Ana içeriğe atla

T-ara: Kaliteli kız gruplarından biri

     Kore kız gruplarını dinlerken genelde yüzümü ekşitirim. Bazılarının sesi Hintli sanatçılardan bile daha ince olabiliyor, ayrıca kötü de. Söz konusu kpop olduğunda bu yüzden erkek gruplarını dinliyorum genelde. Ama son zamanlarda Brown Eyed Girls’ün yanında bir gruba daha bayıldığımı itiraf ettim kendime. Açıklıyorum: Artık en sevdiğim Koreli kız grubu T-ara’dır.

     Kimdir peki bunlar? Ne yerler, ne içerler, ne söylerler? Hepsi ve daha fazlası bu yazıda. T-ara 2009 yılında kurulmuş olan bir kız grubu. Mnet Media’ya bağlıdır. Çıkış yapmadan önce 3 sene boyunca eğitim görüyorlar. Tam çıkış planları bitecekten gruptan iki üye kazık atarak ayrılıyor. Bu oldukça erken çıkan soruna karşı grup bir ay içerisinde yeni bir üyeyi bünyesine katarak “Lies” isimli singleları iye piyasaya “Hey biz geldik!” diyorlar.

     Üyeler mi kimler? Hemen geliyor: Hwa Young, Eunjung, Hyomin , Jiyeon, Soyeon, Qri ve Boram

     Bu zamana kadar iki albümleri çıktı: Absolute First Album (2009) ve Breaking Heart (2010)

     Şimdi grup hakkında düşündüklerime gelelim. Neden bu grubu diğerlerinden çok seviyorum? Ne albenileri var ki beni kendilerine çektiler. Bir kere grubun fan servis olayı yok neredeyse. Öyle hadi sürekli bacak gösterelim tarzında SNSDvari hareketler yapmıyorlar. Sesleri güçlü, dans yetenekli pek yok ama. Sorun etmiyorum, söyledikleri şarkılar ile bu açığa bence oldukça başarılı bir şekilde kapatabiliyorlar.

     En sevdiğim şarkıları ekleyeyim buraya, siz de dinleyip karar verin. Eminim T-ara’yı severseniz, diğer gruplardan daha farklılar bana göre. Hatta en sevdiğim şarkılar listesi oluşturayım, hak ediyorlar çünkü.

T-ara Top 5

5. One & One

     Oldukça hareketli bir şarkı. Dinlerken oldukça eğleniyorum ben. Özellikle nakarat kısmı oldukça hoşuma gidiyor. Keyifli dakikalar geçirmek isteyenler sıkılmadan dinleyebilirler.

4. Like The First Time

     Baştan sona kaliteli bir eser. Yavaş başlayıp güzel bir şekilde devam ediyor ve nakaratta şarkıya eşlik ederken buluyorsunuz kendinizi. Sadece bu şarkı ile bile T-ara’yı sevebilirsiniz. İçinde “oppa” kelimesi geçmeyen, bebeksi seslerle söylenmeyen, müzikal altyapısı olan bir parça.

3. Why Are You Being Like This

     Özellikle bu şarkının klibi bir harika, ben çok beğenmiştim. Hikayemin 7. bölümünün ana şarkısıydı ayrıca. Lion ile Tae Sub’un durumunun ortaya çıkışı bu sayede olmuştu. Parçayı ne kadar sevdiğim buradan belli oluyor sanırım. En sevdiğim kısım ise kesinlikle “neoreul saranghae Like crazy” dediği yer.

2. Time To Love 2  (feat. Supernova)Supernova

     Birinci ile ikinci arasında biraz gidip geldim ama bu güzel düet ikinci olmalı diye karar verdim en sonunda. Favori kısmımı yine söylemek istiyorum. Supernova grubunun söylediği “Ireoke tteona haruharu eojjeona / Babo gateun na oneuldo suljaneul motnwa” şarkının en güzel yeri bence. Ben genelde Korece pop şarkılarının rap kısımlarını pek sevmem (Oldukça fazla rap bölümü oluyor bir de) Ama bu şarkının rap kısmı resmen bir harika olmuş. Hep ileriye saran ben sonuna kadar dinleyip durdum TTL 2’de. Siz de dinleyin, siz de sevin diyorum sadece.   

*** 1. I’m Really Hurt ***

     Geldik sonunda bir numaraya. Bu şarkı ile T-ara’ya vuruldum resmen ben. Sıradan bir parçaymış gibi başlasa da gerek nakarata, gerek diğer sözleri ile beni derinden vurdu. Evde sürekli “Neomu a a a apa(wa) / Naega a a a apa(wa)” diyerek dolaşıyorum, resmen dilime pelesenk oldu. Şarkının altyapısında ne bir zorlama, ne de gereksiz rap kısımları var. Tüm güzelliği ile ilerliyor ve bitiyor, kulağının pasını siliyor insanın. Kızlar da seslerini oldukça güzel kullanmışlar, sırıtan hiçbir yer yok şarkıda. Karaoke yapıp baştan sona söylemek istiyorum, o derece seviyorum.

|||

     Beş şarkıyı da dinlerim derim. Bittikten sonra bu grubu seveceğinizi düşünüyorum, daha başarılı olmayı kesinlikle hak ediyorlar. Kore ve Japonya ile beraber Asya’da popülerliklerini artırmalarını istiyorum. Hak etmediği halde gereksiz yere oldukça ünlü bir sürü grup varken böyle kaliteli grupların daha geride kalmalarını görmek istemem. Karakterleri tek tek tanıtmaya gerek duymadım, sadece grupta en sevdiğim sesi söylemek istiyorum. Boram’ın sesi gerçekten çok hoş ve kullanmasını oldukça iyi biliyor, hakkını veriyor.

     BIGBANG tanıtımını yapacağım zaman bütün karakterleri filan tek tek tanıtacağım size, hakkında okuduklarımı da eklemeyi düşünüyorum, sonuçta en sevdiğim grup. Daha önce hiç T-ara dinlememişseniz yukarıdaki şarkılar oldukça iyi seçenekler sunuyor size. Hadi tıklayın!

Bonus: Bir tane şarkıyı listeye sokmadım, onu buradan vermek istiyorum.

Bo Peep Bo Peep

Keyifli dakikalar geçirmenizi sağlayacak bir parçadır ;)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …