Ana içeriğe atla

Güney Kore’nin “Stepford” kızları: Girls’ Generation..

...GG...

Hem geleneksel, hem de seksiyiz..

     Şimdi siz bu yazıyı tamamen bir GG tanıtımı olarak görmeyin. Aksine oradan, buradan vereceğim bilgilerin üzerine son şarkılarının kritiğini yapacağım, bu kadar! Uzakdoğu sevenler fotoğraftaki hanım kızlarımızın kim olduğunu hemen anlamışlardır. SNSD, nam-ı diğer Girls Generation, Korelilerin bir türlü az sayıda grup oluşturamama durumundan dolayı bir araya gelmiş 9 kişilik bir kız grubu. Adlarını inanın bilmiyorum, hiç öyle zahmete girip ezberlemem. Bir tek Yuri’yi ile Yoona’yı biliyorum. Yoona favorimdir ayrıca.

     Gerçi birazdan posterleri filan koyunca bazılarının “Amerikan” isimlerine sahip olduklarını göreceğim. Benim adım ZhounZeWenXeung olsa bile, adını Bob ya da Tom koymam şahsen. Giderim çok daha basit, Çince, Korece isim koyarım gerekirse. Ama Koreliler ve Çinliler nedense ünlü olduklarında, bir Amerikan isim furyasına gidiyorlar. 200 Pounds Beauty filminde de bu durum vardı bildiğiniz gibi. Hatta My name is Kim Sam Soon’da da doktorumuz Henry ile konuşan Sam Soon, adını yabancı isim olarak söylemişti. S ile başlayan bir isimdi diye hatırlıyorum. Tam bilen varsa yazsın, ben de rahat edeyim :) Göç edenlerin isim almasını anlarım ama kendi ülkende adın Jessica ya da Tiffany ise hös artık!

     Konumuza geri dönelim. O kadar yazdım, benim bu grubu sevmediğimi düşündünüz büyük ihtimalle ama yanılıyorsunuz. Ender sevdiğim kız gruplarından biridir GG. Özellikle Genie şarkıları benim Korece en sevdiğim şarkılardandır. Gerçi şu anda bahsedeceğim son şarkıları onun yerini aldı, ama olsun. Özel yine de.

     Bu kızlar Uzakdoğu’da bayağı meşhur. 89’luların ağırlıklı olduğu grubumuzun kızları, görmüş olduğunuz gibi daha büyük göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir seksi görünme merakı dünyayı kasıp kavuruyor ne de olsa. Şimdi olaya neden Stepford Kadınları mantığıyla baktığıma gelelim. Yukarıda fotoyu gördüğüm ilk zaman, ana Stepford Kadınları’nın Kore versiyonu çekiliyor sanırım ve Mad Men’in Kore yapımının oyuncuları diye düşündüm.

     Saçlar, makyaj ve giysiler.. Hepsi gerçekten iyi ama tek bir kusur var. Sen gitmişsin eski zamanların saçını yaptırmışsın, ama o minicik şortlar ne! Arkadakilerin kısacık etekleri ne! Şu saç modelleri ile onlar hiç bir gitmiş mi Allah aşkına? İlle oraya seksiyiz biz, sizi kokulu kokulu öpüyorum anacım dozunda Seda Sayan’lık katmak ne? Amaç aslında seksi olmakken, bunlar bir de masum masum gülüyor. Zıtlığın daniskası! Kısaca bu fotoda bayılmakla nefret etmek arasında kaldım.

 

    Ben 50’lı yılların Amerikan kadınlarını inanılmaz seviyorum. Harika saçları, giysileri, makyajları, mükemmel yemek yapmaları gibi faktörler onları benim gözümde çekici kılıyor. Gelenekselliğinden taviz vermeyen o yılların Amerikan kadını imajı, şu anda tabi çok değişti. Ben de anca dizilerle avunabiliyorum. Bu bakımdan United States of Tara’yı izliyorum, bu yüzden Desperate Housewives’taki favori karakterim Bree Van de Kamp.. Şimdi bu posterleri görünce aklıma hemen o yıllar geldi. Daha sonra da The Stepford Wives tabi. Oradaki kadınlar gibi durmuyor mu sizce de kızlar? Gerçi Güney Kore’nin Stepford kadını nasıl olur, merak ediyorum ama yukarıdakiler gibi olmasın lütfen.

     Stepford kadınlarından sonra posterlerde de bir ajanlık, bir casusluk imajı görüyoruz. Tabi onlarda sıkıldı artık denizci üniformaları giymekten, yastık savaşı yapmaktan ya da pastanın içinde “Cehhh!” diyerek çıkmaktan.. Bil silkelenip elimize yay alalım, tabancalarımızı kuşanalım filan demişler. Bu arada silahlar da elbiseye uygun ya, daha da bir şey demiyorum. Yeniden diyorum, ben bu kızları seviyorum, ama bu posterler bana biraz değişik geldi. Alışılmadık götte don durmaz ya, o hesap hani.

     Şimdi gelelim grubun son şarkısı olan Hoot’a. Öncelikle Genie’den beri bu grupta bu kadar iyi şarkı dinlememiştim. Ben inanılmaz beğendim. Yoona’nın sesi her zamanki gibi çok güzel. Tiffany’i ise çöpe atabiliriz. Grubun yeni elemanı bundan sonra Sermin olacak :) Görevini layıkıyla yerine getireceğine eminim.

>Girls’ Generation – Hoot

Klibi izlemek istiyorsanız tık tık..

     Klibe öyle mükemmel, böyle süper olmuş diyemem ama kötü de değil hani. 9 kişi çok kalabalık, kendimi de “ya Super Junior gibi olsalardı, o zaman ne olurdu?” diyerek avutuyorum. Hatta Allah korusun, AKB48!

     Fu fu fu dediği kısımlar bir tek hoşuma gitmedi, geri kalan canımdır, ciğerimdir. SNSD dinleyen herkesin bu şarkıyı seveceğini düşünüyorum. Bir de size önbilgi sunayım. Hikayenin (Tutkulu İlişkiler Çıkmazı) 2. bölümünde gerçekleşecek olan partinin gidişatını değiştirecek şarkıdır kendileri. Önbilgi de verdim bir güzel, içim artık daha rahat.

     Sizi bu şarkı ve klip ile baş başa bırakıyorum. Ben de gidip Genie’yi ezberlediğim gibi bunu da ezberleyeyim. Fu fu fu kısımlarını söylemem, şimdiden anlaşalım!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…