Ana içeriğe atla

Balkanlardan Gelen Hep Soğuk Hava Olmaz a!

Albüm süper..

     Biliyorum, biliyorum.. Bu aralar çok müzikle ilgili yazı yazdım. Bilgisayarımdaki her şeyi kaybettiğimi söylemiştim. Artık daha seçici davranıyorum. Bahsedeceğim albümü bir arkadaşım sayesinde keşfettim. Hakkında tek kelime yazsaydım bu “harika” olurdu.

     Başlık ne kadar güzel değil mi? Hani klasik cümle vardır “Balkanlardan gelen soğuk havanın etkisini Pazar gününden itibaren yurdumuzda hissetmeye başlayacağız” diye. İşte Gayda İstanbul’da bu klişe cümleden yola çıkarak albümlerinin adını böyle koymuş. Balkan diyoruz, soğuk değil diyoruz, şarkıların nasıl olduğunu az-çok tahmin etmişsinizdir. Rumeli esintileriyle bezenmiş olan albümü hepinize öneriyorum.    

     Burada genelde Uzakdoğu ve Hint müziklerinden bahsetmiştim. Bu sefer yüzümü batıya, bize daha yakın, kendimizi gördüğümüz bir yere çeviriyorum. Gayda İstanbul, Kardeş Türküler gibi BGST’ye (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu) bağlı. Grup hakkında bilgi almak isterseniz tıklayın.

     Albümde 12 tane şarkı var.

Çiçekçi
Ka Merau La / Yaşı Küçük
Oğlan Oğlan
Bulgaristan Muhacırları
Kağıthane
Kavakta Turna Sesi Var
Ajde Jano
Karanfil Beyaz
İbrahim
Buçuk
Kudur üzerine çeşitleme
Bum Bum
Dinle

     Ben çoğu şarkıyı beğendim. Bu albümü bir arkadaşım sayesinde keşfettim demiştim ya, bana kendisi Yaşı Küçük’ün linkini yolladı. Fizy’den dinlerken bir de baktım sevmişim. Bittiğinde başa aldım, bir daha, bir daha dinledim. Grubu çok sevdiğimi ve albümü hemen indireceğimi söylediğimde bana “Maden çok beğendim, gidip satın alsana hayvan!” dedi. Durdum düşündüm, cidden çok beğenmiştim. Albümü önce indirdim, çünkü dinlemem lazımdı. Ertesi gün ise gidip satın aldım. Uzun süre sonra orijinal bir albüm aldım. Değdiğini düşünüyorum, çünkü şarkılar çok güzel.

     Solist Fehmiye Çelik’in sesi gerçekten çok güzel. Yaşı Küçük’e, Çiçekçi ve Kavakta Tuna Sesi Var’a süper gitmiş. Başkası söylese bu kadar keyif almazdım diye düşünüyorum. Rumeli ezgilerini seviyorsanız, arada Rumence’de duymak istiyorsanız bu albümü dinleyin derim. Şarkıları grubun kendi sitesinden dinleyebilirsiniz.

     Kendimi bir an Ahırkapı Şenlikleri’nde gibi hissettim. İnsanın rakı içip, “Aman sabahlar olmasın!” diye bağırası geliyor. Etnik müzik hasta olduğumu burayı okuyanlar biliyor. O yüzden böyle yeni, hoş şarkılar keşfettikçe ayrı bir mutlu oluyorum. Sözlerin bazıları bayağı güzel hani. Müzikle de birleşince hoş şeyler çıkıyor ortaya. Arada böyle bağırıyor Fehmiye, o zaman tadından yenmiyor albüm.

Çiçekçi

Çiçek satarım çiçek, ömür böyle geçecek /A vefasız İstanbul, günahımı çekecek.

Ka Merau La / Yaşı Küçük

Ay ay yanıyorum tütüyorum / Ay ay seviyorum bitiyorum / Ay ay ölüyorum ölüyorum
Bu dilimi tutamadım, acele kalbini kırdım.

Oğlan Oğlan

Oğlanın elinde lüver belinde / Oğlan çıkmış kapıya pantul elinde
Ay oğlan oğlan, budala çoban

Kavakta Turna Sesi Var

Kavakta turna sesi var canım / Kavakta turna sesi var canım
Yarimin finor fesi var canım / O yarin finor fesi var

 

      Gördüğünüz gibi sözlerden bir demet yazacak kadar çok sevdim albümü. Zaten Bulgarca, Yunanca, Sırpça, Rumence şarkılarım vardı giden arşivimde. Yeni başlangıcı Balkanlardan Gelen Hep Soğuk Hava Olmaz a! yaptım. Size şiddetle tavsiye ediyorum. Hep doğu doğu demeyelim, yakın batıda hoştur hani. Aman sabahlar olmasın! diyerek dinleyin. Naçizane tavsiyem.      Son olarak grupla yapılan bir röportajı vereyim, yazı da burada son bulsun.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…