Ana içeriğe atla

BIGBANG neden diğer gruplardan farklı?

     İlk korece şarkımı bundan 3 sene önce dinlemiştim. Wonder Girls – So Hot. Ve resmen şarkıya bayılmıştım, hala bıkmadan dinlediğim bahar esintisi tadında çok eğlenceli bir şarkıdır. Daha önceleri Kore dizileri, filmleri filan seyrediyordum ama müziklerine bulaşmamıştım. Japonca bana hayli hayli yetiyordu. Sonra bu şarkıyla beraber müziklerini de keşfetmeye başladım. O yüzden So Hot’ın yeri bende ayrıdır.

     İşte Super Junior, DBSK, Shinee, SS501 gibi grupları dinledim ama hala bana tam hitap eden bir grup bulamamıştım. SNSD’nin Gee ve Genie şarkılarını çok sevmiştim ama bütün üyelerinin yetenekli olduğu grup arayışı içindeydim. 2 PM’i keşfettim, keşfettiğim gibi kaçtım. Çünkü Siwon gibi sadece görünüşe önem veren üyeye sahipti. En nefret ettiğim şeylerden biridir.

Somebody To Love

     İşte böyle arayış içindeyken karşıma Bigbang çıktı. Nasıl keşfettiğimi hatırlamıyorum, ama ilk kez dinledikten sonra Youtube’ta diğer bütün parçalarını dinlemeye başlamıştım. Hiç nefret ettiğim, sevmediğim parçaları yoktu. 5 üyenin beşi de gayet iyi sese sahiptiler. Ayrıca G-Dragon şarkı sözü de yazıyordu, Taeyang mükemmel dans ediyordu, T.O.P film ve dizilerde oynuyordu, Daesung’un inanılmaz bir sesi var ve Seung Ri’de diğer maknaeler gibi değil. Kyuhyun ile beraber en sevdiğim maknaedir. Yersiz şebekliklere ya da tipten kayırmalara yer yoktu.

    SM’ye bağlı olmadıklarına öğrendiğimde feci sevinmiştim; itiraf ediyorum. Çünkü o şirket grupları belli kalıplara sokuyor ve yetenekleri ikinci plana atıyor. YG de ise böyle bir durum söz konusu değil. Tam da bu yüzden Bigbang ve 2NE1 sayısız ödül alıyor, tamamen hak ettikleri için.

Gara Gara Go!

     Taeyang sevgimi herkes biliyordur artık sanırım. Bigbang üyesi olmasının bunda oldukça etkisi var tabi ama biz ayrı nedenlere gelelim. Bir kere sesi gerçekten güzel, özelliklere slow şarkılara ayrı bir gidiyor, çok iyi piyano çalıyor ve mükemmel dans ediyor. Zaten en iyi dans eden sanatçı unvanına sahip oldu daha geçenlerde. Böyle bir kişinin tabi ki hayranı olurum, yetenek budur işte.

    Bigbang’in diğer gruplardan farkına gelirsek eğer; gereksiz yere fan servis olayına girmiyorlar; gerçekten bir aile ortamı içinde olduklarından gruplarında en ufak bir çatırtı bile olmadı, üyelerin solo albüm yapmalarına olanak sağlanıyor. Daesung’un solo albümü çıkacak yakında, hepsinin albümü olmuş olacak. Diğer gruplarda solo albüm çalışmalarına bakarsak bizi hayal kırıklığı bekliyor olur. Super Junior’da Kyuhyun gibi bir ses var ve daha solo albüm çıkarmadı. SS501 farklı ajanslarla anlaştı, birlikte bağlı oldukları ajanslardan çıkarmadılar. SNSD, 2PM gibi gruplar da nakka nakinta. Ve en önemlisi de çıkardıkları solo albümler de gayet başarılı oldu.

Love Song

     YG şirketini buradan kutlamak gerek. Nasıl hareket edeceklerini gerçekten çok iyi biliyorlar. Para para para diye gözleri dönmemiş, insanları sömürmek yegane amaçları değil. Bu arada, tanıtım yazısı değil şu anda yaptığım. Aklıma gelenleri öyle yazıyorum işte.

     Parantez açıyorum, şu anda bu yazıyı yazarken bir yandan da başka bir konuşma içimdeyim. O yüzden eksiklikler filan olabilir, bilinmesini istedim.

     Diğer grupların da şarkılarını gerçekten seviyorum. Bol bol da dinlemişliğim vardır ama grup olarak Bigbang benim gözümde bir başka.

Haru Haru

   Korece şarkılarının Japonca ve İngilizce versiyonları da var, daha fazla dinleme şansına sahip oluyoruz kısaca. 2010 yılının en çok kazanan gruplarından biridir Bigbang. Son çıkardıkları albüm direkt bir numaradan girdi listelere. İçindeki şarkıları her zamanki gibi güzel ve kaliteli.

     Bu yazı blogumda en sevdiğim grupla ilgili derli toplu bir şey yok diye yazıldı. Bundan sonra bol bol Bigbang ve üyeleri (özellikle de Taeyang) hakkında yazılar yazacağım. Zaten hazırladığım detaylı hoş bir yazı var, bittiğinde ekleyeceğim. Bigbang’i herkes dinlemeli, işlerini en üst düzeyde iyi yapan sayılı gruplardan biri.

Taeyang – Wedding Dress

     Gerçek müzik, gerçek dans ve gerçek ses görmek/dinlemek/izlemek istiyorsanız Bigbang’in Youtube kanalına tıklayarak keyifli dakikalar geçirmeye başlayabilirsiniz.

     Haru Haru’yu, So Beautiful’u, I’ll Be There’i, Tonight’ı dinlerken aldığım zevki sanırım size tarif edemem. Geç keşfettim; ama çabuk hatmettim. Bu kadar ilgilendiğim bir ülkede tam anlamıyla sevdiğim bir grup bulabildiğim için şanslıyım sanırım. Japonya için KAT-TUN, Kore için BIGBANG. Dinlemekten asla bıkmayacağım, izlemekten asla sıkılmayacağım.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …