Ana içeriğe atla

İlk anketimizin sonuçlarını açıklıyorum.

Cık cık cık..

     Evettt, ilk anketimiz son buldu ve biz de derin biz nefes aldık. Heyecanlı bir maratondu değil mi? Toplam 70 oyun kullanıldığı “En sevilen Uzakdoğu ülkesi” anketinde ipi Güney Kore göğüsleyerek altın madalyonun (evet, madalya değil, madalyon. Her daim farklı olmak..) sahibi oldu. Oyların %48.57’sini alan bu güzel yarımadanın birinci olmasındaki en büyük etken şüphesiz dizi ve film sektörü. Kore sineması artık kendini iyiden iyiye aştı ve dünyada kabul gören bir yapıya ulaştı. Dizilerinden bahsedersem, TRT sağ olsun Goong ile bu ülkedeki bir çok insana Kore’yi tanıttı. Yetti mi? Hayır. Devamı geldi, Uzakdoğu ile ilgili siteler, forumlar, bloglar açıldı ve inanılmaz bir büyüme oluştu.

     İçimde hiçbir şey kalmasın diye Güney Kore’nin birinci olmasının sebeplerini böyle uzun uzun açıkladım işte. Benim gönlümde yatan ülke Japonya’ydı. Oyumu da ona vermiştim. İlk başlarda Kore karşısında oldukça geri kalsa da toparlanıp atak yaptı ama nefesi ve zaman yetmedi. İkinci olan bu güzel ada ülkesi 29 oy alarak gümüş madalyonu ellerinin arasına aldı. Tabi bunda yine tarihi bağlar, diziler, filmler ama özellikle animelerin etkisi büyük.

     Bronz madalyon kısmında ise şaşırtıcı bir ülke bizi bekliyor. Ben kesinlikle ve kesinlikle Tayvan’ın üçüncü olacağını düşünürken bu diğer ada ülkesi babayı aldı. Çin ile beraber sıfır oy olan tek ülke olan Tayvan bu duruma oldukça kızacak siz sevgili oy kullananlar. Mike He, Peter Ho, Barbie Xiu, Ariel Lin, Eddie Peng gibi oyuncuların sinirleri zıp zıp zıplamış durumda.

    Tayland sadece ve sadece iki oy ile üçüncü oldu. Diğer kısmını saymıyorum. Ona en son değineceğim. Bronzumuz güneye gitti, Bangkok’ta büyük kutlamaların olduğu şu anda kulağıma gelen haberler arasında. Köpek eti ile kutluyorlarmış aha..

    Hong Kong  bir tanecik oy aldı. Ben bu oyu da Tufan’ın kullandığını düşünüyorum açıkçası. Hong Kong aşığı bir insandır kendisi. HK’ye tek oyu atan arkadaşım, ortaya çıkmanı merakla bekliyoruz.

Dostum Pollandiya demişsin ama orası neresi?

     Diğer verilen cevaplara geldiğimizde ortaya komik bir tablo çıkıyor. Aşağıda resme iyi bakın..

Diğer..

    4 tane diğer şıkkını işaretleyip altına yazan arkadaşlarım. Bunlar ne?! Pollandiya neresi, bana biri söyleyebilir mi? Hayallerindeki ülke filan mı? Onu geçtim, sana ne yazan bir harika. Bana ne tabi, bütün suç anketin. Estonya yazan kişiye mansiyon ödülü vermek istiyorum. Baltık ülkesini Uzakdoğu ülkesi yapmak her babayiğidin harcı değildir. Şakaysa komik, ciddiyse hiç komik değil.   Bir tek Singapur yazan kişiyi kutluyorum. Yazının devamını gelmeyecek gibi. Aklıma sürekli Pollandiya geliyor ve istemsiz bir şekilde gülmeye başlıyorum.

     İşte ilk anketimizin kritiğini de yapmış bulunmaktayız. Hangi ülkeye oy verdiniz, neden verdiniz, yazın, yorumlayın, beraber konuşalım. Güney Kore’nin birinci olmasını benden başka kimler yediremiyor, kim ankette hile yapıldığını savunuyor gibi magazinsel kısımları yorumlarda tartışalım. Az sonra..

     Yeni anketimiz birazdan gelecek. Aslında Evet/Hayır anketi yapmak istiyordum ama biraz geç kaldım diye düşünüyorum. 5 gün böyle bir anket için yeterli bir zaman dilimi değil. O yüzden çok sevdiğim bir grubun en sevilen üyesini seçeceğiz. Bir kişi yakın zamanda bu gruptan ayrıldı, o yüzden onu listeye almıyorum, şimdiden söyleyeyim. Esamesinin bile okunmasını istemem.

     Yeni anketimiz:

    En sevdiğiniz KAT-TUN üyesi kimdir?

 kat-tun-japanese-group

Soldan sağa: Junno – Koki – Kame – Nakamaru – Ueda

 

Beni bekleyin..

 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …