha. Ajan kızımızın romantikliğin “r”sinden anlamaması süperdi. Kang Woo’nun evinde ses tonunu sürekli değiştirerek “oppa” demeye çalıştığı yerlerde feci güldüm, öyle böyle değil. Ayrıca bir 8. ve 10. bölüm var ki sormayın. Sormayın, izleyin hani. Merak ettirmeye çalışıyorum şurada.

     In Ah’dan bahsetmeye bile gerek yok aslında. böyle güzel diziye bir de klişenin klişesi bir karakter sokalım, esas kızdan güzel olsun ama bol bol “sinir krizi eşiğindeki kadınlar”a dönsün, arada cadalozluklar yapsın, yanında bir tane Oya Başar’ı, ah pardon çantacısı olsun, “para benim, hayat benim, bir tek Kang Woo benim değil!” diyerek kafayı sıyırsın demişler.

     Myung Wol’ün sürekli Kang Woo’nun evine taşınması, ayrılması, tekrar taşınması, tekrar ayrılması gibi durumlar hem komedi hem de sinir harbi yaşatabiliyor. Tabi bunda Kang Woo’nun hissettiklerini de etkisi var ama asıl nedenler dışarıda. Böyle yaşlı, sinir bozucu bir sesi olan ve pek tekin gözükmeyen, kendisi de antika olan Başkan Joo asıl tehdit.

     İşte acıların çocuğu Choi Ryu. İçine Myung Wol adında bir bıçak saplanmış, kafasında da ülkesinin haritasından başka bir görmüyor, iki arada bir derede kalmış Kuzey Kore usulü Kadir İnanır. Sen ki en güzel, seni deli gibi seven kızlara layıksın, gönlünü kaptır odun Myung Wol’a, o da seni müdürü gibi görsün, sonra aç kaseti dinle “Batsın Bu Dünya”yı…

     Hayat hepimize zor ama dizi karakterlerine daha bir zor cancağızım. Gitti sümüklü In Ah’ın koruması oldu, bir de dizinin sonunda onunla arasını yaparlarsa çocuğumu keserim. En büyük tehdidimi de savurdum, tutana aşkolsun. Ryu bak sen gel buraya, zaten hafif  Türklükte var gibi, en helalinden bir kız bulalım sana. Ajan olayı filan tırı vırı işler dostum, devir kapitalizm devri, siz hala kalmışsınız komünizmde. Cep telefonu bile yeni kullanılmaya başlandı lan sizin memlekette, hem de deneme sürecinde 20 bin kişi kullanıyor sadece aha. Kaç kurtar kendini, sana bir de “Ayşe” bulalım, evlenin 3 çocuk doğurun, muhafazakar aile yaşantınız sizi ömür boyu şerlerden, Myun Wol’dan, bilmem 4 parçalık eski bir kitaptan, In Ah’tan, Kang Woo’dan korusun.

     Adam kıza resmen “Ben bazen eserim, gürlerim. Ama seni çok severim” diyor. Kız anca yoldaş diyor, gel de Seul’ü yakma!

     Myung Wol’ün Kang Woo’yu dövdüğü sahne süperdi. Kafasına sopayı geçirince bizim adam yerlere yattı, ama gururundan da asla taviz vermedi. Ne de olsa o Hallyu starı, In Ah’la ilişkisini açıkladığında sadece Kore’de değil, bütün dünyada hayranları gözyaşı döktü. Koredeki muhabirler de bütün dünyadan bunları toplayarak kolaj yaptı haha. Singapur’unda reklamı yapıldı bol bol, artık turizm bakanlığı mı teklif götürmüştür, senaristin Singapur’lu bir sevgilisi mi vardır bilmiyorum. İyi iş çıkarmışlar.

     Bu arada artık neredeyse her Kore dizisinde bir asistan görüyoruz. Bundan şikayetçi miyim, hayır asla. Güzel oluyor böyle. Ben size favori asistanımı söyleyeyim, önceden bir kere daha yazmıştım. Queen of Reversals’ta Park Si Hoo’nun asistanı gözümde bir numaradır. Müthiş bir kimyaları vardı, çok gülüyordum ben. Ama buradaki asistan biraz sönük kalmış, gerçi Myung Wol’ü her desteklediğinde ben mutlu oldum.

     Yaşları kemale ermiş iki ajanımız ise dizinin komedi dinamiğini ellerinde tutuyorlar. Nuh nebiden kalma yöntemlerini izlemek süper. Ayrıca erkek olanı, kadına abayı yakmış ama cevap alamıyor aha.

     Yine son zamanlardaki dizilerde hep erkek başrollerin geçmişimde acı bir olayları, tecrübeleri oluyor. Burada da Kang Woo’nun öyle bir durumu var. Kendisi yetim, bu kadarını söylüyorum. Yalnız dizinin bir yerinde “Evet, ben değersiz bir yetimim” diyor. Çeviri öyledir diye düşünüyorum çünkü çevirenler gerçekten iyi bu konuda. Bu cümle inanılmaz garibime gitti. Neden yetimler değersiz olmak zorunda ki? Kendini öyle görüyor olabilirsin ama canlı yayında milyonlar seni izlerken (meydanlardaki dev ekranlar bile onu gösteriyor aha, Kore dizileri madde 117) böyle bir kelime kullanmak çok yanlış. Kendisini değersiz olarak görmeyen ve seni idol olarak örnek alan o yetim çocuklara karşı ayıp olmadı mı? Olmamış diyoruz, daha öncede bu tarz durumları vardı Korelilerin. Ayarı arada ufacık da olsa kaçırıyorlar. Ama çeviriden dolayı olmuşsa orijinalini öğrenmek isterim.

     Bu fotoğrafı çok beğendim, feci beğendim, pek beğendim.

     Ne kadar güzel gülmüşler, Han Ye Seol’ün saçları nasıl da harika. Eric’in de duruşu öyle harikalıkta. Yazımın sonuna gelirken sizleri bu diziye başlatmak için olumlu bir adım atmış olabileceğimi düşünüyorum. Zaten hepi topu beş bölümü kaldı, hiç başlamadıysanız hadi gelin. Gerçekten eğlenceli ve güzel bir dizi.

    Diziye karşı ölüp ölüp diriliyor olsaydım In Ah’ın olduğu sahneleri keserim, yeter ki siz izleyin yazardım şimdi buraya aha.

Ben bu tarz dizileri severim.

Sevdiklerime de tavsiye ederim ;)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…