Ana içeriğe atla

Çizgi filmlerin imrenilen dünyaları..

     Bu aralar pek yazamadığımın farkındayım. Benim istemim dışında gelişen bazı olaylardan dolayı uzak kaldım. Bu zaman diliminde ise iki tane nur topu gibi mimim olmuş. Neden bekleteyim diye düşünerek hemen yazmaya koyuldum. Bu ilk mimin konusu “Hangi çizgi film kahramanları” olmak isterdiniz. Sevgili Winpohu’nun şutladığı bu pası şu anda göle çeviriyorum.

     Biliyorsunuz çizgi film ve anime dünyası inanılmaz güzelliklerle dolu. Çocukluğumuzdan beri sevdiğiniz bu yapımları hepimiz büyük bir heyecanla izlerdik. Benim aklıma hemen 2 tane karakter geldiği için sadece onları yazacağım, ama dolu dolu olarak. İlk karakterimiz yukarıda da görmüş olduğunuz gibi Ninja Kaplumbağalar’ın Donatello’su.

     Eminim hepimiz bu jeneriği hatırlıyorsunuzdur. Bu pizzaya oldukça düşkün kaplumbağaların maceralarını dört gözle bekler ve büyük merakla izlerdim. Her seferinde heyecanlanır ve azılı düşmanları olan Shreder’ı yenecekleri günü bekler dururdum.

     Şimdi neden Donatello’yu seçtiğime geleyim. Benim küçüklükten beri sopalara karşı büyük bir ilgim var. Gerçi şimdi sopa dedim, aslında D “” kullanır. Sıradanlaştırdım işte, Zeyna izlediğim zamanlarda da Gabriel’in sopayla savaşmalarını daha bir merakla izlerdim. O yüzden Donatello benim için bulunmaz Hint kumaşı gibiydi. Ama asıl nedenim takımın en zeki üyesi olmasıydı. Zeki karakterlere ayrı bir sevgim vardır. Herhangi bir filmde/dizide/animede zeki karakter gördüğümde odak noktam o olur genelde. D de sürekli yeni icatlar yapar, bir nevi takımın beynidir. Gerçi yaptığı aletlerin bazıları patlıyordu ama olsun.

     İşte bu gibi nedenlerden dolayo D benim olmak isteyeceğim bir çizgi film karakteri. Ayrıca ustalarına olan saygıları ve Kanal 6 (Altıydı sanırım kanalın adı) muhabiri April Oneill sayesinde bu çizgi filme ayrı bir gözle bakmıştım. Muhabir var içerisinde nasıl bakmam? Gerçi April’ın başına bir sürü talihsiz olay geliyordu, hem de gazeteci olma isteğimi gözden geçirecek kadar talihsiz olaylar. Ama ben kendimi “ne de olsa gerçek dünyada mutantlar yok, e o zaman sorun da yok” diye avutuyordum.

 İkinci karakterim ise sevenlerden çok nefret edeni olduğunu bildiğim Gözlüklü şirin. Ya da İngilizce adı ile Brainy Smurf. Veya orijinal ismi ile Schtroumpf à Lunettes. Şirinler’i izlerken sürekli gözüm bu karakterdeydi. Yandaki resimdeki gibi sürekli Şirin babanın her zaman söylemiş olduğu gibi diye başlardı cümlelerine. Her zaman fıtık ederdi diğer şirinleri ve köyün dışına tekmeyle atarlardı. Zavallım her seferinde kafasının üstüne düşer, gözlüğü de yamulurdu.

    Ama ben gözlüklüyü severdim. İşaret parmağını öne tutarak konuşmaya başladığı her zaman dinlerdim onu. Şirin baba bir yere gittiğinde evine gidip bilmediği halde iksirler deneyerek başını belaya soktuğunda ona kızmazdım. Hele Türkçe seslendirmesini yapan o cırtlak ses her “Şirin babaaaaaaa” dediğinde gülerdim. Milletin neden sinir olduğunu ise hiç anlamazdım, gerçekten. Bana göre gıcık edici bir yanı yoktu, gerçi Gargamel’i bile çileden çıkarmışlığı vardır.

    Bir de gözlüklünün her konuda yazmış olduğu kitapları vardır. Örnek vereceği zaman kalın kalıp kitaplarını getirir, oradan okurdu. Zaten o kitapları da kendinden başka kimsenin okuduğu yoktu. Ezip geçiyorlardı zavallıyı. Bu güzel çizgi filmi hatırlamak için şu videoyu izleyin derim. Gargamel’i bile özlemişim hani. Ayrıca yakın zaman 3 boyutlu filmi geliyor bildiğiniz gibi. Ben deli gibi bekliyorum valla.    

     Şimdi ise bu mimi kime yollasam diye düşünüyorum. Aklıma ilk gelen isimler Astrea ve Kendisi oldu. Şimşek hızıyla yazacaklarına inanıyorum. Benim olmak istediğim çizgi film karakterleri bunlar, bakalım sizinkiler neler? Merak, merak, merak..

TMNT

 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…