Ana içeriğe atla

Üniversite, son sınıf ve mezuniyet projesi..

Öğrencilerin korkulu rüyası: Tezler.. 

“Olduramadım”

     Son sınıfa geçmiş bir öğrenci olarak üniversite hayatına duyduğum özlem şimdiden baş gösterdi. Bir yandan hemen mezun olup iş hayatına atılmak istiyorum, diğer yandan ise öğrenciliğin güzelliklerinden mahrum kalmamak. Dün gibi hatırlıyorum Avcılar’a kayıt olmaya gittiğimi. Kampüs yolu git git bitmiyordu. Üniversiteye yeni başlayan, lise rehavetini üzerinden atamayan çaylak çocuk havalarındaydım.

     Üniversiteye başladık, dersler, vizeler, finaller derken bir bakmışım yolun sonuna gelmişim. Bu benim 5. senem. Hazırlıkta okudum. Her anını doya doya yaşadığım bu yılları özleyeceğim. Gerçi mezun olduğum zaman bu yazıyı yazmam daha uygun gibi duruyordu ama olsun. Ne kadar erken, o kadar iyi..

     Tez konusunda gözüm birazcık korkuyor. En az 60 sayfa olacak, 20 kaynaktan yararlanacağız filan. Daha önce böyle detaylı ve titiz bir çalışma hazırlamadığım için kafama takılıyor. Elimde yazacak bir şeyin olmaması (şimdilik) kaygılanmamın asıl sebebi. Konum “İnternet Gazeteciliğinin Organizasyon Şekli” İşin içine hukuksal boyutlar filan da girdiği için çok yönlü bir araştırma olacak gibi. Rahat bir insanım olduğum bu tür konular karşıma çıkınca geriliyorum. Hoca da birazcık zorlayacak gibi bizi. Sevgili Garanti abuk subuk hatalar çıkarmasaydı karşıma, istediğim hocadan alabilecektim mezuniyet projemi. Geç kaldığım için dolmuştu.

     İstanbul’da okumanın bütün avantajlarından yararlandım yıllardır. Başka şehre gideyim, ailem yanımda olmasın, başıma buyruk olup günümü gün edeyim tarzındaki düşüncelere sahip biri değildim. Dedim ya zaten, rahat bir insanım diye. Başka şehirde okusam, yok çamaşırı, yok yemek yapması filan, hayatta gelemem. Hem büyük şehirde daha iyi, kaliteli bir eğitim almak varken, başka yere gitmek sağlıklı fikir değil. (Puana bakıyor tabi her şey)

Son senemde neler mi yapmak istiyorum? İşte geliyor..

Okulun iyice tadını çıkarmaya bakacağım.
Ana kampüste daha uzun zaman harcayacağım.
İtfaiye kulesine çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağım (manzarası bir enfes)
Yemekhanede profesörlerin katında yemek yemeye bakacağım.
Nefret ettiğim hocayla (bir tane var) deli gibi tartışmak istiyorum.
Orman fakültesine gidip bütün günü orada geçireceğim. Etraf börtü böcek böyle, süper!
Arkadaşlarımla daha çok vakit geçireceğim. Beraber eğlenmeler, çeşitli aktivitelere daha sık katılmaya çalışacağım.
Okulun kamplarından birine katılmak istiyorum ama bu pek gerçekleşecek gibi değil.
Aynı şekilde yoğunluğumdan dolayı voleybol takımına katılamamıştım. Bak bu da askıda kalan diğer bir olay.
Bahar şenliğinde sızıp kalmak istiyorum. Hayatımda bir kere sarhoş oldum sadece.
Hatta şenlik zamanı gelene kadar amatör bir gruba katılıp sahnede performans sergilemek istiyorum.
Okulun düzenlediği gezilerden en az birine katılacağım.
Formasyon stajında gittiğim lisede çocuklarla iyi geçinmek, öğretmenden çok arkadaş olmak istiyorum. Hem zorluk çıkarmazlar bu sayede belki.
KPSS, tez ve sınavlar hakkında düşünmek istemiyorum. Gazeteci olacağım ama öğretmenlik imkanı da sağlandığı için karşıma bir de KPSS çıktı. Öğretmenlik okuyupta şu sınavdan nefret etmeyen var mıdır acaba?
Cumartesileri okula gitmek istemiyorum ama el mahkum, tıpış tıpış gideceğim. Formasyon cepte dursun, ileride işe yarar dedik; gidiyoruz işte.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …