Ana içeriğe atla

Dizide sevişirim, filmde protesto ederim
  • Eski bir yazıdır.

 
‘Gecenin Kanatları’ filminin galasına bilindiği gibi Beren Saat katılmadı. Bunun üzerine gerek internet aleminde, gerek medyada birçok şey yazıp çizildi. Filmdeki sevişme sahnelerinin basına sızmasından dolayı gelmedi dediler; sevgilisinin bu sahneleri görüp rahatsız olmasından dolayı gelmedi dediler; Aşk-ı Memnu’yu bahane ederek yoğun olduğunu söyleyip gelmedi dediler. Beni Beren Saat’in galaya gelip gelmemesi zerre kadar ilgilendirmiyor. Bu yazıda Beren Saat hakkında duru(!) düşüncelerimi aktaracağım.


Beren Saat adını ilk olarak biz Türkiye’nin Yıldızları isimli oyuncu yarışmasında duyduk. Onun için hayatındaki en büyük fırsatlardan biri, bizim için ise geri dönüşü olmayan eziyetin başlangıcıydı bu yarışma. Beren belki yarışmayı kazanamadı ama Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi sayesinde üne kavuştu.

 
Dizi alemine sıçraması uzun sürmedi. Aşka Sürgün isimli klişe töre dizisinde başrol oynadı. İlk dizi deneyiminde başrol oynamak büyük şans tabi. Herkes bu şansa sahip olamıyor. Daha sonra Hatırla Sevgili’de gördük onu. Bir türlü ağlamayı beceremeyen Yasemin rolünde. Bir insan ağlarken bu kadar itici olabilir mi? sorusunun yegane yanıtı oldu Beren Saat.


Bu olaylardan sonra Kanal D’de benim en sevdiğim yerli roman olan Aşk-ı Memnu’nun tanıtımını gördüm. İlk fragmanda oyuncular gözükmüyordu. Sadece sesleri duyuluyordu. Bihter karakteri kim diye içim içim yiyordu. Hummalı bir bekleyiş içindeydim. Aklımda türlü türlü isimler var. Saçmalama konusunda rekor kırdığım anlardan biriydi sanırım. Ve sonra o sesi duydum. Kendi kendime “Aman Allah’ım bu ses, yoksa yoksa ağlama özürlü Beren Saat mi?” dedim. Dediğim doğru çıktı. O sırada Bihter rolünü Ayşecik ya da Bücür Cadı’da ki velet oynasa bu kadar üzülmezdim. Bihter gibi bir karakterin altından nasıl kalkacak dedim. (Hala kalkacak bekliyoruz. Önce topukluyla yürümeyi öğrenmeli ama.)


Güzel olmak dizilerde başrole konmanın birinci maddesi sanırım. Yetenek yoksunu bir sürü oyuncu şu sıralar dizilerde başrollerde. Ve o kadar parayı cebe indiriyorlar. Konservatuar mezunu o kadar az oyuncu var ki. Sen 4 sene boyunca bu işin eğitimi al, sıkıca çalış ama sonra bilmem kimin yeğeni, şunun sevgilisi filan senin işini yapsın. 


Düzen böyle filan demek çok gereksiz. Şimdi bir kişi bana Beren Saat’in gerçekten de iyi bir oyuncu olduğunu söyleyebilir mi? 53 bölüm geçmiş Aşk-ı Memnu’da sinir krizi geçirecek hanımefendi sanki çiçek sulamaya çıkmış. Olmuyor, yapamıyor, Bihter karakterini ekranda böyle görünce içim bir fena oluyor.


Belki de benim duygusallığımdan dolayı bu kadar tepki veriyorum. Aşk-ı Memnu’nun yeri ben de her daim ayrı olmuştur çünkü. Halit Ziya’nın öyle bir dönemde böyle cüretkar bir roman yazması bile başlı başına alkışlanacak bir şey. Konusu, şusu-busu beni rahatsız etmiyor. Ama rahatsız olan çok sanırım.


30 bölümdür neredeyse her hafta dizide Behlül’le sevişen Bihter oynadığı filmin sevişme sahneleriyle popüler olmasını istemediği için galaya katılmamış. Yedik diyelim geçelim aradan bizden.


Beren Saat ve türevlerinin tiyatro, dizi, kısaca oyunculuk sektörünü ellerine geçirmelerine izin vermeyelim. Ekranda kaliteli yapımlar görmek istenildiği zaman ilk şutlanacak olan Beren Saat olur herhalde.


Ne demiş Mazhar Alanson: “Benim hala umudum var..”

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Acemİlİğİnİ Manİsa'da Yapacak Askerler İçİn Önemlİ Bİlgİler

Herkese yeniden merhaba. Biliyorum eskisi gibi sık yazmıyorum, ama geç de olsa bu konu hakkında bir şeyler yazacağım için mutluyum. Bugünkü konumuz askerlik. Ben 354 KD olarak askerliğimin acemiliğini Manisa'da, ustalığını ise Kıbrıs'ta yaptım. Daha önceden bilgiler toplamıştım ama sağlam ve toplu bir kaynak bulmakta zorlanmıştım maalesef. Ben de sonra buralara gidecek arkadaşlar aynı durumu yaşamasın diye kaynak niteliğinde bu yazıyı yazıyorum. Kasım celbinde gidecek olan arkadaşlara da şans ve sabır diliyorum. Umarım bir an önce biter. Kısa dönem, uzun dönem... Hiç fark etmez. Manisa Batı Kışla'ya ve Kıbrıs'a, özellikle Magosa'ya askerliğin düştüyse bu yazı tam sana göre. Okumadan geçme sakın... Ayrıca Lefkoşa ve Girne hakkında da bilgiler vereceğim ucundan... Bu yazıda Manisa'dan bahsedeceğim, diğer yazıda ise Kıbrıs. Usta birliği olduğu için Kıbrıs daha uzun sürecek.


Acemi Birliği Manisa Batı Kışla 
Başlıyoruz. Arkadaşlar ben askerliğimi öğrendikten sonra int…

Güney Kore'ye Gİtme ve Yerleşme Yöntemlerİ

Uzun bir aradan sonra yeniden karşınızdayım... Özlediniz mi beni? :) Yazmış olduğum "Bigbang'e hediye gönderme"yazısı tam olarak bir geri dönüş değildi. Asıl dönüşü bu yazıyla yapıyorum. Aslında böyle bir yazı yerine taslaklarımda yer alan "askerlik" yazısını bitirip yayınlayacaktım ama askerliği şu sıralar aklıma getirmek istemiyorum. O yazı için biraz daha bekleyeceğiz. Peki neden böyle bir yazı yazmak istedim? Tek cümleyle "ben de bilmiyorum" Akşam akşam eğlenmek istedim, bu konu üzerinden de eğlenceli bir şeyler karalayayım dedim. 

Bu yazıdaki örnek ülkemiz Güney Kore ama siz bunu Japonya, Çin, Tayvan veya başka bir ülke için de ele alabilirsiniz. Zaten belli başlı aynı konular oluyor. Gözümüzün nuru, Türk gençlerinin hayali, ünlü dolu sokaklarıyla Seul, meşhur sahili, sevimli aksanıyla Busan, muhteşem manzarası, lezzetli deniz ürüyleriyle Jeju Adası ve diğerleri... Güney Kore kesinlikle iştahımızın açılmasına sebep oluyor değil mi? Neredeyse 10.00…

Kore ve Japon dizilerini yayınlayan Türk kanalı

Başlık aslında güzel bir isteği sunuyor bize. Bu yazıda biraz daha detaya ineceğim, kendi düşüncelerimi sunacağım size. Şu sıralar Twitter’da devam etmekte olan bir etkinlik var. #TURKEYwantsKBSTURK tag’i Trending Topic’e sokulmaya çalışılıyor. Bu kadar zahmete girmeye gerek olmadığını düşünüyorum ben. Çok çok yakınımızda bulunan bir şeyi değiştirme imkanına sahip olabiliriz belki de. Nasıl mı? Bu yazı işte bunu anlatıyor.Planet kanalları var bilir misiniz?
Planet Sinema
Planet Çocuk
Planet Pembe gibi.
Türk kanalları bunlar, tematik kanallar. İşte bu kanallardan Planet Pembe'de sürekli Latin dizileri yayınlanıyor. 5 6 sene öncesine kadar çok popüler olan Latin dizileri. Onların yerini Asya dizileri aldı, ama bizim ülkede bunu duyuramadık maalesef.
Ben olsam Planet Pembe kanalının Latin dizilerini bırakıp Kore ve Japon dizileri yayınlamasını sağlardım. Adı da Planet Asya olurdu mesela.
Bu kanalların reyting derdi yok, ama reklam …