Ana içeriğe atla

Güneşin doğduğu ülke: Japonya
     Kendi dilinde adının (Nippon) anlamı güneşin doğduğu ilk yer anlamına gelen bu "uzak" ülke ile bağlarımız aslında çok. Osmanlı İmparatorluğu Döneminde, resmi bir ziyaret amacıyla Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni'nin 16 Eylül 1890 tarihinde Japonya sahillerinde batmasını takiben anılan fırkateynin 609 mürettebatından hayatta kalan 69 denizci, Japonya İmparatoru Meiji’nin talimatıyla Hiei ve Kongo isimli iki askeri gemi ile İstanbul’a gönderilmiştir. Bu facia Japonya ile Türkiye arasındaki karşılıklı anlayışın ve dostluk ilişkilerinin sağlam bir temele oturmasına vesile olmuştur. Kazanın meydana geldiği Wakayama Eyaleti Kushimoto ilçesine  Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Anıtı inşa edilmiş olup, her yıl anma törenleri düzenlenmektedir.

     Japonya 7 Temmuz 1924'de Türkiye'yi resmen tanıdı. Tokyo'da ve İstanbul'da elçilikler açıldı. 1931'de Prens ve Prenses Takamatsu Türkiye'yi ziyaret ederek Atatürk'e onur kılıcı hediye ettiler. Bu kılıç Anıtkabir müzesinde sergilenmektedir. 1962 yılına geldiğimizde ise bu yıl Türk-Japon Parlamentolararası Dostluk Grubu kuruldu. Türkiye, Boğaziçi Köprüsü ihalesini açtığında  Japonya ihaleye girdi, fakat kazanamadı; ancak Türkiye'ye 1971 ve 1978'de kredi yardımı yaptı. 13 milyon yenlik yardım Hasan Uğurlu Hidroelektrik Santralı ve Haliç Köprüsü yapımlarında kullanıldı. 1985'de İran-Irak savaşı sırasında Tahran'da mahsur kalan Japonlar, Türk uçaklarıyla ülkelerine ulaştırıldı. 1990'da Türk-Japon ilişkilerinin 100. yıldönümü etkinlikleri yapıldı. Anma pulları çıkarıldı, Ertuğrul şehitleri anıldı. 1994'de İstanbul Japon Festivali yapıldı. 1999 depremlerinde Japonya, Türkiye'ye yardım etti. 2002'de Dünya Kupası ev sahiplerinden biri olan Japonya çeyrek final için Türkiye ile karşılaştı, Türkiye maçı 1-0 kazanarak yarı finale çıktı. 2003 yılı Japonya'da, Türk Yılı olarak ilan edildi. 3-8 Haziran 2008'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Japonya'yı ziyaret etti. 2010 yılını Türkiye'de Japon Yılı ilan etti.


Türkiye'de bir ilk: 2010 Japon yılı

    Ertuğrul Fırkateyni ile trajik bir şekilde başlayan Tük-Japon ilişkilerinin 120. yılında Türkiye'de bütün yıl boyunca Japon etkinlikleri yapılacaktır. 2010 animlerin, kimonoların, samurayların, ninjaların, sushilerin, mangaların, Akira Kurosawa fimlerinin her yerde karşımıza çıkacağı bir yıl. Turizmciler için Japonları daha yakında tanıma yolu. Ya da Fatsalılara da sorabilirler tabi..

     Japon yılı 2003'te Japonya'da kutlanan Türk yılına bir teşekkür olarak görülebilir. 2010 Japon yılı sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde değil; Batman, Çorum, Mardin gibi şehirlerde de etkisini gösterecek. Bu etkinlikler sayesinde Japonya'nın tarihini, kültürlerini, yaşayış tarzlarını, gelenek ve göreneklerini daha yakında görüp, iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Görülmesi gereken etkinlikler

     2010 Japon yılında dikkat çekici bazı etkinliklerden bahsetmek gerekirse:  
  
Kaligrafi: Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak

Sakıp Sabancı Müzesi / İstanbul
14 Nisan - 27 Haziran
    
      Bu etkinlik, Sabancı Müzesi'nde sergilenen Türk kaligrafi eserleri başta olmak üzere, İslam kaligrafi eserleri ve Japon Kampo Kültür Merkezi'nde sergilenen Japon, Asya ve Batı kültürlerine ait kaligrafi eserlerinden oluşan bir derlemedir ve bu sanat eserlerinin ruhunu tanıtacaktır. Serginin yanı sıra, öğrencilere ve çocuklara kaligrafi sanatı aracılığı ile kültür farkını hissettirebilecek bir atölye çalışması da gerçekleşecektir. 

Okinawa* Müzik Dans Tiyatro Topluluğu "Chura"-2010 Türkiye Turnesi 

24-25 Haziran / Trabzon 
27-28 Haziran / Giresun 
30 Haziran - 1 Temmuz / Samsun 
3-4 Temmuz / Amasya 
9-11 Temmuz / 20:00 Bursa

     Okinawa Kadın Dans Grubu tarafından halk gösterisi; genç ve güzel kadınlar büyüleyici Okinawa* kıyafetleri içinde danslarını sergileyecek.

     *Okinawa: Japon takım adalarının en güneyinde bulunan bir ada. 2. Dünya Savaşı sırasında üzerinde savaşılan tek Japon toprağıdır. (Savaşta 150 bin asker, 50 bin sivil Japon ve 12 bin Amerikan askeri ölmüştür) Dünyanın en uzun yaşayan insanları bu adada bulunmatadır. İnsanları Japonlardan farklıdır. 1945'ten, 1974'e kadar Amerika'ya ait olmuştur. 1975'te Japonya'ya geri verilmiştir. Kill Bill'deki kılıç ustası Hattori Hanzo buralıdır.   

Türkiye'deki Tarihi Ahşap Evlerin Araştırılması ve İncelenmesi 

22 Mayıs / May 10:00 (Ankara çevresi araştırması)
24 Mayıs /  10:00 - 17:00 Safranbolu-Kıranköy (Türkiye-Japonya Dostluk Bahçesi'nin Açılış Töreni)
25-29 Mayıs / May 10:00 - 17:00 Safranbolu (Safranbolu araştırması) 
2-28 Ekim /  10:00 - 17:00 ( İstanbul çevresindeki evlerin araştırılması) 

     Türkiye'deki tarihi ahşap evlerin araştırılarak, Japonların geleneksel tekniklerinin aktarılması amaçlanmış ve Japonya'daki ahşap evlerle farkının ve benzer yönlerinin incelenmesi planlanmıştır. Ayrıca, Türkiye  Japonya Dostluk Bahçesi'nde düzenlenecek olan törene, bahçe sınırları içine 2007 yılında inşa edilen Türk ve Japon tarzı evleri incelemek üzere katılım planlanmaktadır.

Görkemli Japon Kültürü - Güzellik, Ses ve Ruh (Japon Kültürünü Tanıtma Etkinliği)

29 Mayıs / Çorum
31 Mayıs / Kayseri
2 Haziran / Safranbolu
     
     Türkiye'nin çeşitli illerini gezerek, ziyaret edilen illerde ikebana, kaligrafi, çay seremonisi etkinlikleri, Japon davulu gösterisi, dans gösterisi, Japon şarkılarının tanıtımı (koro halinde ve solo olarak) yapılacaktır. Ayrıca etkinlikler çerçevesinde, kaligrafi, çay seremonisi, dans gibi konulardaki uzmanlar konulara göre gösteri sergilemenin yanı sıra atölye ve tanıtım çalışmaları düzenleyerek Türk halkına Japon kültürünü doğrudan deneyimleme fırsatı sağlayacaklardır.

Devam edecek..


Diğer yazıda:

  • Japonya'yı önceden keşfeden Fatsalılar
     
  • Japonya denilince akla gelenler..


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Pretty Little Liars: Sırları olan bir kıza asla güvenme.

Türkçe’ye Sevimli Küçük Yalancılar olarak çevrilen Sara Shepard’ın bu güzel serisinde şu anda 11 tane kitap bulunmakta. 12. kitap 1 Haziran 2012’de raflarda olacak. Ama ben 2 sezondur yayında olan dizisi hakkında yazacağım. Pretty Little Liars (Bundan sonra kısaltmaya gidip PLL diye bahsedeceğim) içindeki gizlilikleri çok ustacak kullanan bir gizem/gençlik dizisi.      Aslında dizimizin çok basit bir konusu var. 5 kişilik arkadaş grubunun lideri olan Alison DiLaurentis ani bir şekilde ortadan kaybolur. Bu olaydan bir sene sonra (kitapta bu süre aslında 3 senedir) geride kalan 4 kızımızı, yani bebeğim Spencer, Emily, Hanna ve Aria sms’ler almaya başlarla. Hem de A isimli biri tarafında.      Dizi bunun üzerinden ilerliyor kısaca. Tabi bu arada dağılan grubun yeniden bir araya gelmesi, A’nin kim olduğunu öğrenme çabaları, beyin fırtınaları, aşklar, ihtiraslar ve sorular, sırlar, sorular, sırlar, sorular, sırlar.. A kim? Kızlardan ne istiyor? Alison ölmedi mi? Sadece onun bildiği sı…