Ana içeriğe atla

Oh! My Lady: Ahjummaların gücü adına..

 

     Şu yukarıdaki poster varya.. İşte bu diziye başlamam nedenimdir. Kafayı bu posterle bozmuş bir insan var karşınızda. Çok seviyorum, bayılıyorum, obsesif oldum, aynı pozu ben de vereceğim. 1.72 ve üzerinde boyu olan, güzel hatunların mesajlarını bekliyorum. Var mı benle bu pozu vermek isteyen? :)

     Böyle bir girişten sonra dizimizden bahsedebilirim. Ama önce oyuncuları tanıyalım.


     Oyuncularımız bunlar.. Hadi kısa kısa onlardan bahsedeyim size, çünkü içimi birilerine dökmem lazım.

    Esas ahjumma*mız Yun Gae-Hwa: Kendisi 35 yaşında, bir baltaya sap olamamış, üzerinden kötü bir evlilik geçmiş biri. İşte parasız, küçük bir kızı var çok bilmiş, hayatını zengin kişilerin evlerine gündelikçi olarak giderek kazanıyor. Tatlı biri diyebilirim. Tabi her Kore dizisinde olduğu gibi burnunu olur olmaz her şeye sokmaktan da geri kalmıyor.

     Esas oğlanımız Sung Min-Wu: Super Junior üyesiymiş bu. Ben bunu bilseydim yeminle başlamazdım bu diziye. Neyse bu Min-Wu genç yaşında bayağı bir ünlü, eskiden çok sansansyonel olaylara karışmış, şimdi biraz uslanmış biri. Yalnız en önemli özelliği "berbat" bir oyuncu olması. Sırf yakışıklı diye genç kızlar ve kadınlar "Oppa" diyerek etrafında dört dönüp pek beğeniyor bu şaşkolozu. İğrenç bir oyunculuğu var valla. Gerçi normalde de rol yapamıyor. Zayıf halka buydu bence dizide. Full House'ta Rain'den nasıl rahatsız olduysam bu dizinin de orta bölümlerinde bu çocuktan rahatsız oldum. Yeter bu kadar, çok bile bahsettim..

     Patronum ayrıca buzdolabıyım Yu Shi-Jun: Birtakım olaylar sonucu Gae-Hwa'nın çalışmaya başladığı prodüksiyon şirketinin patronu bu adam. Soğuk nevalenin teki. Karısı kendisini aldatıyor, onun bile gıkı çıkmıyor. Zaten dizi boyunca neler hissettiğini anlamanız için kıçınızı yırtmanız gerekiyor. Sıkmış sıkmış ama olmamış.

     Güzelim ayrıca bir o kadar da sinir bozucuyum Hong Yu-Ra: İşte geldik dizide en kıl olduğum karaktere. Çoğu Kore romantik-komedisinde esas kızdan çok daha güzel olan ama aynı zamanda da katmerli bir kaltak gibi duran bir kız vardır. Bu dizideki kontenjan bu sürtüğe ayrılmış. Şimdi bunlar Min-Wu ile aynı sınıftalarmış üniversitede. Yurt dışına gitmiş bu kız. -Nereye takmin edin? Tabi ki Amerika'ya. Her Kore dizisinde nedense yurt dışından gelen bir karakter olur. O yurt dışı da hep Amerika'dır. Peh!- Neyse işte Min-Wu'nun ünlü olduğunu öğrenince "Oyh bir sürtüneyim, bir salınayım, kafalayayım şu salağı egom tatmin olsun, ruhsal orgazme ulaşayım" diyerek kapağı esas oğlanımıza atmaya çalışıyor. Böyle yalandan gülümsemeler, sesini masumlaştırmalar, göz süzmeler filan.. Kızlar bakın emin olun ki bu taktikler erkekler üzerinde işe yaramıyor. Zekanızı konuşturun, bacaklarınızı değil. -Dizidekiler için bu sözlerim :)-

     Berbat bir koca ve insanım Kim Byeong-hak: Gae-Hwa'nın eski ve embesil kocası bu da. Hakkında bir şeyler yazmak istemiyorum, çünkü bir boka değmez. Gereksiz ve bir o kadar mıymıntı.

Valla bana zorla giydirdiler. Yoksa bunu giyer miyim hiç? Linens mi benim sponsorum?

     Konusundan da bahsetmek gerekirse.. İşte Gae-Hwa temizlik için esas oğlanımızın evine gider. Bu şekilde tanışırlar. Daha sonra Min-Wu'nun bilmediği bir çocuğu ortaya çıkar. Gae-Hwa ona bir nevi annelik yapar. Olaylar gelişir, aynı evde kalmaya başlarlar. Sonra Gae-Hwa Min-Wu'yu bir müzikal için şirkete götürür. Bu sayede orada işe başlar. Min-Wu salak oyunculuğunu düzeltmeye çalışır, müzikalin heyecanı vardır bir yandan.. Tırı vırı filan işte. Diziyi pek beğenmediğim için bu kısma özenmiyorum. Kassam ben, sen, o, biz, siz, onlar daha güzel bir senaryo ortaya çıkartırdı/m/n/k/nız/rlar..

    Hadi neleri beğendik, neleri beğenmedik kısmına gelelim şimdi. En sevdiğim bölüm :) Başlıyoruz.. 

 Hepimiz sevimli duruyor olabiliriz ama ortaya çıkardığımız iş o kadar da sevimli değil..
 
 •      Min Wu'nun oyunculuğu gerçekten kötüydü. Bağırdığında hissettiremiyor, sevdiğini belli edemiyor, izleyicelere sanki hiç saygısı yokmuş gibi duruyordu.

 •      Ben başkanla karısı arasındaki diyaloglarda uyumuştum sanırım. O denli sıkıcı ve yavandı. Adam zaten tepkisiz yaratık, karın sana boynuzları takıyor, bu gidişle Ednan Bey'den daha çok boynuzun olacak, sen de hareket yok. El insaf!
 •     Dizinin ana şarkısı olan Sunny - Your Doll'u pek beğendim. Güzel bir şarkıydı. Dinlemek isterseniz şurada da erkek versiyonu bulunmakta.. Give it to me love baby.. I love you! :)

 •      Yu-Ra, bu sözüm sana.. Diziyi izlersen adını olmadık kelime oyunlarıyla nelere benzettim bilemezsin. Burada söylemiyorum, blogum kapanır :) Çok enteresan bir yaratıktın, ama yine de seni tanımaktan memnun oldum. Hemcinslerin kim bilir sana nasıl küfür etmişlerdir.

 •      Dizinin senaryosu zayıftı. Tamam, anladık bir bölüm öyle, bir bölüm böyle yanar-döner erkek karakterleri ama bu kadar da keskin dönüşler olmaz ki yahu. Kıskanıyor musun, seviyor musun, nefret mi ediyorsun belli değil. Psikoloji testi değil bu, izleyenleri eğlendirmesi gerekiyor, kendine soru sordurtması değil.

 •      Dizide Min-Wu'nun çocuğu olan şeker mi şeker bu kız var. Bayıldım ona. O kadar tatlıki. Yanımda olsa 24 saat yanaklarını sıkarım böyle. Baba olmak istedim lan bir an. O kadar sevimli. Ayrıca Gae-Hwa'nın kızıda tatlıydı. Akıllı bıdık..

 •      Min-Wu bana Özcan Deniz'i hatırlattı. İkisi de rezil birer oyuncu olmalarına rağmen oldukça fazla hayranları bar. Kızlar/kadınlar seviyor, bağırlarına basıyorlar. Min-Wu Kore'nin Şırnaklısına benzemiyor ama. Sahi Özcan aslen nereli, bilen var mı? Demek ki neymiş, Özcan Deniz Kore'ye gitse orada da ünlü olabilirmiş. Japonlar belki siklemez, ne dersiniz?

 •      Salak salak figüran (diyeyim artık) larla doluydu bu dizi de. Kafe işleten Min-Wu'nun sırnaşık arkadaşı, Gae-Hwa'nın çalıştığı şirketteki elemanlar filan. Sinir bozuyorlar, güzel vakit geçirttirecekleri yerde..

 •      Şimdi fotoğraflı maddeye geldik. Min-Wu'nun taktığı bir kolyeye bayıldım. Diziyi izlerken bol bol fotoğrafını aldım, çünkü kendime aynısından yaptıracağım. Ben de daha iyi duracağına eminim :) Bakınız, pek beğendiğim kolye işte:


 •       Klasik olabilir ama yine de çok güzel. Hem bir sürü anlam yükleyip, arkadaşlarınıza hava bile atabilirsiniz. Başka yaptıracak olan olursa, gazabımdan korksun, ona göre! :)

 •      Kendine güvenmeme, geri çekilme, hislerinden emin olamama bu dizide tavan yapmıştı. Özgüveni olmayan başrolleri oldum olası sevmemişimdir. Bakınız Kim Sam-Soon'a. Neler neler yaptı. Sevilecek karakter budur işte!

 •      Her şeyi oldu bittiye getirip son bölümde önümüze sermeleri ile Aşk-ı Memnu'ya benzemiş. Topla topla topla, sonra son bölümde önümüze yığ ve bundan bir bok anlamayalım. Oh! My Lady değil, Oh! Ne güzel..

 •      Son olarak valla afişe kandım ben. Ama pişman mısın? diye sorarsanız size hayır derim. O afiş, o şarkı ve o kolye için değer. Zaten bu tarz dizilerden pek az bir şeyler kapabilirsiniz, ben 3 tane şey kapmışım az mı? :)
***

     Oh! My Lady pek beğeneceğiniz bir dizi olmayabilir ama Kore dizilerini sevenler ve şans vermek isteyenler bir atabilir en azından. Herkes benimle aynı görüşte olacak değil tabi, belki siz çok beğenip bu yazının altında bana küfürlü yorum yazacaksınız. Karar sizin, ben sadece bu yazıyla elçilik görevimi yerine getiriyorum.

* Teyze anlamında orta yaşlı kadınlara deniyor. Genç birine derseniz oldukça sinirlenebilir-miş.

###

Lee romantik-komedileri çok sever..
Ama hepsinin de kaliteli olmasını ister..
Umduğunu bulamadığı zaman köpürür..
Hıncını bloguna yansıtır..
 
    

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…