Ana içeriğe atla

Yegane amacıma ulaştım: Mimlendim!
     Son günlerde bilgisayarım ile aramda yine yeni yeniden soğuk rüzgarlar esmekte.. Bir afra tafralar, monitörünü kapatıp açmamalar filan. Aramız limoniydi ve ben onun gönlünü alarak şu anda size bu yazıyı yazabiliyorum. Teyzemlerim gelmesiyle monoton günlerim yerini renkli cıvıldamalara bıraktı ve bu da beni sizden uzaklaştırdı biraz. Bu sırada ilk kez mimlenmişim, haberim yok!

     Kimbap sağ olsun, hadi Lee şu uzun pası al ve ileriye doğru koş diyerek topu bana attı. Konumuz: Ulaşım araçlarındaki başımıza gelen gariplikler! Lise hayatımda 4 yıl servisle, üniversite yüzünden de yıllardır otobüslerle kanka oldum. Bu envai çeşit ulaşım araçlarında yaşadığım olayları tek tek irdeleyerek size bir “Top 5” hazırladım. Buyurun bakalım. Şimdiden afiyet olsun.

 •      Ben genelde okuldan eve dönerken otobüste o uyuyakalan ve çoğunluğun sinir olduğu insanlardanım. Eminim ben oturup bir de üstüne uyurken yan tarafta ayakta duran kilolu teyzelerden kaç küfür yemişimdir. Yine böyle bir ineceğim durağa yakın bir yerde uyandım. Otobüs biraz boşalmış ayakta iki genç ile bir de 30’lu yaşlarında bir kadın var. Gençlerin ikisi de uzun boylu ve yakışıklı (Fiziksel özellikleri belirtmem gerekiyor bu olayda), kadın ise aksine bu durumu dengelercesine çirkin. Birden bu kadın bağırmaya başladı. “Beni taciz etmeye utanmıyor musunuz?”, “Sapıklar, pislikler, bir de genç olacaklar. Adiler” diye canhıraş bağırıyor. O gençlerin o kadını taciz etme ihtimalleri inanız çok az. Hayır, biz olaya şahidiz hiçbir şey olmadı, sadece otobüs yokuş yukarı çıkarken ani fren yüzünden geriye adım attı gençlerden biri, bu sırada da arkada kadına dokundu. Neyse, gençler dertlerini anlatmaya çalışırken sonunda biri patladı ve benim içimden düşündüğüm şeyi söyledi: “Senin nereni taciz edeyim be. Güzel olsan gam yemeyeceğim!” Ben bir yandan gülüyorum, çünkü olay çok komik. Ağzımı kapatıyorum cama doğru dönüyorum.. Durağa geldi otobüs ve gençler indiler o sırada kadın hala arkalarından bağırıyordu. Otobüste kimse de çıkıp tek kelime etmedi ki benim en çok şaşırdığım durum asıl buydu.
 •      Benim okul yolum çok çileli. 2 değişik yolum var. Biri Vatan caddesinden geçiyor, diğeri ise daha yukarıda Çapa’dan. Eğer ilk yoldan giden bir otobüse binersem koskocaman Vakıf Gureba var. Yukarıdaki yolu tercih edersem durumun daha vahim; çünkü bu seferde karşımda Çapa ile Haseki var. Şimdi bu üç büyük hastaneye giden insanların genel bir profilini düşünün. Sonrada onları benim bindiğim otobüste düşünün ve halime acıyım. Eve giderken Çapa’dan bir kadın bindi. Terli, şişman ve yanımda en istediğim “teyze” profili. 150 kilo vardır, adım gibi eminim. Benim yanımdaki aptalda ona yer verdi. Oturdu bu kadın ve oturduğu gibi ben 20 dakika kalan yolu yirmi saat gibi görmeye başladım. Bacaklarımı büzüştürmüşüm, kılıbık kocalar gibi bir köşeye bir sinmişim. Ve kadın bombayı patlattı: “Kardeş ben rahat edemiyorum, sana zahmet kalkabilir misin?!!!” Bana kardeş dedi yahu. Ne sinir bozucu. Sonuç mu? Kadın iki kişilik koltukta tek başına seyahat etti.

  •      Arkadaşlarla vapura binip Kadıköy’e geçiyorduk. Bu sırada bir amca yanımıza geldi ve “Bu vapur kaç dakikaya Ümraniye’de(!) olur?” diye sordu. Kadıköy’e inene kadar güldüm. Arkadaşa gidene kadar da gülmeye devam ettim. Hala olur olmaz yerlerde aklıma geldikçe bu soru sırıtırım.

   •      Sabahın dokuzundaki derse yetişmek için 7.45’te otobüse binmişim. Tırın mırın ilerliyoruz. Tam otobüs Aksaray’ı geçerken ön tarafta ayakta duran iri iri iri cüsseli bir adamın küfürlerini duyuyoruz. Kime küfür ettiğini göremiyorum, çünkü çok meraklı bir millet olduğumuz için hemen ayaktaki herkes oraya üşüşmüş. Ben kendine yer buldum kime bu lafları diyor diye kafamı uzatıyorum, e yine göremiyorum, adam dev ve o cüssesi yüzünden diğer kişiyi komple kapatıyor :) Yan tarafa doğru itti adamı bizim ayı ve ben de bu sayede muradıma erdim. Karşımdaki Adile Naşit kadar bir adam. Yanındaki de Tarık Akan. Ama 80 kilo fazlası olan bir Tarık Akan bu. Böyle hayal edin. Bir ara bizim küçük insan galeyana geldi ve hakaretlere karşılık verdi. Öküz onu tuttuğu gibi demirlere fırlattı, yetmedi otobüs durakta durunca adamı otobüsten attı! Diğerleri durdurmaya çalışıyorlar ama bir yandan da damarına basmadan Adile’den uzaklaştırmak istiyorlar. Siniri geçmek bilmedi ayının, kendi de indi o duraktan ve sonrasını bilmiyorum. Otobüs ilerlerken arkaya baktığımda tartaklıyorlar zavallı adamı pislik herif.

    •      Ve geldik sonuncuya. Yine sabahın köründe binmişim otobüse, oturmuşum cam kenarına gidiyoruz. Otobana çıkmadan önce son durağa geldik. Otobüs çok dolu olduğu için tam durakta durmadı. Ama çokta ilerlemedi, birazcık gitti. Ön kapı daha açılmamışken birden biri camı yumruklamaya başladı. Kapı açıldığı gibi de bağırmaya.. “Maymun ettin lan şerefsiz bizi”, “Adi herif, ne bekletiyorsun?” ve daha yazmayacağım birkaç küfür ile beraber it otobüse daldı. Arkaya doğru ilerlerken bir yolcu, otobüs çok dolu olduğu için hareket etti dedi ve it ona da “Kes lan sesini …..” dedi. En arkaya gitti ve ayakta durmaya başladı. Bütün otobüsün atmosferini bir anda değiştirmişti adinin teki. Tam gaza basıp otobana çıkacakken arkadan başka bir ses “Kaptan, az dursana, arka kapıyı açsana” diye bağırdı. Otobüs durdu ve arkadan bağıran genç ile 2 arkadaşı bu bağıran iti tuttukları gibi dışarı attılar. Kapı kapandı, hareketlendi otobüs. Arkadan it hala debelenmeye çalışıyordu. Otobüsün içinde birden alkış koptu, herkes gençleri övdü.

         
          Benim başıma gelmeyen ama ilginç olan olayları da ekledim. Anlatmakla bitmez bu olaylar. Benim ulaşım araçları ve ilk mim maceram da böyle sona ermiş oluyor. Hadi Darkangel, sazı sen devral ve devam etsin bu güzellik :)

      

      

     Bu blogdaki popüler yayınlar

     Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

     Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


     Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
     Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

     Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

     Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

     Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

     Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

     Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
     Planet Sinema
     Planet Çocuk
     Planet Pembe gibi.
     Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
     Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
     Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …