Ana içeriğe atla

Şarkılarıyla, danslarıyla Hindistan..

 

Rengarenk ülke: Hindistan

    Hindistan benim için Japonya ve Güney Kore’ye eş değer bir ülke. En az onlar kadar seviyorum. Mistik, içinde binbir türlü gizem barındıran, sefalet ve huzurun bir arada bulunduğu ender yerlerden biri. Bu koca ülkeyi baştan sona gezmek en büyük isteklerimden biri hatta. Hindistan hakkında bir yazı yazacağım ilerde, bugünkü yazım ise bu güzel ülkenin müziğiyle ilgili. Biliyorsunuz son zamanlarda Bollywood bayağı atak yapmış durumda. Ardı ardına kaliteli ve güzel filmler çıkartıyorlar. Kollywood ve Tollywood’da hızla büyümeye devam ediyor. Hint filmlerinin genel özelliklerinden biri bol bol şarkılı ve danslı olması. Film süreleri de oldukça uzundur. Neredeyse bütün filmler 2 saatten fazladır. Bu uzun süreli filmlerden de ortalama 5 tane klip çıkar genelde. Hindistan’da film müzikleri, yapım daha vizyona girmeden 3 ay önce piyasaya sürülür. Hatta müzik albümleri ne kadar tutarsa, filmin de o kadar ses getirip, başarılığı olacağı anlaşılır.

     Genel olarak bu şarkılar oldukça güzeldir. Senkronize bir biçimde kendilerine özgü danslarla da süslediler mi keyif daha da artar, tadından yenmeyecek kıvama gelir. Ben bu yüzden Hint şarkılarını, Hint kliplerini çok ama çok seviyorum. Şimdi de size son zamanlarda beğendiğin 5 şarkıyı tavsiye edeceğim. Dinlerin, belki beğenirsiniz ve Hint müziğine kapılırsınız, belki beğenmezsiniz, bana söversiniz. Evet, başlıyoruz. Top 5 gibi yapacağım için sondan başa gideceğiz.

***

5. Jeena Sirf Mere Liye - Tu Hai Sola Satra Saal

     Benim çok sevdiğim 2002 yapımı olan Jeena Sirf Mere Liye filminin şarkılarından biri Tu Hai Sola Satra Saal.. Gelenseksel Hint müziğiyle giriş yaptıktan sonra karşılıkla dietimizi dinlemeye başlıyoruz. Hintçe şarkılarda bir erkekle kadının dietine oldukça sık rastlarız. Bu şarkı da en güzel örneklerinden biridir.

4. Sunidhi Chauhan - Aaja Nachle

     Sunidhi Chauhan benim en sevdiğin Hindistan’lı kadın sanatçı. Bu kızın sesini çok seviyorum. Çoğu Hintli kadın sanatçıların sesi oldukça incedir. Bu yüzden birçok kişi dinlerken rahatsız olabilir. Ben aksine öyle de seviyorum. Ama Sunidhi’nin sesi o kadar ince değil ve değişik bir ahengi var. Bu bakımda diğerlerinde ayrılıyor ve şarkıları çok tutuluyor. Her sene söylediği şarkılarla birçok ödül alıyor. Son favorilerimden olan şarkısı ise Aaja Nachle..

3. Rab Ne Bana Di Jodi - Phir Milenge Chalte Chalte

     En sevdiğim Bollywood filmlerinden biri olan Rab Ne Bana Di Jodi’nin Dance Pe Chance ile beraber bence en güzel şarkısı. Sonu Nigam harika seslendirmiş. Özellikle de 40. saniyeden 50. saniyeye kadar olan o ufacık kısmı bir harika. Böyle harika bir filme, böyle harika bir şarkı yakışırdı. Bollywood’un baş tacı filmlerinden biri olan bu filmi izleyin derim. Beğenme olasılığınız oldukça yüksek.

2. Dil Ka Rishta - Dayya Dayya Dayya Re

     1994 dünya güzeli olan Aishwarya Rai’nin oynadığı Dil Ka Rishta filminin en güzel şarkısı. Rai'nin bizim ülkemizde de oldukça fazla hayranı bulunmakta. İnanılmaz güzel bir kadın. İnsanın baktıkça bakası geliyor. Bu şarkıdaki dansı da bir harika. Şarkıyı Alka Yagnik seslendiriyor. Sesi çok ince, ama şarkının güzelliği bunu usta bir şekilde örtbas edebiliyor. Ben bu şarkıyı dinlerken az mı Dayya Dayya Dayya Re diye eşlik ettim.

1.  Billu Barber – Marjaani  
    
     Bu şarkıya ben bayılıyorum. Dinlerken hiç sıkılmayacağım ender şarkılardan. Hindistan’ın en ünlü ailelerinden biri olan Kapoor ailesinin en sevdiğim kişisi Kareena Kapoor filmimizde esas kız rolünde. Billu Barber’ın esas oğlanı ise şu sıralar Hindistan’ın en ünlü erkeği Shahrukh Khan. Bu mükemmel şarkıyı ise Sukhwinder Singh ve yukarıda çok sevdiğimi belirttiği Sunidhi Chauhan söylüyor. Yine karşılıklı bir düet. Bu şarkı sizi eğlendiriyor, güzel vakit geçirmenizi sağlıyor. Klibi de dans etme arzunuzu tetikliyor. Dinleyin, dinlettirin!

 

***

Harika bir fotoğraf.. 

     Hindistan benim için harika bir ülke. Müziklerini ise daha da çok seviyorum. Korece ve Japonca arşivimle yarışacak derece sağlam bir Hintçe arşivim var. Kendilerini seviyorum, danslarını seviyorum, şarkılarını seviyorum, ülkelerini seviyorum, komik aksanlı İngilizcelerini seviyorum. Kısaca onları seviyorum .

     Bundan sonra Japonca ve Korece Top 5 ile devam edeceğim. Bu dillerde de sonuçta oldukça güzel şarkılar var. Ben açılışı son zamanlarda deli gibi taktığım Hintçe şarkılarla yapmak istediğim. Devamı gelecek. Getireceğim..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …