Ana içeriğe atla

Aptallar, Testler ve Çağırma Savaşları

Severek izledik..

Adı: Baka to Test to Shoukanjuu / バカとテストと召喚獣

TV serisi
Türü: Komedi, Fantastik, Romantik, Okul

    [Öncelikle size şundan bahsedeyim. Blog Dergisi 13. sayı ile karşınızda. Bu ayki sayıda, benim yazım bu anime. Ama daha detaylı bir yazı ise burada. Blog Dergisi’nin son sayısını okumak istiyorsanız yapacağınız şey buraya tıklamak. Her ay olduğu gibi yine içerik dolu dolu. Bir bakın derim] Şimdi gelelim konuya..


    Orijinal adı Baka to Test to Shoukanjuu olan bu animenin konusu kısaca “baka”(aptal) denilen Akihisa Yoshii’nin etrafında dönmektedir. Gittikleri okulda öğrenciler yerleştirme puanlarına göre sınıflara ayrılmaktadır. Sınıf A –en iyi sınıf- her türlü konfora ve lükse sahip iken Sınıf F en düşük imkânlarla eğitim görmeye çalışmaktadır. Mizuki Himeji oldukça zeki ve A sınıfına göre bir öğrenci olmasına rağmen sınav esnasında hastalandığı için Sınıf F’ye düşmüştür. Ayrıca bu sınıfta -Akihisa'nın ilk senesinde suç ortağı olan-, sınıfın başkanı Yuuji Sakamoto' da vardır.


    Okula getirilen yeni bir sistem ile öğrenciler aldıkları notlar ile güçlerini oluşturdukları varlıklar summonlayarak (çağırarak) başka sınıflardaki varlıklar ile dövüşebilmektedir. Güçsüz olan bir sınıf, güçlü bir sınıfı yenerse her türlü imkânları değiş-tokuş edilebilir. Böylece Sınıf F, içinde bulundukları durumdan dolayı Çağırma Savaşları’nı başlatır.

Karakterler


Akihisa Yoshii

"Baka" Akihisa.. 
    Kendisi başrolümüzdür. Annesi ve babası sürekli seyahattedir. Ablası ise Amerika’da okuyor. Bu nedenle tek başına yaşamaktadır. Video oyunlarını, mangaları çok sever. Yemek yapmayı bilmez, zaten malzeme alacak parası da yoktur. Bu yüzden her gün kahvaltıda, akşam yemeğinde bir dilim ekmek, şekerli su gibi şeyler yemektedir. Lakabı “baka”dır. Sınıf arkadaşı olan Himeji’den hoşlanmaktadır.

Mizuki Himeji

Ses tonuna kurban.. 
    Yerleştirme sınavı esnasında hastalandığı için Sınıf F’ye düşmüştür. Zeki ve iyi niyetli bir kızdır. Bütün kötü ve yetersiz imkânlarına rağmen Sınıf F’de olmaktan mutluluk duymaktadır. İçten içe Akihisa’dan hoşlanır, ama bunu bir türlü söyleyemez. Shimada ile aralarında görünmeyen bir rekabet vardır. Ben bu karakteri ilk gördüğümde Louise çakması demiştim. Animeyi izlemeye başladığımda yanıldığımı anladım.

Minami Shimada

Tsundere.. 
    Akihisa’nın çocukluk arkadaşıdır. Ondan hoşlanmaktadır, fakat Aki onu bir arkadaş olarak gördüğü için ona kızmaktadır. Genelde Shimada’yı Akihisa’ya işkence ederken görüyoruz. Göğüsleri yok denecek kadar küçüktür, bu yüzden Himeji’yi kıskanır. Tipik bir tsundere (ilk başta gergin, somurtkan ve hatta öfkeli tutumları olan bir kişinin, bir olay neticesinde aniden içten, samimi ve hatta mütevazı bir kişiliğe bürünmesi durumunu açıklayan terimdir. Ayrıca dışarıya karşı sert bir tutum sergilemesine rağmen içinde iyi niyetli ve samimi duygular besleyen bir karakteri temsilen de kullanılır) karakteridir.

Yuuji Sakamoto

Zekilik ile aptallık arasında gelip gidiyor.. 
     Akihisa’nın en yakın arkadaşı ve Sınıf F’nin başkanıdır. Ayrıca çağırma savaşlarını o başlatmıştır. Sınıfın en düşük not ortalamasına sahip olsa da, savaş esnasında bilgece planlar yapmasıyla tanınıyor. Sınıf A’nın başkanı Shouko Kirishima kendisine âşıktır.

 

Hideyoshi Kinoshita

Kız değil, erkek! 
   Hideyoshi’yi sakın kız sanmayın. Ben kendim bu hataya düşenlerdenim. Kendisi erkekmiş. Nasıl oluyor diye sormayın, olmuş işte. En süper espriler bu karakter üzerinde yapılıyor. Hamama gittiklerinde soyunacakları zaman birden Hideyoshi özel soyunma odası ortaya çıkıyor mesela.

Kouta Tsychiya (Nam-ı diğer Röntgenci)

Sürekli "oppai" fotoları çekmek istiyor.


    Kouta kızların fotoğraflarını çekmek işin şekilden şekle girebilen bir karakter. Her zaman elinde fotoğraf makinesiyle dolaşır. Shimada Akihisa’yı ne zaman bacaklarıyla kıskaca alsa “biraz daha, biraz daha” diyerek o pozu yakalamaya uğraşır. Ayrıca animede Akihisa ile beraber en fazla burnu kanayan karakterdir. “Oppai” meraklısı.

Shouko Kirishima

Kızdı mı tam kızar.. 
    Sınıf A’nın başkanıdır. Çok zeki bir kız olmasının yanı sıra, Yuuji’ye tutku derecesinde bağlıdır. Onunla evlenmeyi, ondan çocuğu olmasını düşler. Ayrıca işkenceleriyle meşhurdur. Çabuk kıskanır, çabuk öfkelenir. Bu bakımdan Shimada’nın gelişmiş versiyonu diyebiliriz.

 

***

Yılın komedisiyle tanışın!

Renk cümbüşü..

    Peki neden ben bu animeyi bu kadar sevdim? Diğerlerinde farkı ne? Güzellikleri ne? Hep beraber şimdi bunlara bakacağız.

 •      Bir kere karakterlerimizin summonlayarak çağırdıkları chibiler inanılmaz tatlı. Konuşmuyorlar, sadece ses çıkartıyorlar. Bu bile çok başarılı. Savaştıkları zaman izlemeye doyum olmuyor.
 •      Esas oğlanımız Akihisa çulsuz biri. Parası olduğunda yiyeceğe harcaması gerekirken o gidiyor manga, video oyunu filan alıyor. Evde ise okulda gitmeden önce yaptığı kahvaltı şu şekilde: Bir dilim ekmek, şekerli su. İleriki bölümlerde daha da fakirleştiği için ekmeği 6’ya, 12’ye filan bölüyor. Bu kısımlar süper!
 •      Yuuji’nin belalısı Kirishima’nın ve Himeji’nin ses tonlarına bayıldım. Tomomi Isomura ve Hitomi Harada harika iş çıkarmışlar. Harada şu sıralar karşımıza Highschool of the Dead’teki Takashi olarak geliyor. Himeji’nin aşk mektubunu Aki’ye vermek için çektiği ızdıraplar, kıskandığında ses tonunun değişmemesi ama ortalığa korku salması gibi detaylar bizi çok eğlendiriyor. Kirishima’nın da işkencelerine hastayım. Yuuji etraftan birine baksa hemen ona elektrik veriyor. Fantastik bir hareket olan iki parmağı göze sokma hareketini bizim çocuğa sürekli uyguluyor. Onu domuz bağıyla bağlıyor, tekmeliyor, yumrukluyor; daha neler neler..  Aki ve Yuuji’ye bazen çok acıyorum.
 •      Hideyoshi’nin cinsiyet karmaşası, sürekli ben erkeğim dediği halde kimsenin onu dinlememesi, Aki’nin Shimada yerine Hideyoshi’ye daha güzel bulması.
 •      Çağırma savaşlarındaki akıllıca stratejileri en düşük ortalamaya sahip olan Yuuji hakkında sizi düşündürtüyor. Zeki çocuk.. Bir de yendikleri halde elde ettikleri şeyler almıyor. Planı başka (Ne mi? Söylemem..)
 •      Bölüm sonlarından dış sesin bir soru sorması ve bizimkilerin (özellikle de Aki’nin) aptalca cevaplar vermesi, bölümlerin sınavda çıkacak diye bitmesi..
 •      Röntgenci ve Aki burun kanamada diğer bütün animelere koca bir selam çakıyor. Resmen burun öyle değil, böyle kanar diyorlar. İzlediğiniz zaman göreceksiniz, oluk oluk kan..
 •      Röntgenci’nin aşırı fotoğraf manyaklığı var. Kızların her bir yerini çekiyor. Anime boyunca istediği fotoyu elde edemedi ama zavallım. Bir ara okuldaki bütün kızların göğüs ölçülerini getirmişti. Erkekler hani nerede diye sorunca ben sadece kızlarla uğraştım diye cevap vermişti. Aha denyo..
 •      Çağırma savaşları olduğu zaman bir tek Hidesyoshi değişiyor nedense haha.. Kendisi bile diyor “Neden sadece ben değişiyorum ? Niye değişme sırası bir tek bende var?” 
 •      İleriki bölümlerde Aki’nin ablası da kadroya giriyor ve anime gittikçe daha çok coşmaya başlıyor. Ablasının Aki’ye bir şey yaptıracağı zaman dediği şeyler var ki; olay! Yuh diyorsunuz..
 •      Shimada’nın sevdiği halde bir türlü Aki’ye açılamama durumu da ayrı bir komik. Bir keresinde obento yapıp getiriyor. Gururu yüzünden Aki’ye vermiyor bir türlü. Himeji’nin de yemekler efsane! Görünüş olarak mükemmel yemekler yapmasına rağmen yiyenler zehirlenip ölebiliyor. O yüzden ne zaman Himeji yemek yapıp okula getirse, diğerleri kaçıyor. 3 tane onigiri var diyelim. 4 karakter hemen yarışma düzenliyor. Kazanan o kadar mutlu oluyor ki..
 •      Sevgilisi olanları yakalayıp önce işkence eden sonra da öldürmeye çalışan kukuletalı bir grubumuz bile var. Kendileri sevgili bulamadıkları için kimsenin sevgili olmasını istemiyorlar.
 •      Bir bölümde okulda çeşitli toplar arıyorlardı. Yarışma vardı Topları ararken Aki’nin başına gelenler bence bu animenin kesinlikle doruk noktası. “İnu?”   
 •      Animemizde göndermeler de var. Geass, Hatsune Miku filan. Bakalım siz izlerken onları yakalayabilecek misiniz. Ben birkaç tane yakalamıştım.
 •      Aki inanılmaz gaza gelen bir karakter. Diğerleri onu gazlıyor gazlıyor, sonra fıs. Övünüp övünüp rezil olması çok komik. Arada Yuuji ile konuşurken ekran birden siyah beyaz oluyor ve ben yerlere yatıyorum.
 •      Bazı yerlerde Shounen ai, ve shouojo ai bile var. Aki’ye aşık olan Sınıf A’daki çocuk ile, Shimada’ya sürekli abla deyip onla banyo olmasını isteyen manyak gibi. Her telden var yani.
 •      Sonu da ayrıca güzeldi. 2. sezonun geleceğini son bölümde belirtmelerine rağmen ben tatmin oldum. İnanılmaz komik bir sondu, izlemelisiniz.

     Bana göre yılın komedisi olan bu animeyi sakın kaçırmayın derim. 1 günde 13 bölümü bile izleyebilirsiniz. 2. sezonun geleceğini biliyorum, ama ne zaman geleceğinden daha haberimiz yok. Ben en kısa sürede gelmesini istiyorum. Uzun süredir bu denli keyif alarak izlediğim bir anime olmamıştır. Anime seven sevmeyen herkes Aptallar, Testler ve Çağırma Savaşları’nı izlemeli.. Şöyle bitsin yazı..

Baaaa-Kaaa!!!

    

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…