Ana içeriğe atla

Herkes anne olamaz     Doğurmak kolay, önemli olan iyi yetiştirip büyütmek. Herkes anne olamaz. Benim çocuğum olsa, ben gözüm gibi bakarım. Bir saniye gözümün önünden ayırmam. Hele de birazdan bahsedeceğim Eda gibi küçücük, 4 aylık olursa. 

    Bugün gazetede tüylerimi ürperten bir haber gördüm. Annelik bu kadar kolay mı, hiç mi akıl mantık yok sizde diye sordum, üzüldüm, kızdım. Habere bakalım:
   
Adana'da, 4 aylık Eda Naz Özer, plastik şişme havuzun üzerinde kurulu salıncakta uyurken dengesini kaybedip boğuldu
 PTT Evleri Mahallesi 3649 sokak 12 numaralı evde oturan 4 çocuk annesi 41 yaşındaki Ayten Özer, çocuklarının sulama kanalına girmelerini önlemek amacıyla plastik şişme havuz aldı.

Bu havuzu girişteki oturma odasına yerleştiren ve içine su dolduran Özer, bu sayede çocuklarını kanalda boğulmaktan kurtardı. Ancak, çocukların kanala gitmelerini engelleyen plastik havuz, ailenin en küçük çocuğu Eda Naz Özer’e mezar oldu.

Eda’nın uyuması için aynı odada, plastik havuzun üzerindeki demirlere ip bağlanarak, kurulan salıncakta uyuyan Eda Naz Özer, gece dengesini kaybedip, içi su dolu havuza düştü.


     Eda bir hiç uğruna öldü. Trajikomik bir haber değil mi? Bu nasıl annelik? Sen nasıl ip beşiğin altına içi su dolu havuz koyabiliyorsun? Başka yer mi kalmamış koyacak? İş işten geçtikten sonra Eda'nın babası bizi bıraktı, komşular evlatlık ver dediler ama ben vermedim, keşke verseydim gibi açıklamar yap. 

     Bazen akşamları eve dönerken sokakta yol kenarında oynayan küçük çocuklar görüyorum. Saat olmuş 10, ama 5-6 yaşındaki çocuklar dışarıda. Aileleri ortada yok, evlerinde aptal dizileri seyretmekle meşguller. Aile evde, ufacık çocuk dışarıda. Akıl, sır ermiyor. Ben gidip uyarıyorum, yol kenarında oynamayın diye. 


     Anne-baba olmak hiç kolay değil. Çocuklarını düzgün bir şekilde eğitmeyen, onlara sevgi vermeyen binlerce aile var. Doğurup doğurup sokağa salanlar, tarlada çalışması için doğuranlar, kız çocuklarını öpüp sevmeyen babalar.. Saymakla bitmez. 


     Anne olmanın, baba olmanın önemi bu gibi insanlara anlatılmalı. Olan ufacık bedenlere oluyor. Daha 4 aylık bir bebek yahu. Beyinsiz mi bu insanlar, yemin ediyorum anlamıyorum. O kadını ben bir yerde görsem döverim. Suratına tokatı yapıştırırım. Oyuncak bebek koymuş sanki oraya, hiç hareket edeceğini düşünmüyordu. Sonrada ağlan, sızlan.


     Cam kenarında oynayıp aşağı düşen bebeklerin ailelerine onlarca küfür ederken, daha beterini de gördüm. Böyle insanlardan nefret ediyorum. Sorumsuz, bir bok bilmeyen, en değerli varlığı olan çocuğuna ilgi göstermeyen kişiler.. Hepiniz cehennemliksiniz. Yanın!

 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…