Ana içeriğe atla

Güneşin doğduğu ülke: Japonya - 2

Japonya'yı önceden keşfeden Fatsalılar

      Türkiye-Japonya ilişkilerinde önemli olan bir kesimde Japonya'da yaşayan Türkler. Resmi sayılara göre Japonya'da 8 bin civarında Türk yaşamakta ve bunların yarısı Fatsalı. Büyük çoğunluğu Japonya'nın 4. büyük şehri olan Nagoya'da yaşıyor. Fatsalıların Japonya macerası  'Japonya Fatihi' Hayri Atılgan'ın, gemilerde çalıştığı sırada yolunun 1987'de Japonya'ya düşmesiyle başlar. Oradaki iyi iş imkanlarını keşfeden Atılgan, üç yıl çalıştıktan sonra kardeşlerini ve akrabalarını da yanına almaya karar verir. 'Japonya hayali' tüm Fatsa'da kulaktan kulağa yayılınca istekli sayısı artar ve Atılgan, 2001'de vefat edene kadar 500'den fazla Fatsalı'yı kendi çabasıyla Japonya'ya götürür. Artık 4 bini bulan bu nüfus arasında ailesini Japonya'ya taşıyanlar olduğu gibi, orada Japon kadınlarla evlenip aile kuran Fatsalılar da vardır. Hatta belgeselci Cengiz Özkarabekir Japonya'daki Fatsalılarla ilgili bir belgesel dahi yapıyor. Adı ise çok yaratıcı: Sayanora Fatsa. Ntv'de yayınlanan belgeselden sonra Japonya ülkemizde daha da ünlü oluyor. Son zamanlarda Fatsa'dan bu uzakdoğu ülkesine giden kişilere Japonya'nın vize vermediği konuşulan konular arasında. Bunun da nedeni olarak vize süresi bittiğinde geri döneyip kaçak olarak kalmaları ve suça karışmaları gösteriliyor.

Japonya denilince akla gelenler..
 
Anime ve manga: Şüphesiz Japon deyince insanların aklına ilk gelen şeylerden biri anime ve mangalardır. Japon çizgi filmlerine anime adı verilir. Anime sözcüğü Fransızca'daki animation sözcüğünden türemiştir. Manga ise Japon çizgi romanlarına verilen addır. Animeyi diğer çizgi filmlerden ayıran şey çizimleridir.  Çizgi film denilince insanların ilk aklına gelen şey Bugs Bunny, Tweety, Scooby Doo gibi çocuk zekasındaki animasyonlardır. Halbuki her yaş ve her zevke göre anime vardır. Çocuklarla limitli değildir. Sadece yetişkinlere özel versiyonları bile bulunmaktadır.Toto tuvaletleri: Japonya'da çok yaygın olan bir markadır. Bu klozetlerde her şey otomatiktir. Size sıcak su, soğuk su, ılık su gibi seçenekler sunar. Alttan ısıtmalıdır. Kimi modellerinde mp3 çalar bile bulunmaktadır.Yakuza: Japon mafyasırı. Ama diğer mafyalardan ayrılan (Sicilya, Rus) yönü ise, yer altında değildir Yakuzalar. Günlük hayatta çeşitli yerlerde rastalayabilirsiniz. Japon toplumunun dövmeye bakış açısı da yakuzalarla ilgilidir. Eskiden dövmeleri sadece yakuzalar yaptığı için Japonya'da hala bazı kesim dövmesi olan kişilere dikkatle yaklaşmaktadır. Yakuzada yanlış yapan kişinin serçe parmağı kesilik. Bir yanlış daha yapılırsa diğer parmağa sıra gelir. Hata yapan bir yakuzayı serçe parmağına bakarak tanıyabilirsiniz. Japonya'da polisin halledemediği işlere el atabilir yakuzalar.

     Ayrıca Sega tarafından yapılan bir oyunun adıdır. Oyun o denli tutmuştur ki; Japonya'da dördüncüsü çıkmıştır.Mario: Her ne kadar Mario ve Luigi kardeşler İtalyan muslukçular olsada yaratıcıları bir Japon: Shigeru Miyamoto. Aterilerimizin vazgeçilmez oyunu olan Mario halen popüleritesini korumaktadır. Japonya'da yapılan "en sevilen oyun karakterleri" araştırmasında Mario 2. olmuştur. Uzun yıllar hayatımızda yer alan Mario'nun en son oyunun Super Mario Galaxy 2 bu yıl raflarda yerini alacaktır.Hiroshima ve Nagasaki: ABD ile Japonya 2. Dünya Savaşı zamanında savaştayken 6 Ağustos 1945'te yerel saatle 08:15'de Amerika Birleşik Devletleri "Enola Gay" adlı bir B-29 bombardıman uçağından bıraktığı "küçük çocuk" isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. Sonrasında radiasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti. Bugün bile Hiroşima'da yaşanan bu yıkım ve katliam her yıl 6 Ağustos'da tüm dünyada ve Hiroşima'da yer alan Hiroshima Barış Anıt Parkı'nda milyonlarca kişi tarafından anılmaktadır. Hiroşima kalesi atom bombasıyla havaya uçurulduktan sonra 1958'de yeniden inşa edildi. Atom Bombası Kubbesi olarak da bilinen Hiroşima Barış Anıtı bomba atıldığı sırada koca şehirde ayakta kalan tek yapı olmuştur. Yapı 1996'dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Alanların'dan biridir.

     Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'ya dünyanın ilk atom bombasını attıktan 3 gün sonra 9 Ağustos 1945'te dünyanın ikinci ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcıolan atom bombası atarak ilk anda 74.000'den fazla insanı katletmişti. Nagasaki'nin dağlık yapısı nedeniyle Hiroshima'dan daha az sayıda kayıp verilmiştir.Karaoke: Japon kökenli eğlence anlayışlarından biri olan karaokeyi 1971 yılında  Inoue Daisuke bir otomobil teybi ile bir madeni para kutusu ve küçük bir amfiyi birleştirerek icat etti. Günümüzde karaoke özellikle grupça eğlenmek isteyenlerin vazgeçilmez tercihlerinden biridir.Sake: Japonların pirinçten yapılan ulusal içkisidir. Beyaz şarap rengindedir. Sıcak ve soğuk türleri bulunmaktadır. Alkol oranı %18-20 arasındadır. Sake önce tokkuri denilen şişeye, sonra da ochoko denilen bardağa aktarılarak içilir. İçmeden önce bizdeki gibi kampai (şerefe) yapılır. Çok az alkollü olanlara "amazake" denir. Yaşı küçük olanlarlar da amazeke satın alabilir. Kimono: Kimono, kiru ve mono , kelime kelime çevirirsek "giyilen eşya" anlamına gelmektedir. Japonya'nın geleneksel giysisidir. Kimono T şeklinde, ayak bileğine kadar uzanan düz hatlı, yakalı ve uzun kollu bir giysidir. Kimononun tarihçesine bakarsak, 5. yy.dan itibaren Çin ile Japonya arasında başlayan yoğun kültürel ilişkiler sırasında Çin hanfusundan etkilenme yoluyla ortaya çıkmıştır. Modern kimono Japonya'nın Heian döneminde (794–1192) günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. O dönemden beri hem erkek hem de kadın kimonosunun temel biçimi değişikliğe uğramadan kalmıştır. Kimononun onlarca çeşidi bulunmaktadır. Harajuku: Japonya'nın başkenti Tokyo'da gençlerin buluşma noktası olarak bilinen semt. Harajuku dünyada adını Japon gençlerinin sınır tanımayan modalarını sergilemesiyle duyurmuştur. Harajuku modasına isyan diyenler de var, reform diyenlerde. Harajuku bölgesinden yayılan bu tarz, zaman içinde alternatif moda akımlarına yön vermekle kalmayıp ünlü yıldızlar tarafından da destek gördü. Bu yıldızlardan biri de Gwen Stefani... Ünlü şarkıcının solo albümü 'Love Angel Music Baby'nin ilham kaynağı da bu bölgedeki genç kızlar...

      Stefani, albümdeki 'Harajuku Girls' şarkısında, 'Harajuku Girls, you've got some wicked style - Harajuku'lu kızlar, emin olun aşağılık bir tarzınız var' derken, aslında ne kadar usta bir zekaları olduğunun altını çizmiş; hatta TV programlarında bu kızlarla boy gösterip "Hollaback Girl" şarkısında beraber dans etmişti. Türkiye'de bu tarz elbiseleri giyip sokağa çıkmayı sanırım kimse göze alamazdı. Ayrıca Japonya'daki Türk büyükelçiliği de bu semtte bulunmaktadır. 

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …