Ana içeriğe atla

Asya sadece Kore’den ibaret değil

     Nedense ben Asya’yı seviyorum diyen insanların çoğunun sadece Kore’yle ilgilendiğine çok şahit olmuşluğum var. Japonya bile ilgi alanlarına girmiyor, varsa yoksa Kore. Tabi ki herkes istediğini sever, ama işi fangirl/fanboy boyutuna getirip “Japonlar’ın dizileri Kore’nin yanında iğrenç”, “Çinliler cenin yiyor”, “Tayvan’ı sadece Fahrenhiet grubu yüzünden seviyorum çünkü onlar çok yakışıklı” gibi sığ yorumlar yapıldığında insan kendini garip hissediyor.  Zaten bu saydığım ülkeler ve belki biraz da Tayland’ın dışında diğer Asya ülkeleri pek çok insanın ilgi alanına girmiyor. Şimdi ise size Vietnam'dan birini tanıtacağım: Hồ Ngọc Hà

    İşin komik yanı ne biliyor musunuz, deli gibi Korece şarkılar dinleyen kişilerden bazılarına Ngoc Ha’nın şarkılarından birini dinlettiğimde daha 15. saniyede burun kıvırması ve “bu ne be?” demeleriydi. Zaten Korece dinleyen insanlara bile burada garip bakılırken sen başka bir dildeki şarkıya bu tarz yorum yaparsan yapılan her şey bir anda yıkılmış olmaz mı? O yüzden blogta tanıtmaya karar verdim verdim bende. Yeniliklere açık olmayan, en azından deneme zahmetinde bulunmayan insanları sevemiyorum pek.

     Ngoc Ha 81 doğumlu Vietnamlı model ve aynı zamanda şarkıcı. Bilgisayar' çöktüğünde arşivimin çoğunu kaybetmiştim. 100’den fazla Vietnamca şarkı da vardı bilgisayarımda. Sonra unuttum ve hiç indirmedim bu güzel ülkeden. Ta ki Ngoc Ha’nın The First Single’ına kadar.

     4 şarkılık bu single albümü o kadar beğendim ki, son zamanlarda After School ile beraber en çok dinlediğim sanatçı oldu Ngoc Ha.  Xin Hay Thu Ta / My Apology isimli şarkısı kesinlikle favorim. Hem Vietnamca, hem de İngilizce versiyonları bulunmakta albümde. Kesinlikle dinlemelisiniz.

     Özellikle Vietnamca ve Tayca günlük konuşmalarda itici geliyor kulağa ama şarkı söylerken birden melodik dillere dönüyorlar. O yüzden Tayca ve Vietnamca şarkılar dinlemeyi oldukça seviyorum ben.  Ayrıca şarkıda rap kısımlarını söyleyen Suboi’yi de ilk dinleyişim. Kesinlikle rap kısmına bittim, kız çok çok iyi. Hatta Asya’da bazıları ondan ders almalı, o derece. Ayrıca albümde yer alan diğer şarkılardan Girl’s Night’ta çok çok iyi. Dinlemek istiyorsanız buraya tıklayın bakalım.

     Şarkının özellikle “I wish i could take it back” kısmına obsesif oldum, yolda evde okulda dinliyorum sürekli. İyi ki keşfetmişim, bu güzellikten mahrum kalmayın diye de sizlerle paylaşıyorum. İsteyenler My Apology’nin İngilizce versiyonunu da Youtube’tan dinleyebilir.

     Vietnam’a bir şans verin derim. Eğer Ngoc Ha ve Suboi gibi şarkıcıları varsa daha da iyi yerlere geleceklerdir. Belki Kore ile bu konuda yarışamazlar asla ama kendi çaplarında hiçte kötü değiller. Hatta dinlediğim çoğu Korece şarkıdan daha iyi yukarıdaki parça, o derece.

Bakalım siz beğenecek misiniz?

 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…