Ana içeriğe atla

Facebook’ta açılan Kore sayfaları

     Hepimiz neredeyse Facebook’ta aktif bir şekilde bulunuyoruz. Türkiye’de bu siteye her gün giren milyonlarca insan var. Bu kadar çok insanın üye olduğu yerde belirli bir alanın çöplüğe dönmesi kesinlikle tartışılmaz tabi. Benim bugün bahsetmek istediğim konu ise Facebook’ta Kore ile ilgili açılan sayfalar.

     Merakıma yenik düşüp neredeyse 50’nin üzerinde sayfayı inceledim. Sonuç ise özetle şu: Kalitesizlik gerçekten çok ama çok fazla. Size seçtiğim bazı gruplar hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Haydi başlayalım:

1

     İlk sırada k0r€'a'$k isimli sayfa var. Zaten insan kurduğu sayfaya böyle bir şekilli isim verince direkt eksiği alıyor. Ne gerek var bir küçük, bir büyük yazmaya? Ne gerek dolar işareti yapmaya? Ke$ha mısınız siz? Ayrıca bir de Euro işareti var. Gören de Ekonomist dergisinin hayran sayfası sanacak. Tırnak işaretine girmek bile istemiyorum. Farklı olmak amacıyla böyle yaptıysanız sadece itici olduğunuzu söylerim direkt.

     >Paylaşımları: ‎118 33 Reklamında ki adam yerine Kim Jeong Hoon şarkı söyleyip, dans etse../bidam

     Hangi kore dizisini izlesem ordaki oppaya aşık oluyorum sorun bende mi onlardamı anlayamadım.../bidam

‎     ~Atem,tutem men seni ... Şekere katem men seni ... Akşem eve gelende oyy!! Yanağından öpem men seni Oppam^^ ♥ /bidam

     Bunun gibi yazılar ve videolardan ibaret genelde sayfa. Şakaysa komik değil, ciddilerse çok komik. Sırf bunları yazmak için sayfa açmanın mantığını anlamıyorum. Ve en önemlisi inanlar Kore ile ilgilenen kişileri hep böyle ergenler gibi zannediyor. Gel de bunu diğerlerine anlat.

***

2

     İkinci sırada My WoRLd Is KoReA sayfamız var. Hem İngilizce adı, hem de küçük büyük harfler yine. Sayfanın adı İngilizce ama, yapılan bütün paylaşımlar Türkçe. Daha fazla beğenen olsun diye yapılmış ucuz bir taktik işte. Videolara veya fotoğraflara bakar yabancılar, altına “Eyvallah hacı, oppa paylaşımını çok beğendim” diye yazmaz.

     >Paylaşımları: Videolar, dizi fragmanları ve çeşitli Photoshop isteklerini yerine getiriyorlar. Blok B. isimli grubun tanıtımı yapılmış bir de, üyelerin yaşları, hobilerinden ibaret durum.

     Jang Geun Suk( yani kısaca oppam:D)'un köpeği( yani kısaca iti:D):PP / YeaShim

     Sevimli mi? Sempatik mi? Bence hiç biri. Bir sayfanın asıl amacı bilgi vermektir bana göre. İnsanları bir şeylerden haberdar etmektir. “Bugün okulda defterime Hyun Joong oppa yazdım, öğretmen gördü ama bir şey anlamadı ihihihi” gibisinden şeyler yazmak için günlük diye bir şey var değil mi? Sizi gidi Bedişler.

***

3

    Tüm Oppalar Çıkmış Cennetten,Anneme Bir Damat İsterim Kore'den sayfası üçüncü sıradan. Bu nasıl isim demeyin, yaratıcılıkta sınır yok. En bomba şeylerin olduğu gruplardan biridir. Ben arada bu sayfaya bakıyorum ve kendimi her seferinde pencereden atmak istiyorum. Sayfanın sahibi Kim Jeong Hoon hayranıymış. Şuradaki fotolarını görmek istersiniz diye düşündüm. Yoochun ve kardan sevgilisi gibiler.

     Maden sayfanın adını böyle koydunuz, o zaman annenizle yaptığınız oppa ve Koreli damat muhabbetlerini yazın. Sayfanın adı ne, yapılan paylaşımlar ne? Koca bir şaka olduğunu düşündüğüm bu sayfayı tam 4.384 kişi beğenmiş. İnanması güç, ama böyle. Burada bayağı malzeme var, siz de görün diye alıyorum çok çok aha.

     >Paylaşımları: Oppasının isminde "A" veya "E" harfi olanlar beğensin

     Koreli erkeklerin perçemlerine bayılanlar :D

      Kore Fan'ının Halinden, Kore Fanı Anlar! ;]

      Oppanın resmini çıkart "kocam kayıp da buralarda gördünüz mü?" diye sor.

      Oppam Türkiye'ye gelmesin.Henüz Kore'yi bile tanımayan kızlar sarkar falan,durduk yere elimi kana bulamayım !

      Keşke "KoreTV" olsa.Trt de çıkan diziler bizi kesmiyor diyenler :D

    Bir kuaföre git ve Boa tarzı saç yapıyor musunuz diye sor.:D ~

      Canlı müzik çalan bir yere git ve bir kağıda korece şarkı adı yazılı bir istek şarkı gönder. :D

     -Sakın unutmayın “Bir kağıda” gönderiyoruz şarkı isteğimizi tamam. Allah’ım bu nasıl cümledir? Hala gülüyorum.-

     İşte gördüğünüz gibi bunların komik olduğunu düşünenler var, hatta yaratıcı espri diyenler bile. Biz mi garibiz diye iki saniyeliğine düşünmedim değil hani. Kore’yi sevdiğime utandığım nadir anlardan biridir bu sayfa, bu kadar mı bazı şeylerden yoksun olunur? Şaka gibiler diyorum, bu sayfayı da “ot” sayfası olarak nitelendiriyorum.

***

4

     Alın size başka bir grup daha: • ღ •Anneme KoreLi Damat Yakışır • ღ • 4. sırada. Bu grup hakkında bir şeyler yazmak istemiyorum, zira yukarıdakilerin hepsi aynen geçerli. Bir iki foto ile durumun ne kadar vahim olduğuna dikkat çekelim.

     Görmüş olduğunuz gibi, ama bir gün düzelecekler. Birazcık daha büyüsünler, dualarımız onlarla aha. Son zamanlardaki en büyük eğlence kaynağım oldu. Oppalarına asılıyor diye Jessica’dan nefret ediyorlarmış. Kim bilir, belki seks bile yapmıştır kız diyerek içlerine daha büyük bir korku salayım, 15 yaşında saçlarına aklar dökülsün. Bir de bu sayfa ile ilgili en çok hoşuma giden şu oldu. Beğeniler ve ilgi alanları kısmında şunlar yazıyor:

     Yukarıdaki şeyleri yazanlar Kim Hyun Joong hayranları aha. Gördüğüm gibi kahkaha atmam bir oldu. Bilenler bilir, Kore’de en sevmediğim 3 kişiden biri bu kalastır. Oyunculuğu yok, dans edemiyor, rezalet kısaca. SS501’de onun grubuydu ama dağıldılar. (Hayranlarının yaptığı açıklamaya göre grup dağılmamış. Ayrıca ayrı ajanslarla anlaşmalarına rağmen bu senenin sonunda ya da gelecek sene bir araya gelerek yeni albümleri çıkacakmış. Bu kadar zamandır beraber olmayınca ve arkadaşımın da dağıldı sözüyle direkt öyle yazmıştım. Doğru bilgilendirme yapalım) Bir tek Kim Yuna’ya üzüldüm, o kız harika bir sporcu, bayılıyorum buz pateninde izlemeye. 

***

5

     Peki hiç mi sevdiğim grup yok? Olmaz olur mu? Tabi ki var. Ama bu yazıda sadece bir tanesini tanıtacağım: KPOP Türkiye sayfasını. Bu sayfa gerçekten oldukça güzel ve kaliteli. Yöneticilerinin hepsi iyi, beğenenlerle gayet iyi bir iletişim halindeler, istekleri hiçbir şekilde göz ardı etmiyorlar, Türkçe’yi gayet düzgün bir şekilde kullanıyorlar ve en önemlisi özgünler.

     Grupların ve solo şarkıcıların, hatta oyuncuların dediklerini Türkçe’ye çevirip sayfada yayınlıyorlar. Araştırıyorlar, buluyorlar, Türkçe’ye çeviriyorlar ve bir fotoğrafıyla beraber ekliyorlar. Kolaya kaçma gibi bir durumları yok yani, bu sayede de taklitleri ortaya çıktı hemen. Diğer sayfalar onların yaptıklarını yapmaya başladı, bu da ne kadar iyi iş çıkardıklarının en belirgin göstergesi değil mi?

    Yöneticiler Tuğçe ve Nihan’a buradan teşekkür ediyorum. Uzun süredir aramış olduğum kaliteli bir sayfa açtıkları için. Gayet keyifli bir şekilde takip ediyorum. Hazır blogumda sayfa hakkında yazıyorken bir de ufak istekte bulunayım. Bigbang ve özellikle de Taeyang hakkında daha çok bilgi talep ediyorum. Yaparsınız değil mi? :) Herkesi bu sayfayı beğenmeye davet ediyorum. Emin olun, gerçekten seveceksiniz.

     >Paylaşımları: Yukarıda yazmıştım, konuşmaları ve olayları Türkçe’ye çeviriyorlar, bu bakımdan gayet özgünler. Sadece video ve foto ekleyerek kolaya kaçma durumu yok. Ayrıca photoshop çalışmaları yapılıyor, hem de isteyen herkese. Öyle ilk 3 yazana filan değil. Bir de anket düzenliyorlar. Bunun içinde ps çalışmalarını ekleyip anket sorusu soruyorlar, yine özgünlük devrede yani. Ayrıca diğer sayfaların aksine Twitter profili de var, oradan da takip edilebiliyor. Temalı fotoğraflar ekliyorlar. Kız kılığına giren oppalar, göz kırpan ünlüler, yakın arkadaş olanlar gibi. Ve son olarak yeni şeyler yapacaklarını duyurdular, bunun için üyelerin isteklerini sordular. Ben merakla yeni neler gelecek diye bekliyorum, tetikteyim hani.

***

     Daha böyle bir sürü grup var, ben içlerinden seçtiklerimi yazdım. Facebook bu bakımdan hem bir hazine, hem de büyük bir çöplük. Her Kore sayfasına üye olmayın derim, duvarınıza gereksiz bir şekilde kusmalarını istemezsiniz. Kaliteli sayfaların çoğalmalarını diler ve çeker giderim.

Hamiş; Sanırım yukarıda Hyun Joong’a kalas demem biraz yanlış anlaşıldı.

Ben kendisine değil, oyunculuğuna kalas demiştim.

Bu oyunculuk terimlerinden biridir. Rol yapamayan kişiler için kullanılır.

Tabi argo anlamı da olduğundan yanlış anlaşıldı.

Belirtmek isterim, yoksa bana ne ondan?

;)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …